Sobota, 02 marca 202402/03/2024
690 680 960
690 680 960

Śnieg i sople zalegające na dachu mogą być przyczyną tragedii

Administratorzy i zarządcy budynków powinni pamiętać o usuwaniu śniegu i sopli z dachów. Śnieg zalegający na dachu może być przyczyną tragedii, zwłaszcza gdy nie usuwa się go z dachów płaskich i dużych.

Po intensywnych opadach śniegu na wielu dachach budynków nagromadził się biały puch. Należy pamiętać, że metr sześcienny śniegu waży do 200 kg, śniegu mokrego 700-800 kg, a lodu ok. 900 kg.

Śnieg zalegający na dachu może być przyczyną tragedii, zwłaszcza gdy nie usuwa się go z dachów płaskich i dużych. Niebezpieczne dla zdrowia i życia są także lodowe sople i nawisy śniegowe. Trzeba je usuwać na bieżąco, by nie stanowiły zagrożenia dla ludzi. Jeśli administrator lub zarządca, który włada obiektem nie dopilnuje usunięcia śniegu z dachu, może spodziewać się mandatu lub nawet zamknięcia obiektu.

Właściciele, zarządcy i administratorzy budynków są zobowiązani przez ustawę Prawo budowlane do usuwania z dachów śniegu i lodu. W czasie odwilży nawet kilkucentymetrowa warstwa śniegu robi się ciężka i często zamienia się w lód. To zjawisko bardzo niebezpieczne dla konstrukcji dachów płaskich, pokrywających np. hipermarkety, hale produkcyjne lub hale wystawiennicze.

Przypomnijmy, że zimą 2006 r. zaniedbanie w odśnieżaniu hali na Śląsku w istotny sposób przyczyniło się do zawalenia dachu pod ciężarem śniegu w trakcie trwającej tam wystawy. W wyniku katastrofy zginęło 65 osób, a ponad 140 zostało rannych.

(fot. pixabay.com)

5 komentarzy

  1. Strasz miejska pownna odsnizac i tak do niczego innego sie nie nadajo

  2. Czy spadający sopel może narobić dużych szkód w naszym społeczeństwie? To zależy. Jak walnie w pusty czerep to tylko tyle, że otwór na dolanie oleju zrobi.

    • Franiu a kaczor ma leb tyko poto zeby mu w czasie deszczu woda sie nielala do środka ??

    • studękom jezdem to wiem, że...

      Jeśli sopel lodu, jak powiadasz potrafi zrobić otwór w makówie, to… jakby sie komu zachciało spacerów, polecam kaski budowlane, rowerowe, motocyklowe, hełmy wojskowe i co tam kto jeszcze potrafi na baniak założyć

  3. Skoro płacimy podatek od opadów tzw. deszczowy, to państwo powinno uprzątać wodę (tą w stanie stałym także) bez dyskusji !!

Z kraju

Polityka i społeczeństwo