Wtorek, 21 maja 202421/05/2024
690 680 960
690 680 960

Stan wyjątkowy na obszarze części woj. podlaskiego i lubelskiego. Rząd zajmie się projektem uchwały

W związku z sytuacją panującą na granicy polsko-białoruskiej rząd zajmie się projektem uchwały o skierowaniu do prezydenta wniosku o wprowadzenie stanu wyjątkowego na obszarze części województw podlaskiego i lubelskiego.

Straż Graniczna przekazała kolejne informacje dotyczące nielegalnego przekraczana odcinka polsko-białoruskiej granicy. W poniedziałek funkcjonariusze udaremnili 50 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski.

Mundurowi zatrzymali 21 nielegalnych imigrantów: 9 obywateli Iraku, 4 obywateli Syrii, 4 obywateli Afganistanu, 3 obywateli Egiptu, 1 obywatela Libanu oraz 1 obywatela Armenii za pomocnictwo w nielegalnym przekroczeniu granicy.

We wtorek rano Sylwester Tułajew poinformował, że rząd zajmie się projektem uchwały o skierowaniu do prezydenta wniosku o wprowadzenie stanu wyjątkowego na obszarze części województw podlaskiego i lubelskiego.

Według postanowień Konstytucji z 1997 stan wyjątkowy może wprowadzić prezydent na wniosek Rady Ministrów na czas oznaczony, lecz nie dłuższy niż 90 dni, na części albo na całym terytorium kraju, jeśli zagrożone zostało bezpieczeństwo państwa, bezpieczeństwo obywateli lub porządek publiczny. Prezydent może przedłużyć ten stan tylko raz (na okres nie dłuższy niż 60 dni) za zgodą Sejmu.

Wprowadzenie stanu wyjątkowe na danym obszarze oznacza również ograniczenie wolności i praw człowieka i obywatela na terenie, na którym ten został wprowadzony. Ograniczenia stosuje się wobec osób prawnych i jednostek nieposiadających osobowości prawnej, mających siedzibę lub prowadzących działalność na obszarze objętym stanem wyjątkowym.

(fot. SG)

22 komentarze

 1. Oj Sylwester znowu popisałeś się myśleniem. Jak przez granicę z Ukrainą śmigają tabuny różnych wynalazków to jest git, a jak raz na rok złapiecie w pokazówce paru kolesi, to od razu stan wyjątkowy. Sprytne, ale ciężkie – stan wyjątkowy, to i ograniczenie swobód, to może i szczepionka się znajdzie.

 2. Stan wyjątkowy teraz? Niech oni nie rozśmieszaja ludzi. Jak firmy padały w czasie lockdownu to wtedy był czas na wprowadzenie stanu wyjątkowego!! To są jakies jaja.

  • Padały tylko w propagandzie telewizyjnej, nawet restauracje bez klientów rok wytrzymały. A 240 miliardów bezzwrotnych pieniędzy do prywaciarzy od plebsu poszło, i nadal idzie.

   • A Ty gdzie pracujesz? Bo z tego, co wiem to właśnie prywaciarze dają ludziom pracę i płacą podatki z czego potem dostajesz socjal.

    • Do Greg
     Prywaciarze nic nie nikomu nie dają.
     To pracownicy dają swoją pracę (często za darmo, po godzinach, by móc dalej pracować i zarabiać).
     Prywaciarze tylko zatrudniają i odbierają pracę od pracownika.
     Pracownicy też płacą podatki, a prywaciarze korzystają z możliwości ich nie płacenia (np. prywatne zakupy wliczają w koszty firmy), a socjal to dostają od prywaciarza w postaci najniższej krajowej, by nie zdechnąć z głodu i znów przyjść do pracy.

 3. Stado Baranów ma wiedzieć że musi być sterowane, DOBRA ZMIANA!!! ciekawe jaki nowy podatek nam szykują ekipa VATEUSZA

  • Zawsze będzie jakaś nowa ekipa i zawsze będzie jakiś nowy podatek. Trzeba patrzeć na społeczeństwo zarówno całościowo, jak i jednostkowo. Nie każdy to potrafi.
   Twoja opinia nic nie wnosi.