Świąteczne iluminacje znikają z ulic Lublina. Fundacja Wolności podliczyła koszty, jakie poniosło na ten cel miasto

W okresie świąteczno-noworocznym Lublin ozdabiały elementy na latarniach i drzewach na deptaku, świecące konstrukcje na placu Litewskim, wiele wolnostojących dekoracji jak też 13-metrowa choinka. Najdroższy okazał się ich montaż, najtańsza była zaś energia elektryczna.

Tradycyjnie jak co roku początek lutego to czas, kiedy z ulic Lublina demontowane są iluminacje, które przez okres świąteczno-noworoczny upiększały miejską przestrzeń. W tym sezonie były to m.in. inspirowana architekturą i freskami Kaplicy Trójcy Świętej altanka na placu Po Farze czy też ramka do zdjęć z napisem „Wesołych świąt życzy Lublin” na Placu Litewskim. Do tego podświetlane figury poety i pary mieszczan w renesansowych strojach na deptaku, anielskie skrzydła przed Trybunałem, kolorowe gwiazdy autorstwa Jarosława Koziary nad ul. Złotą, Grodzką i Bramową i wiele innych.

Fundacja Wolności postanowiła sprawdzić, ile miasto za to wszystko zapłaciło. W tym przypadku na koszt przyozdobienia miasta składają się nie tylko koszty prądu. Montaż iluminacji wykonany w grudniu 2020 roku kosztował niecałe 74 tys. zł, zaś jej demontaż, który właśnie dobiega końca, niespełna 53 tys. zł. Do tego dochodzi wykonanie i montażu elementu 3D w postaci choinki w napisie I love Lublin, co wyniosło 14,5 tys. zł.

Jeżeli zaś chodzi o koszty energii elektrycznej, to wyniosły one ok. 4500 zł. Do tego należy doliczyć również koszt uruchomienia przez całą dobę latarni na deptaku. W tym przypadku było to 450 zł. Miasto zapewnia, że wszystkie dekoracje oparte były na energooszczędnej technologii ledowej.

(fot. Lublin112)

Zobacz również

16 komentarzy

 1. znalazł sposób jak zarabiać kupę pieniędzy na rzekomej kontroli urzędu który sam go wybrał . Główki peowskie pracują

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7493zł -0.97%
  • GBP 5.2823zł 0.2%
  • EUR 4.5631zł -0.29%
  • CHF 4.1651zł -0.17%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Klasyczne auta zjadą do puławskiej Mariny
  Zaproszenie I Turniej Lubelskiego Cebularza
  Noc Kultury – MOC Kultury!
  Tydzień Dni Otwartych z Kopernikiem
  Trwa akcja charytatywna w Parafii Matki Bożej Bolesnej w Kraśniku