W sobotę w regionie możliwe burze. Lokalnie silniej powieje, może spaść grad

Nad naszym regionem zalega masa powietrza polarno-morskiego napływająca z okolic Morza Północnego. Charakteryzować ma się pewną niestabilnością, dlatego nie można wykluczyć dzisiaj zjawisk burzowych.

W sobotę Polska znajdzie się pomiędzy wyżem z okolic Wysp Brytyjskich, a niżem znad wschodniej części Europy. Przeważający obszar kraju obejmie klin wyżu znad zachodniej Europy. Jedynie wschodnie i północne dzielnice pozostaną w obszarze obniżonego ciśnienia.

Modele numeryczne sugerują, że w godzinach popołudniowych, bądź późno popołudniowych nad regionem pojawią się burze. Możliwe są opady deszczu do 15 mm, jak i też silniejszy wiatr do 70 km/h oraz drobny grad do 2 cm.

Przepływ mas powietrza będzie niewielki, zatem prędkość przemieszczania się chmur burzowych będzie mała. Najprawdopodobniej najpierw zjawiska burzowe pojawią się w północno-zachodniej i północnej części województwa lubelskiego. W kolejnych godzinach przemieszczać mają się w głąb regionu.

Na ogół będą to pojedyncze komórki burzowe, chociaż nie można wykluczyć słabo zorganizowanych struktur wielokomórkowych.

Zjawiska burzowe mogą utrzymać się do pierwszej, bądź drugiej części nocy z soboty na niedzielę. Następnie powinny zaniknąć. Termometry w regionie pokażą dziś od 22°C do 25°C. Na ogół pogodnie, w drugiej części dnia i pod wieczór zachmurzenie lokalnie duże do całkowitego.

Ze względu na dużą lokalność zjawisk burzowych zalecamy śledzić bieżące zobrazowania satelitarne, radarowe oraz detektory wyładowań. Niejednokrotnie zdarza się, że w jednej miejscowości przechodzi silna burza, gdy w tym samym czasie kilka kilometrów dalej panuje słoneczna aura.

BIEŻĄCE DANE RADAROWE, SATELITARNE I DETEKTORY WYŁADOWAŃ MOŻECIE ŚLEDZIĆ POD ADRESEM PONIŻEJ
http://fanipogody.pl/burza-nad-polska-radar-opadow/

2018-07-07 10:07:15
(fot. lublin112.pl)

Zobacz również

2 komentarze

  1. Te 3 uderzenia po 21 uznajemy jako burza? 😀

    • Czytamy ze zrozumieniem.
      „W sobotę w regionie możliwe burze”.

      Wystarczy wejść na radar pogodowy i sprawdzić dane archiwalne. Widać na nim, że w regionie były burze.

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
Kaufland wraz z partnerami – LUX MED i Geneva Trust zapraszają mieszkanki województwa lubelskiego do udziału w bezpłatnym badaniu mammograficznym
Kiermasz Bożonarodzeniowy Podmiotów Ekonomii Społecznej
Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
Weź udział w „Wampiriadzie”! Przyjdź i oddaj krew