Więźniowie się zbuntowali, lista ich żądań jest spora. „Zwracamy się z prośbą o zrozumienie, a nie o litość i współczucie”

Napięcie wśród osadzonych narastało już od dłuższego czasu, aż w końcu część z nich postanowiło rozpocząć protest. Jak wyjaśniają, postanowili podjąć takie a nie inne środki perswazji w związku z tym, co się dzieje w ostatnim czasie w kraju, a przede wszystkim w zakładach karnych.

W sobotę w Zakładzie Karnym w Chełmie rozpoczął się protest osadzonych. Kilkudziesięciu z nich, pomimo obowiązku, odmówiło przyjęcia rano śniadania. O wszystkim powiadomiona została dyrekcja więzienia, na miejsce ściągnięto też specjalną grupę interwencyjną, wyszkoloną do tłumienia buntów.

Jak zapewniają przedstawiciele służby więziennej, w zakładzie karnym nie doszło do żadnych burd, czy też innych niebezpiecznych sytuacji. Część z 658 osadzonych tam osób demonstracyjnie nie przyjęła śniadania sprzeciwiając się wprowadzonym obostrzeniom, mającym na celu uchronienie jednostki przed dostaniem się na jej teren koronawirusa. Mieszkańcy Chełma informowali nas jednak, że krzyki więźniów słychać było w znacznej odległości od zakładu karnego

Jak ustaliliśmy, napięcie wśród osadzonych narastało już od dłuższego czasu. Jak wyjaśniają, postanowili podjąć takie, a nie inne środki perswazji w związku z tym, co się dzieje w ostatnim czasie w kraju, a przede wszystkim w zakładach karnych. Przyznają, że mają świadomość tego, iż spora część społeczeństwa będzie przeciwko nim, wykaże oburzenie i zbulwersowanie, gdyż nie mają co narzekać skoro wszystko jest im podawane na przysłowiowej tacy. Jednak wierzą również, że znajdą się osoby, które ich rozumieją. Protestujący podkreślają, że nie szukają współczucia, gdyż każdy winny wie co zrobił i za co odsiaduje wyrok, jednak są ludźmi, którzy zasługują na odpowiednio godne traktowanie

– Niestety w zakładach karnych jesteśmy traktowani przedmiotowo. Czas na rozmowy z dyrekcją już był, ale nikt nie wziął naszych próśb na poważnie. Wszystko zostało zbagatelizowane z dołączonymi szyderczo ironicznymi wyrazami twarzy dyrekcji. Tak więc prosimy wyobraźcie sobie, jak wielka frustracja powstaje w głowie po takich rozmowach, kiedy dochodzi do tego brak kontaktu z rodzinami czy przyjaciółmi. Wiadomo jaka jest w tej chwili sytuacja i przez to nie możemy mieć widzeń. Administracja daje nam ochłapy, zamiast skorzystać ze wszystkich dostępnych środków np. Skypa czy dodatkowego telefonu itp. Zwracamy się z prośbą o zrozumienie, a nie o litość i współczucie – czytamy w otrzymanym piśmie.

Protestujący wysunęli szereg postulatów, z czego jeden o charakterze politycznym, reszta dotyczy sytuacji panującej w miejscu, w którym przebywają. Nie zgadzają się, aby wybory prezydenckie odbyły się 10 maja, tylko dopiero po ustaniu pandemii koronawirusa. Chodzi o to, aby wszyscy, którzy startują w wyborach, mieli równe szanse. Martwią się także o swoich bliskich, aby nie zakazili się podczas głosowania. Chcą, aby wprowadzony został rok penitencjarny. W tym przypadku chodzi o nierówne traktowanie, gdyż z więzień wypuszczane są osoby z niewielkimi wyrokami. Żądają respektowania przez służby więzienne europejskich reguł więziennych w tym przypadku, aby cały czas była dostępna ciepła woda, aby był odpowiedni metraż i na każdym oddziale łaźnia.

