690 680 960

Lubelski sąd wydał kolejny Europejski Nakaz Aresztowania za Zbigniewem S.

Drugi już Europejski Nakaz Aresztowania został wydany dzisiaj za Zbigniewem S. Jak wyjaśniają śledczy ma to pomóc w przekazaniu zatrzymanego przedsiębiorcy polskim organom ścigania przez stronę holenderską.

Sąd Okręgowy w Lublinie uwzględnił wniosek Prokuratury Regionalnej w Lublinie i wydał Europejski Nakaz Aresztowania za Zbigniewem S. Śledczy zarzucają przedsiębiorcy działanie na szkodę Fundacji swojego imienia, przywłaszczenie 253 tyś zł pochodzących z wpłat darczyńców i uczynienia sobie z tego procederu stałego źródła dochodu, a także pranie brudnych pieniędzy.

Prokuratura zapewnia, że zgromadziła dowody, iż Zbigniew S. w okresie od 2 października do 27 grudnia 2019 roku, zorganizował co najmniej 23 zbiórki pieniędzy na różne cele charytatywne. Z zebranych od darczyńców pieniędzy, kwota 253 tysięcy złotych miała trafić nie dla osób potrzebujących, lecz dla Zbigniewa Stonogi. Z tego 217 tysięcy złotych miał on przeznaczyć na zakup żetonów do gry w jednym z warszawskich kasyn, reszta miała pójść na udzielenie nieoprocentowanej pożyczki oraz zapłatę honorarium adwokackiego i zwrot kosztów procesowych w prywatnej sprawie.

W połowie października wnioskiem śledczych o zastosowanie wobec Zbigniewa S. środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania zajmował się Sąd Rejonowy Lublin – Zachód. Jednak nie zgodził się on z argumentami prokuratury i nakazał zwolnić zatrzymanego. Decyzję uzasadniono tym, iż część zarzutów, jakie śledczy stawiają Zbigniewowi Stonodze nie jest zagrożona surową karą, z kolei co do pozostałych, brakuje dużego prawdopodobieństwa ich popełnienia. Jeżeli chodzi o ryzyko matactwa sąd uznał, że nie ma przesłanek świadczących, że Zbigniew S. będzie utrudniał prowadzone postępowanie w sposób wskazany przez prokuraturę.

Od tamtego czasu Zbigniew S. ukrywał się przed wymiarem sprawiedliwości. Dlatego też prokuratura wystąpiła do sądu z wnioskiem o wydanie Europejskiego Nakazu Aresztowania podejrzanego. Wniosek został uwzględniony. Zbigniew S. został zatrzymany na terenie Holandii 8 stycznia 2021 r. Aktualnie trwa procedura związana z wydaniem podejrzanego Polsce. Podstawą do tego ma być właśnie wydany dzisiaj Europejski Nakaz Aresztowania.

To już drugi Europejski Nakaz Aresztowania wobec Zbigniewa S. Poprzedni, również na wniosek Prokuratury Regionalna w Lublinie, został wydany wraz z początkiem grudnia ub. roku. W tym przypadku śledczy zarzucają mu m.in. przywłaszczenie 927 tys. zł z kwoty ponad 953 tys. zł, jaką łącznie wpłacili do fundacji darczyńcy. Prokuratura twierdzi, że pieniądze były przelewane z konta fundacji na konto warszawskiej spółki, nad którą Zbigniew S. sprawował nieformalną kontrolę.

(fot. Polsat)

18 komentarzy

  1. Stonoga to wróżbita. Przewidział, że będzie nas wszystkich pis ru**** w d***

    • Wnioskując po twojej wypowiedzi to pewnie nie widziałeś, że tak będzie i sam na nich głosowałeś, a teraz masz ból pupki. No cóż, nic tylko podziękować za to co zrobiliście z tym krajem swoimi „mądrymi” wyborami.

  2. Co tak późno???dawno powinienien siedzieć

  3. dobry człowiek i mówi prawdę a poza tym pomagał zwykłym ludziom a może poszukajcie gogusia o respiratorów widmo i 14mil euro he he he he ten to pewnie grubszy krę i się boją bo dostali ….$ $ $

  4. I jak już dokonają zatrzymania to nie wiadomo gdzie faceta umieścić, czy w areszcie czy w zakładzie psychiatrycznym bo normalny to on nie jest.

Kursy walut

  • USD 4.0181zł -0.04%
  • GBP 5.0458zł -0.27%
  • EUR 4.3303zł -0.07%
  • CHF 4.5913zł -0.25%

Polub nas