Czwartek, 25 kwietnia 202425/04/2024
690 680 960
690 680 960

Środa upalna, ale z niebezpieczną pogodą. Możliwe gwałtowne burze powodujące podtopienia, gradobicia i szkody wiatrowe

W środę w regionie prognozowane są gwałtowne burze, które mogą przynieść lokalnie szkody. Groźne zjawiska pogodowe prognozowane są na obszarze całego woj. lubelskiego.

Wtorek przyniósł najgroźniejsze burze wieczorem i w pierwszej części nocy na zachodzie woj. lubelskiego. Grzmiało zwłaszcza w powiecie puławskim oraz ryckim. Chmury burzowe wykazywały się dużą aktywnością elektryczną. Towarzyszyły im także intensywne opady deszczu i silne porywy wiatru. Lokalnie według zobrazowań radarowych mogliśmy mieć do czynienia z opadami gradu. Środa przyniesie jeszcze groźniejszą aurę we wschodniej części kraju. Burz będzie więcej, pojawią się wcześniej i na większym obszarze woj. lubelskiego. Przed nami upalna środa z temperaturą na poziomie od 29 °C do 31 °C.

Dzisiaj Polska znajduje się pod wpływem układu niskiego ciśnienia, który znad północno-wschodniej części przesunie się nad Litwę. Aurę kształtować będzie związany z nim front chłodny wykazujący tendencje do falowania. Przesuwać ma się na wschód, północny-wschód. Poprzedzony będzie wewnątrz wycinkową strefą zbieżności wiatru w gorącej i niestabilnej masie pochodzenia zwrotnikowego. Tuż za frontem napływać zacznie chłodniejsza masa polarno morska. Na skutek osiadania chłodniejszego powietrza za frontem rozbuduje się przejściowy klin wyżowy nad zachodnią częścią kraju.

W środę pierwsze burze możliwe są już od pierwszej części dnia. Podczas burz głównym zagrożeniem okażą się intensywne opady deszczu powodujące podtopienia. Nie można wykluczyć nawet miejscowych powodzi błyskawicznych, co może zmusić strażaków do licznych interwencji. Największa aktywność burzowa ma zostać osiągnięta pomiędzy 13 a 17. Warunki sprzyjać mają tworzeniu się izolowanych komórek burzowych, które mogą przybierać postać wolno przemieszczających formacji wielokomórkowych.

Nad jednym obszarem może przejść kilka burz, co w warunkach niewielkiej prędkości wiatru i dużej zawartości wody opadowej w atmosferze stwarza szczególnie duże zagrożenie wystąpienia podtopień. Prawdopodobna akumulacja opadów do 20-50 mm, a w przypadku przechodzenia wielu chmur burzowych nad jednym miejscem około 60 mm. Zagrożeniem okaże się także wiatr, którego prędkość na skutek oddziaływania prądów zstępujących z chmur Cumulonimbus osiągnie 70-100 km/h. Ponadto najbardziej rozbudowane w pionie chmury burzowe wykazywać mają się dużą aktywnością elektryczną, stwarzając duże zagrożenie dla życia i mienia.

Istnieje również prawdopodobieństwo opadów gradu o średnicy do 1-3 cm. Przekroczenie granicznej wartości jest mało prawdopodobne, gdyż ryzyko uformowania się dzisiaj superkomórek burzowych jest niskie, ale nie można ich całkowicie wykluczyć. Szczególnie formy wysoko opadowej stwarzającej zagrożenie ulewnymi opadami powodującymi zalania, możliwe są także opady gradu o większej średnicy i porywy wiatru przekraczające 90 km/h. Istnieje niskie prawdopodobieństwo pojawienia się trąb powietrznych. Pomimo niedużego ryzyka warto wspomnieć o pewnym prawdopodobieństwie wystąpienia takiego zjawiska.

Wysoka aktywność burzowa może zostać utrzymana w godzinach późno popołudniowych i wieczornych. Grzmieć ma jeszcze w pierwszej części nocy, następnie w drugiej części nocy burze powinny ustąpić.

Modele numeryczne o wysokiej rozdzielczości sugerują, że burze wystąpią w środę lokalnie na obszarze całego woj. lubelskiego. Zagrożenie niebezpiecznymi zjawiskami ma być największe od początku roku, dlatego nie można wykluczyć licznych szkód na wschodzie kraju.

Prawdopodobieństwo wystąpienia silnego załamania pogody ocenia się na 90%.

Najnowsze informacje pogodowe
Położenie opadów i lokalnych burz

Zdjęcia wczorajszych burz na zachodnią częścią woj. lubelskiego

(fot. fanipogody.pl)

11 komentarzy

  1. Wczoraj mialy byc burze i nic wiec po co piszecie te glupoty z tvpis pogoda????

    • Po co pisać bzdury? Skoro burze były w regionie, co widać na zdjęcia i mapach wyładowań.

  2. Taką pogodę to i ja przygotuję, dzisiaj będą burze w Polsce, będzie lało, padało i kropiło. A gdzie? gdzieś tam na pewno.
    I co, zakład że sprawdzi mi się prognoza w 100%?

    • Faktycznie, opis identyczny 😉

    • Też zauważyłem, że tym „specjalistom” od tej prognozy pogody brakuje podstawowych umiejętności określania burz punktowo. A to nie jest trudne. Tylko łatwiej jest machnąć „region”, „lubelszczyzna”, gdzieś piorun walnie i prognoza weszła.

      • Umieramy z ciekawości jaka to metoda 🙂 określania czasu i miejsca burz punktowo. Chętnie z niej skorzystamy :). Zawsze w prognozach podany jest obszar, gdzie wystąpią burze. Wystarczy czytać z należytą uwagą, a co więcej zasięgnąć nieco wiedzy na temat prognozowania burz. Nie są to zjawiska pogodowe, które da się przewidzieć z dokładnością do danego wąskiego obszaru. Są warunki pogodowe, że burze możliwe są na całym obszarze. Sprawdzalność prognoz publikowanych przez nas jest większa niż 90%, więc prosimy się tak mocno, od pewnego czasu nie silić w komentarzach na trollowanie i hejtowanie tych tekstów ;).

  3. W lecznej Włodawie i urszulinie kropli nie spadli

  4. Słuchaczka radia co ma wieprzową twarz

    Prognoza, prognozą, ale zdjęcia cudowne. Dziękuję.

  5. Będą takie same jak wczoraj 😀

  6. Nad Janowem i okolicami burza. Izolowany Cb ładnie widać na zdjęciach satelitarnych (drugi nad Bieszczadami).

Z kraju