Kolejny z postulatów to wstrzymanie transportów z innych zakładów karnych na czas epidemii, jak też nieprzyjmowanie osób z wolności bez kwarantanny oraz testów na Covid-19. Chcą przywrócenia siłowni, oddania konsoli do gier, gdyż oprócz jednej godziny spaceru i świetlicy z piłkarzykami, nie mają nic więcej i resztę dnia muszą spędzać w celach. Do czasu przywrócenia widzeń wnioskują o przynajmniej 15 minut dziennie na korzystanie z telefonu oraz swobodne korzystanie ze Skype w środę i sobotę dla każdego. Jak dodają, w obecnej sytuacji mają zgodę na Skype, ale kiedy zostaną przywrócone widzenia, zostanie im odebrany.

Dążą też do pełnego przywrócenia paczek higienicznych, gdyż obecnie są one mocno okrojone, a nie każdego stać, aby kupić niezbędne rzeczy w kantynie. Sprzeciwiają się zaliczania do wagi paczek opakowań słoików czy puszek, Chcą też poprawy jakości posiłków narzekając m.in. na wędlinę, którą jak twierdzą, otrzymują obślizgłą, starą i śmierdzącą, czy też brak mięsa w sosach. Jak wyjaśniają, nie oczekują schabu czy polędwicy, jednak jakiegokolwiek świeżego jedzenia. Alarmują również o braku jakiejkolwiek ochrony przeciwko zakażeniom oraz, że nic nie jest dezynfekowane przez co są narażeni na zakażenie koronawirusem. Kolejny punkt to poprawa ogólnej opieki lekarskiej. Osadzeni tłumaczą, że będą dążyć do tego, aby ich postulaty zostały spełnione. Dodają jednocześnie, że sercem i myślami są z lekarzami i całą opieką medyczną, która walczy z epidemią oraz że każdy z nich modli się na swój sposób o jak najszybsze jej zakończenie, jak również o powrót wszystkich chorych do zdrowia.

Wieczorem służba więzienna poinformowała, że sytuacja w Zakładzie Karnym w Chełmie została unormowana. Protestujący po rozmowach z dyrekcją przyjęli wieczorny posiłek.

(fot. SW/zdjęcie ilustracyjne)

97 komentarzy

 1. nie placił alimento cale zycie na dzieci ktore glododwały i w ubostwie zyły a teraz chce dla siebie komfortu zyciowego????szok

 2. olać – niech pomyślą o bezdomnych albo o głodujących dzieciach w Afryce

 3. Ale jaja odmówili śniadania i w czym problem niech nie jedzą są dorośli. Mają najwyraźniej za dobrze. Są traktowani przedmiotowo? A nie właśnie o to w tym chodzi? Pomyliły im się wczasy z osadzeniem.

 4. czyli odmawiają posiłków i wysuwają durne żądania co na wolności nie jednemu brakuje.Nie dać z 3 dni żarcia , pałowanie i na 4 dzień wszystko wraca do normy- naprawdę. No społeczeństwo w 99% poprze taki sposób załatwienia sprawy Pozdrawiam tych co tam tyraja

 5. hehehe najlepszy jest postulat nr 1 – „Chodzi o to, aby wszyscy, którzy startują w wyborach, mieli równe szanse” …. właściwie nie rozumiem o co chodzi – w jaki to sposób koronka wpłynęła na zmniejszenie szans kogokolwiek w wyborach? Klasyczna zagrywka, nie od dziś wiadomo kto jest faworytem wśród osadzonych….

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7336zł -0.03%
  • GBP 5.2657zł 0.08%
  • EUR 4.5285zł -0.05%
  • CHF 4.1567zł -0.08%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Nad Zalewem Zemborzyckim odbędzie się Zielona Gra Miejska
  Przestrzenie Teatru na scenie Muszli Koncertowej i w Wirydarzu Centrum Kultury
  Małe Inne Brzmienia już za dwa tygodnie
  Jarmark Lubelski zaprasza na starcie serów polskich i włoskich
  Spotkanie pokoleń upamiętniające 77 rocznicę pobytu i walk 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK w ramach akcji „Burza” na Lubelszczyźnie