Poniedziałek, 24 czerwca 202424/06/2024
690 680 960
690 680 960

Sytuacja kryzysowa w lasach. Strażnicy ruszają do działań, nie będzie pobłażania

Po ostatnich opadach deszczu sytuacja w lasach nieco się poprawiła. Lecz nie na długo. Obecnie znów w całym regionie ogłoszony został trzeci, najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. Dziś rusza akcja „Bezpieczny las 24”.

Wysokie temperatury w połączeniu z brakiem opadów znów sprawiły, że zagrożenie pożarowe w lasach naszego regionu zaczęło rosnąć. Dziś ogłoszony został trzeci, najwyższy stopień co oznacza, że wystarczy chwila nieuwagi aby ogień objął całe połacie lasu. O ile w Lasach Włodawskich wilgotność ściółki leśnej była dziś w południe na poziomie 13 proc. tak w lasach w okolicach Chełma jest to już 9 proc. Nieco lepiej jest w Lasach Włodawskich, gdzie pomiary wykazały 16 proc.

Leśnicy wskazują, że sytuacja jest już kryzysowa. W takich warunkach ogień rozprzestrzenia się bardzo szybko i jest trudny do opanowania. Tego typu przykładów w ostatnim czasie było wiele, również na terenie województwa lubelskiego. Dlatego też strażnicy leśni z terenu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie rozpoczęli dziś akcję pod kryptonimem „Bezpieczny las”. Podobne działania prowadzone są też w innych województwach.

– Nasi strażnicy będą w sposób stanowczy reagować na wszelkie naruszenia przepisów przeciwpożarowych, których konsekwencją może być rozprzestrzenienie się ognia w lesie jak również w odległości 100 metrów od niego. W ramach prowadzonych działań będziemy również zwracali uwagę na inne przypadki szkodnictwa leśnego – informuje Marek Dziaduszyński, inspektor Straży Leśnej RDLP w Lublinie.

Priorytetem podczas podejmowanych czynności kontrolno-prewencyjnych ma być każdorazowo rozpoznawanie zagrożeń i zapobieganie celowym podpaleniom lasu, w tym również egzekwowanie od osób przebywających na terenach leśnych zachowań zgodnych z obowiązującymi przepisami. Przede wszystkim strażnicy reagować będą w sytuacjach, które mogą doprowadzić do pożaru, w tym na wjeżdżanie samochodami na tereny leśne. Należy pamiętać, że zakazane jest w lasach używanie otwartego ognia, rozpalanie ognisk i grilli poza miejscami do tego przeznaczonymi, czy też pozostawianie śmieci, które również mogą wywołać pożar.

Strażnicy Leśni podczas działań mają być wspierani przez funkcjonariuszy policji i straży granicznej, a także pracowników Państwowej Straży Łowieckiej i Państwowej Straży Rybackiej.

11 komentarzy

 1. „Po ostatnich opadach deszczu sytuacja w lasach nieco się poprawiła”
  a pod zdjęciem;
  „Wysokie temperatury w połączeniu z brakiem opadów…”

  • Fajnie tak wyciągać jedno zdanie z całość i pisać komentarze…
   Prosimy dodać jeszcze kolejne zdanie: „Lecz nie na długo. „

   • 2 zdania wyciągnąłęm , to chyba wystarczy

    • Redakcjo pozwólcie, że się wtrącę. Bo ten dzban dalej nie kuma, że jest imbecylem.
     W skrócie treść artykułu: Było cholernie sucho i paliły się lasy. Trochę popadało i na kilka dni się sytuacja poprawiła. Jednak teraz znów grzeje i nie pada więc znów jest sucho.
     K…a jak tacy ludzie funkcjonują skoro nie są w stanie zrozumieć prostych zdań??????

     • On się tak droczy i uważa się za inteligentnego bo „złapał” kogoś za słówko. Nadaje się do komisji śledczych, czy innych takich…

     • IQ mam powyżej średniej

 2. A już wyłapali wszystkich na quadach , crossach i w terenówkach ? Tu też nie ma pobłażliwości a nic z tym nie robią.

  • Dokładnie. Za to powinny być bardzo wysokie kary. Bezmózgi jeżdżą gdzie chcą i jak chcą. Nie dotyczą ich żadne zakazy bo przecież „nas nie złapią”

  • Dokładnie. Robi hałasu na cały las i w najgorszym wypadku dostanie 100 zł mandatu. Za każdym razem słyszę te wynalazki, a jeszcze nie widziałem żeby któryś się tłumaczył. Służba leśna przygłucha.

 3. Rodziny się nie karze.

Dodaj komentarz