Środa, 22 maja 202422/05/2024
690 680 960
690 680 960

Lubelski sąd wydał kolejny Europejski Nakaz Aresztowania za Zbigniewem S.

Drugi już Europejski Nakaz Aresztowania został wydany dzisiaj za Zbigniewem S. Jak wyjaśniają śledczy ma to pomóc w przekazaniu zatrzymanego przedsiębiorcy polskim organom ścigania przez stronę holenderską.

Sąd Okręgowy w Lublinie uwzględnił wniosek Prokuratury Regionalnej w Lublinie i wydał Europejski Nakaz Aresztowania za Zbigniewem S. Śledczy zarzucają przedsiębiorcy działanie na szkodę Fundacji swojego imienia, przywłaszczenie 253 tyś zł pochodzących z wpłat darczyńców i uczynienia sobie z tego procederu stałego źródła dochodu, a także pranie brudnych pieniędzy.

Prokuratura zapewnia, że zgromadziła dowody, iż Zbigniew S. w okresie od 2 października do 27 grudnia 2019 roku, zorganizował co najmniej 23 zbiórki pieniędzy na różne cele charytatywne. Z zebranych od darczyńców pieniędzy, kwota 253 tysięcy złotych miała trafić nie dla osób potrzebujących, lecz dla Zbigniewa Stonogi. Z tego 217 tysięcy złotych miał on przeznaczyć na zakup żetonów do gry w jednym z warszawskich kasyn, reszta miała pójść na udzielenie nieoprocentowanej pożyczki oraz zapłatę honorarium adwokackiego i zwrot kosztów procesowych w prywatnej sprawie.

W połowie października wnioskiem śledczych o zastosowanie wobec Zbigniewa S. środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania zajmował się Sąd Rejonowy Lublin – Zachód. Jednak nie zgodził się on z argumentami prokuratury i nakazał zwolnić zatrzymanego. Decyzję uzasadniono tym, iż część zarzutów, jakie śledczy stawiają Zbigniewowi Stonodze nie jest zagrożona surową karą, z kolei co do pozostałych, brakuje dużego prawdopodobieństwa ich popełnienia. Jeżeli chodzi o ryzyko matactwa sąd uznał, że nie ma przesłanek świadczących, że Zbigniew S. będzie utrudniał prowadzone postępowanie w sposób wskazany przez prokuraturę.

Od tamtego czasu Zbigniew S. ukrywał się przed wymiarem sprawiedliwości. Dlatego też prokuratura wystąpiła do sądu z wnioskiem o wydanie Europejskiego Nakazu Aresztowania podejrzanego. Wniosek został uwzględniony. Zbigniew S. został zatrzymany na terenie Holandii 8 stycznia 2021 r. Aktualnie trwa procedura związana z wydaniem podejrzanego Polsce. Podstawą do tego ma być właśnie wydany dzisiaj Europejski Nakaz Aresztowania.

To już drugi Europejski Nakaz Aresztowania wobec Zbigniewa S. Poprzedni, również na wniosek Prokuratury Regionalna w Lublinie, został wydany wraz z początkiem grudnia ub. roku. W tym przypadku śledczy zarzucają mu m.in. przywłaszczenie 927 tys. zł z kwoty ponad 953 tys. zł, jaką łącznie wpłacili do fundacji darczyńcy. Prokuratura twierdzi, że pieniądze były przelewane z konta fundacji na konto warszawskiej spółki, nad którą Zbigniew S. sprawował nieformalną kontrolę.

(fot. Polsat)

18 komentarzy

  1. Stonoga to wróżbita. Przewidział, że będzie nas wszystkich pis ru**** w d***

    • Wnioskując po twojej wypowiedzi to pewnie nie widziałeś, że tak będzie i sam na nich głosowałeś, a teraz masz ból pupki. No cóż, nic tylko podziękować za to co zrobiliście z tym krajem swoimi „mądrymi” wyborami.

  2. Co tak późno???dawno powinienien siedzieć

  3. dobry człowiek i mówi prawdę a poza tym pomagał zwykłym ludziom a może poszukajcie gogusia o respiratorów widmo i 14mil euro he he he he ten to pewnie grubszy krę i się boją bo dostali ….$ $ $

  4. I jak już dokonają zatrzymania to nie wiadomo gdzie faceta umieścić, czy w areszcie czy w zakładzie psychiatrycznym bo normalny to on nie jest.