690 680 960

Strażacy walczyli z pożarami lasów. „Ogień sam się nie pojawił” (zdjęcia)

Blisko osiem godzin strażacy walczyli z pożarem lasu w powiecie parczewskim. W działaniach strażakom pomagał samolot gaśniczy.

Kilka groźnych pożarów lasów zanotowali w ostatnich dniach strażacy z naszego regionu. Tylko wczoraj obszary leśne płonęły m.in. w powiecie parczewskim i lubartowskim. W pierwszym przypadku przez blisko osiem godzin z ogniem walczyło kilkudziesięciu strażaków z jednostek PSP Parczew, oraz OSP Jasionka, Laski, Dębowa Kłoda, Przewłoka, Karczegi i Tyśmienica a także dodatkowe siły z powiatu lubartowskiego.

Duży wiatr oraz sucha ściółka leśna oraz trzciny sprawiły, że pożar rozprzestrzeniał się z dużą intensywnością. Strażakom w walce z płomieniami pomagał samolot gaśniczy Dromader, który dokonał kilka zrzutów wody na miejsce pożaru. Spłonęło łącznie ponad 8 ha lasu. Jak nas poinformowano, wszystko wskazuje na to, że przyczyną pojawienia się ognia było podpalenie.

Jak informują służby leśne, na terenie całego regionu występuje II stopień zagrożenia pożarowego. W lasach jest sucho co w połączeniu z podmuchami wiatru sprawia, że pożar rozwija się bardzo szybko i jest trudny do opanowania.

(fot. OSP Jasionka)

2 komentarze

  1. Celowe podpalenie , chyba raczej bezmyślność .
    Rzucanie niedopałków , wypalanie blisko lasu gdzie iskry mogą przelecieć bardzo daleko , gdy wieje wiatr .Nigdy nie spotkałem się by ktoś celowo podpalał . Puki niema sprawcy to tylko przypuszczenia.

  2. Duch -wbrew twoim obawom uwierz mi na słowo te 40 latki to jeden z lepszych sprzętów do tego typu roboty…. dla czego?
    Bo a bardzo nie trzeba się zastanawiać czy wjechać czy nie czy podrapiemy o gałęzie czy urwie się coś przypadkiem (tak jak w naszym przypadku) -spawarka spray i po kłopocie zabudowa full metal żaden kompozyt – Spróbuj polecieć nowym w takie krzaki jak tam były a potem idź do burmistrza/wójta z rachunkiem na tys/pln np za oberwane niechcący lusterko 🙂 do tego typu imprez wozy proste z max pojemnymi zbiornikami, co innego że wykożystywane są również do rat technicznego itp, no a tu robi się problem bo ciasno bo wolno itp

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Zaproszenie na uroczystości upamiętniające poległych i pomordowanych mieszkańców wsi Obrocz
Akcja pomocy zwierzętom Kraśnickiego Stowarzyszenia Pomocy Zwierzętom TULIMY
Konkurs Etiud Cyrkulacje dostarczy wielu emocji i zachwytów w ten weekend
Weekend ze strachem na wróble na Farmie Dyń
Ireneusz Krosny „Mowa ciała” w amfiteatrze na Poczekajce