Piątek, 29 marca 202429/03/2024
690 680 960
690 680 960

Straż pożarna traci numer 998. Przyjmowanie zgłoszeń przejmuje Centrum Powiadamiania Ratunkowego

Już za kilka dni dzwoniąc do straży pożarnej połączymy się z operatorem Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Przejęcie numeru 998 jest kolejnym etapem koncentracji numerów alarmowych w Polsce.

Od przyszłego poniedziałku w województwie lubelskim rozpocznie się przejmowanie obsługi numeru alarmowego 998 przez Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Choć numer 998 cały czas będzie działał, zmieni się jednak miejsce odbioru zgłoszenia. Nie będą to już Stanowiska Kierowania poszczególnych komend straży pożarnej, lecz telefon odbierze operator CPR-u. Na podstawie rozmowy z osobą zgłaszającą dopiero powiadomi strażaków, lub też w razie konieczności, również inne służby takie jak: policję czy też pogotowie ratunkowe.

Jak wskazano, ma to na celu szybsze powiadamianie służb ratowniczych, możliwość jednoczesnego powiadomienia o zdarzeniu wszystkich możliwych służb, eliminowanie i filtrowanie wywołań niezasadnych, czy też zapewni ciągłość przyjmowania zgłoszeń w przypadku przeciążenia lub awarii systemu. Do tego dochodzi obsługa zgłoszeń typu eCall czyli automatycznych alarmów wysyłanych z samochodów biorących udział w kolizjach czy wypadkach. Ułatwienie w przekazaniu zgłoszenia mają mieć również obcokrajowcy oraz osoby głuchonieme.

– To nie znaczy, że numer 998 znika, on dalej funkcjonuje, z tym, że obywatel, który zadzwoni na ten numer nie dodzwoni się do dyspozytora PSP tak jak dotychczas, tylko do dyspozytora CPR. Zgłoszenie zostanie obsłużone przez wyszkolone służby, zgłoszenie zostanie zakwalifikowane do konkretnej służby i przekazane do dyspozytorów PSP. Nie będziemy obsługiwać bezpośrednich zgłoszeń od obywateli, tylko będziemy dostawać dyspozycję od CPR i będziemy ją realizować. Nie znaczy to, że jeżeli obywatel zwróci się bezpośrednio do PSP, to zostanie przekierowany do CPR, zgłoszenie zostanie wtedy przyjęte i obsłużone – podkreślił komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej.

Numer alarmowy 998 jest kolejnym numerem przekierowanym do obsługi przez Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Lublinie. Od czerwca 2018 r. operatorzy przyjmują zgłoszenia również z numeru alarmowego policji czyli 997. Z kolei w 2024 planowane jest przekierowanie numeru pogotowia ratunkowego 999 a tym samym zakończenie koncentracji numerów alarmowych w Polsce. W roku 2020 Centrum Powiadamiania Ratunkowego przyjęło 852 969 zgłoszeń z czego jedynie 296 484 były zasadne. Obecnie CPR mieści się w budynku Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej, jednak trwa budowa nowej siedziby przy ul. Wojciechowskiej.

(fot. lublin112)

21 komentarzy

  1. Za nim pelikan wypyta cię o adres i miejsce to będzie po ptakach.

  2. Masz Tolek rację (oprócz tego gimnazjalnego „za nim”), że zanim ten 112 zgadnie o co chodzi, to prawidłowo powiadomiona, będąca w stałej gotowości Straż Pożarna, zdąży dojechać do zdarzenia. Oczywiście przed Policją i Pogotowiem Ratunkowym, które najczęściej muszą skądś tam dojechać.

  3. Popieram ze likwidacja numerów 997 998 i 999 to najgorsze co może być. Zdarzyło mi się dzwonić na 112 to jedna wielka porażka. Raz ze strasznie wydłuża czas przyjazdu sluzb bo dyspozytorzy zadaja mnóstwo pytań a najlepsze że jak dzwoniłem do leżącego człowieka na ulicy kiedy przejeżdżałem przez wieś to mówi mi adres. Tlumacze ze to jest na ulicy i nie ma adresu. A on na to ze musi mieć adres bo inaczej nie wysle. Tlumacze znów jak krowie na miedzy ze jestem w x miejscowości i nie ma tu w pobliżu żadnego budynku ale powiedzialem dokładnie skąd jechałem i w którym kierunku a ten pseudodyspozytor bo inaczej juz nie nazwę ADRES POPROSZE… bez komentarza

  4. „Zanim” się dodzwonisz „zanim” wytłumaczysz, „zanim” ktoś pojmie co, gdzie, kiedy i kto, to cię obrabują, zabiją, a to co sie zaczęło palić spokojnie się skończy…
    Brawo – dobra zmiana 😆

  5. Jestem przeciw. Dyspozytor w straży zna rejon dzialania a teraz cpr wypyta wypyta dopiero prześle do odpowiedniej jednostki formatkę tam odbiorą i dopiero dzialanie. Wydluza to czas reakcji.

Z kraju