690 680 960

Umowa na budowę obwodnicy podpisana. „To historyczna chwila dla Nałęczowa” (zdjęcia)

Istniejące od 30 lat plany zostały w końcu sformalizowane. Dzisiaj podpisana została umowa na budowę obwodnicy Nałęczowa. Prace ruszą za ok. dwa miesiące.

We wtorek 7 grudnia, w Lubelskim Centrum Konferencyjnym miało miejsce podpisanie umowy na budowę obwodnicy Nałęczowa. W wydarzeniu wzięli udział m.in. Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski, Wicemarszałek Michał Mulawa, Starosta Puławski Danuta Smaga, burmistrz Nałęczowa Wiesław Pardyka, Dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Lublinie Paweł Szumera oraz dyrektor lubelskiego oddziału firmy Strabag Marcin Zieliński.

Trasa będzie częścią drogi wojewódzkiej nr 830. Początek obwodnicy będzie w miejscowości Bochotnica – Kolonia na skrzyżowaniu z drogą wojewódzką nr 827 prowadzącą do Bełżyc. W tym miejscu powstanie rondo. Następnie droga przechodzić będzie nad doliną rzeki Bochotniczanki estakadą o długości 374 metrów oraz ulicą Cynkowską, gdzie powstanie dwupoziomowe skrzyżowanie. Dalej obwodnica przetnie drogę prowadzącą do Czesławic i zakończy się na skrzyżowaniu Strzelcach, czyli skrzyżowaniu z drogą wojewódzką nr 826 prowadzącą do Przybysławic.

– Jest to historyczna chwila dla Nałęczowa i całego Województwa Lubelskiego. Podpisanie umowy na budowę 5-cio kilometrowego odcinka obwodnicy Nałęczowa, uchroni to miasteczko przed utratą statutu uzdrowiska. Jest to „droga życia” zarówno dla mieszkańców Nałęczowa jak i dla kuracjuszy. Wspólnie z władzami miasta Nałęczów i powiatu puławskiego, zrobimy wszystko, by znowu Nałęczów stał się jednym z najpiękniejszych uzdrowisk w kraju – mówił Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski.

Samorządowcy od dawna nie ukrywają, że od powstania obwodnicy Nałęczowa zależy uzdrowiskowy status miasteczka. Sam przebieg nowej drogi został już wstępnie określony około 1990 roku. Realizacją inwestycji zajmie się firma Strabag. Jak zapewniał wykonawca, budowa powinna się rozpocząć na przełomie stycznia i lutego 2022 roku. Koszt inwestycji wynosi ponad 123 mln zł.

W planach jest już realizacja drugiego etapu obwodnicy, od skrzyżowania w Strzelcach w stronę Wąwolnicy. Ogłoszony został przetarg dotyczy opracowania dokumentacji projektowej, jednak nie wpłynęła żadna oferta. Niebawem postępowanie ma zostać powtórzone.

(fot. ZDW, UMWL)

7 komentarzy

 1. Czy już wszystkie tereny pod obwodnicę wykupili spekulanci którzy znali wcześniej przebieg trasy ??

 2. Dystans, dezynfekcja, maseczki.
  Dobrze, że przynajmniej maseczek do zdjęć nie zakładają. Byłaby to taka hipokryzja, jak tych, którzy twierdzą, że chodzą wieczorem po mieście kamizelkach odblaskowych.

 3. A jeszcze co do samego określenia drogi jako „obwodnica”. To słowo nie określa klasy drogi, lecz jedynie to, że ma to być droga omijająca coś, np. miasto.
  Dlatego niech nikt nie będzie rozczarowany tym, że w ciągu DW 830 nie odcinka drogi ekspresowej.

 4. a kto wykłada te 123 mln ? cisza ?

 5. Dziamba! Brawo! Zapewne przez gardło pisiorom nie może przejść, że pieniądze z unii na budowę tej drogi.

Kursy walut

 • USD 4.3742zł 1.7%
 • GBP 5.3417zł 0.85%
 • EUR 4.6911zł 0.2%
 • CHF 4.7623zł 1.39%

Polub nas