Rajd im. mjr. cc. „Zapory”: Po raz kolejny przejdą śladami zaporczyków

Już po raz siódmy z Bełżyc wyruszy Rajd im. mjr. cc. „Zapory”. Choć jego trasa za każdym razem wiedzie przez inne miejscowości, to jednak zawsze rozpoczyna się w Bełżycach. To właśnie na tych terenach „Zaporczycy” byli wyjątkowo aktywni.

W najbliższy weekend odbędzie się siódmy już Rajd im. mjr. cc. „Zapory”. Z roku na rok wydarzenie cieszy się coraz większą popularnością i rośnie liczba jego uczestników. Organizatorzy, którymi są Grupa Historyczna „Zgrupowanie Radosław” i Burmistrz Bełżyc, urozmaicają każdą kolejną edycję Rajdu, wyznaczając trasę w ten sposób, aby przebiegała m.in. śladami miejsc pamięci. Dzięki temu podczas marszu można zdobyć sporą wiedzę historyczną zarówno na temat samego mjr. „Zapory”, jak też miejscowości przez które wiedzie trasa. Szczególnie ważne jest to dla młodzieży, gdyż jednym z głównych celów wydarzenia jest odbudowa wśród młodego pokolenia pamięci o majorze i Zaporczykach.

Tegoroczny Rajd rozpocznie się w sobotę o godzinie 9:00 na rynku w Bełżycach. Następnie uczestnicy wyruszą trasą prowadzącą przez: Wzgórze, Krężnicę Okrągłą, Trzciniec, Adelinę aby dotrzeć nad zalew w Chodlu. Po drodze zaplanowano wiele przystanków m.in. na cmentarzu parafialnym w Bełżycach, w Domu Ludowym oraz pod pomnikami w Krężnicy Okrągłej czy też przy krzyżu w Adelinie gdzie odprawione zostanie nabożeństwo polowe. Nad zalewem w Chodlu zaplanowany został piknik. W Rajdzie wezmą też udział biegacze i motocykliści. Ci pierwsi wyruszą z Bełżyc o godzinie 15:00, drudzy godzinę później.

Niedzielne uroczystości upamiętniające mjr. cc. „Zaporę” rozpoczną się o godzinie 10:30 Mszą Św. w kościele w Bełżycach. Następnie na skwerze naprzeciwko zalewu odbędzie się inscenizacja historyczna. Z kolei o godzinie 13:00 w Miejskim Domu Kultury zaplanowano koncert patriotyczny w którym wezmą udział zespoły dziecięce i młodzieżowe oraz projekcję filmu „Historia pisana jednym śladem” o ppłk. Zbigniewie Matysiaku ps. „Cowboj”. Organizatorzy apelują do wszystkich osób, które chcą wziąć udział w Rajdzie, o zabranie biało-czerwonych flag. Oczywiście, jeżeli takowe posiadają.

(fot. Konrad Kliczka)

1 komentarz

 1. Oni walczyli z władzą ludową!

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 4.1503zł 0.38%
  • GBP 5.0538zł -0.01%
  • EUR 4.5234zł -0.29%
  • CHF 4.2688zł -0.23%

  Polub nas

  Darmowe ogłoszenia lokalne

   Materiały wideo

   Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
   99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
   W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
   W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)
   Szturm Twierdzy Zamość 2019

   Co? Gdzie? Kiedy?

   Policjanci zapraszają do honorowego oddawania krwi
   Lubelskie obchody Dnia Flagi RP i Święta Narodowego Trzeciego Maja
   #zostańwdomu z Muzeum Wsi Lubelskiej | Oferta kulturalna Muzeum w sieci
   #zostańwdomu i weź udział w warsztatach kultury online
   Pilecki.Raport