Piątek, 12 kwietnia 202412/04/2024
690 680 960
690 680 960

Świdnik: Arsenał w domu 26-latka. Ewakuacja mieszkańców

Policjanci ze Świdnika znaleźli na jednej z posesji przy ul. Drzymały pociski moździerzowe. Ewakuowano mieszkańców okolicznych domów.

We wtorek wczesnym popołudniem na jednej z posesji przy ul. Drzymały w Świdniku policjanci znaleźli sześć pocisków moździerzowych. Cztery z nich posiadały aktywne zapalniki. Policjanci ujawnili również inne elementy uzbrojenia z czasów II wojny światowej m.in. części karabinu, pistoletu oraz bomby lotniczej. Wszystko to zostało zabezpieczone w toku przeszukania posesji.

Na miejscu teren zabezpieczają policjanci oraz służby, pogotowie ratunkowe, straż pożarna a w początkowej fazie akcji także pogotowie gazowe i energetyczne. W rejonie działań policji został odłączony gaz. Doszło również do ewakuacji mieszkańców z pobliskich domów. Władze Świdnika zapewniły im miejsce w Szkole Podstawowej nr 2 znajdującej się nieopodal oraz posiłki na wypadek gdyby akcja trwała dłuższy czas. 18 osób z pięciu domów zostało ewakuowanych. Ci, którzy nie chcieli się ewakuować przebywają u swoich znajomych lub rodzin – informuje mł. asp. Andrzej Fijołek z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie.

Przed godziną 16 znalezisko zostało zabezpieczone przez saperów. Realnego zagrożenia już nie ma. Jednak jak mówi policja musimy poczekać do zakończenia przeszukania domu i posesji.

Do sprawy został zatrzymany 26-letni mieszkaniec Świdnika, który już w tamtym roku został zatrzymany w podobnych okolicznościach. Rok temu w czasie przeszukania policjanci znaleźli cały arsenał broni i amunicji, dużo więcej niż dzisiaj. Mężczyzna był dobrze znany policjantom. Nie zrezygnował z tego procederu i wrócił do swoich wcześniejszych zainteresowań.

Sąsiedzi o nim wypowiadają się mało przychylnie. Niektórzy nawet byli zdziwieni tym, że w tak bliskiej odległości od nich mieszkał człowiek mający takie wybuchowe hobby.

W chwili obecnej ustalane jest to skąd mężczyzna miał ten arsenał, być może od kogoś zakupił. Śledztwo wykaże jakie było pochodzenie niebezpiecznych przedmiotów.

Akcja zabezpieczana i wywożenia pocisków może potrwać jeszcze kilka godzin i może się zakończyć późnym wieczorem.

Za posiadanie broni i amunicji bez zezwolenia grozi do 8 lat pozbawienia wolności.

Komentarze wyłączone

Wiadomości z info112