Czwartek, 23 maja 202423/05/2024
690 680 960
690 680 960

Spotkanie z nimi ma przynieść szczęście w nadchodzącym roku. Brodacze wpisani na listę Unesco

Sławatycze to jedyne miejsce w Polsce, gdzie można spotkać brodaczy. Aby ta jedyna w swoim rodzaju tradycja nie odeszła w zapomnienie, powstał pomysł wpisania obrzędu na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Właśnie zostało to sfinalizowane.

Decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, obrzęd „Brodacze ze Sławatycz – zwyczaj pożegnania starego roku”, został wpisany na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego Unesco. Starania o to prowadzone były od ubiegłego roku. Wszystko w celu, aby ta jedyna w swoim rodzaju tradycja nie odeszła w zapomnienie. Sławatycze są bowiem jedynym miejscem w Polsce, gdzie można spotkać słynnych brodaczy.

Tradycja sławatyckich brodaczy kultywowana jest dzięki członkom Gminnego Ośrodka Kultury. To oni każdego roku starają się, by znani obecnie już w całym kraju przebierańcy nie przeszli do historii. Przez ostatnie trzy dni grudnia, przebierańcy paradują po ulicach, zaczepiając przechodniów czy też kierowców, jednak jak każdy twierdzi, spotkanie z nimi przynosi szczęście w nadchodzącym roku.

Aby zachęcić do udziału w obrzędzie jak najwięcej mieszkańców, co roku organizowany jest konkurs na najładniejszy strój Brodacza. Wydarzenie przyciąga zawsze szereg mieszkańców naszego regionu, przyjeżdżają też osoby z innych części kraju. Teraz, dzięki umieszczeniu brodaczy na liście Unesco, jest duża szansa na dodatkową promocję dla gminy.

Kiedy pierwsi brodacze pojawili się w rejonie Sławatycz, tego obecnie już nikt nie pamięta. Wiadomo jest, że tradycja przekazywana jest z pokolenia na pokolenie, od bardzo dawna. Pewne jest to, że odkąd sięgnąć pamięcią, zawsze w ten sposób żegnano stary rok. Określenie brodacze wzięło się od bardzo długich bród wykonanych z lnianego włókna, które przyczepiała sobie miejscowa ludność. Miały one przynieść długie życie, duże doświadczenie a także bogactwo przeżyć.

(fot. GOK Sławatycze)

9 komentarzy

 1. Wyglądają jak pierwotne Słowiańskie tradycje brawo, nie to co ten wstrętny zakłamany kościół.

 2. ,aa,boKrzycho.paPj

  Turysto, kościół nie jest wstrętny,to ludzie żyją jak chcą, robią co chcą,bo najważniejsze to mieć dużo kasy i znajomości,a drugiego człowieka ciężko pracującego można zaj.. bać .

  • Primo oddaj pieniądze z konkordatu potem potem możesz tam na kolanach żywota wykonać.

   • Turysto – ja się nie dziwię tym co biorą, (ja też bbym brałał, tylko nie ma takiego co zechciałby mi dawać), ale po łapkach dałbym tym co dają ( i to miliony)

 3. ,aa,boKrzycho.paPj

  Turysta ja nie wierzę w księży,tylko wierzę w Boga .Wolno ci ludzi krytykować zwykłych i księży .Ja nie wziąłem tych pieniędzy,czepiają się tych co wzięli

 4. ,aa,boKrzycho.paPj

  Czepiaj sie