Czwartek, 28 marca 202428/03/2024
690 680 960
690 680 960

Szykują się do budowy kolejnej ekspresówki w naszym regionie. Ma mieć 120 km długości

Kolejne 120 km drogi ekspresowej ma powstać w województwie lubelskim. Ogłoszony został właśnie przetarg na wykonanie koncepcji programowej.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła przetarg na pierwsze prace związane z planowaną drogą ekspresową, która będzie biegła od Piask, przez Krasnystaw, Zamość, Tomaszów Lubelski do przejścia granicznego w Hrebennem. Przyszła trasa ma mieć długość ok. 120 km. Inwestycja została podzielona na trzy części, każda z nich zaś na odcinki realizacyjne.

Pierwsza część dotyczy trzech odcinków o łącznej długości około 44 kilometrów: od Piask do Łopiennika, od Krasnegostawu do Izbicy oraz od Izbicy do Sitańca. Druga część, o długości ponad 54 kilometrów, obejmuje cztery odcinki: od węzła Zamość Wschód do węzła Zamość Południe, od węzła Zamość Południe do Tomaszowa Lubelskiego, dobudowę drugiej jezdni na budowanej obecnie obwodnicy Tomaszowa Lubelskiego oraz od Tomaszowa Lubelskiego do granicy.

Zadaniem wykonawców będzie opracowywanie koncepcji programowej, czyli dokumentacji zawierającej szczegółowe rozwiązania trasy z uwzględnieniem obsługi ruchu lokalnego. Projektanci przeprowadzą analizę i prognozę ruchu, opracowania geodezyjne i kartograficzne, a także geologiczno–inżynierskie, hydrogeologiczne, geotechniczne i hydrologiczno-hydrauliczne. To pozwoli zaprojektować ostateczny techniczny wariant realizacji inwestycji i przeprowadzić rozpoznanie podłoża gruntowego.

Jeżeli chodzi o trzecią cześć, która zawierza dwa odcinki od Łopiennika do Krasnegostawu oraz od Sitańca do węzła Zamość Wschód, zadaniem firm będzie opracowanie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego z elementami koncepcji programowej. Na te odcinki wpłynęły bowiem odwołania od decyzji środowiskowej do Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska. W wyniku tego drogowcy wycofali wcześniejszy wniosek o wydanie decyzji środowiskowej i powtórnie przeanalizują przebieg trasy poddając ją ocenie. Jeżeli chodzi o decyzję środowiskową dla pozostałych odcinków realizacyjnych, została ona utrzymana w mocy.

Informacja o przetargu została już skierowana do Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej. Inwestor planuje przed końcem stycznia zapoznać się ze złożonymi ofertami a w połowie kwietnia 2019 r. podpisać umowy z wykonawcami. Realizacja całości trasy S17 od Piask do Hrebennego w systemie projektuj i buduj planowana jest na lata 2021-2025 i ma zapewnione finansowanie w ramach zwiększonego do 135 mld zł limitu wydatków na Program Budowy Dróg Krajowych 2014-2023 (z perspektywą do 2025 r.).

Szykują się do budowy kolejnej ekspresówki w naszym regionie. Ma mieć 120 km długości
(fot. lublin112)

8 komentarzy

  1. niech się szykują oddać kase ludziom za prace na kolei a potem sami niech kolej robią!!!

  2. Za 15 lat realny termin zaczecia prac?

  3. Niech sie pospieszą, jak sie łunia rozpadnie to za co się to dokończy?

  4. A kiedy remont Grażyny?

    • Przecież ulica została wyremontowana. Na dodatek usunięto żywopłoty (zielone ekrany od spalin i hałasu) i pobudowano zatoki parkingowe dla studiujących pszenno buraczanych.

  5. lepiej im stawianie pomników wychodzi jak drogi budować

  6. a kiedy vija karpatia

Z kraju