Niedziela, 26 maja 202426/05/2024
690 680 960
690 680 960

Terytorialsi złożyli pierwszą przysięgę w tym roku (zdjęcia)

W niedzielę przed południem w koszarach wojskowych na Majdanku w Lublinie odbyła się pierwsza w tym roku przysięga wojskowa żołnierzy – ochotników 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”.

Na sztandar Lubelskiej Brygady przysięgało 66 ochotników – mieszkańców naszego regionu. Blisko połowa z nich to pełnoletni uczniowie, studenci i nauczyciele, którzy postanowili wykorzystać przerwę w nauce i odbyć szkolenie podstawowe w ramach projektu „Ferie z WOT”. W związku z obecną sytuacją epidemiczną uroczystość odbyła się w ścisłym reżimie sanitarnym bez zaproszonych gości.

– Przysięgacie w trudnym czasie – czasie pandemii. Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej od początku wspierali policję, domy pomocy społecznej, nadal pracują w szpitalach i realizują szereg innych zadań dla ograniczenia skutków pandemii koronawirusa. Niech nasze motto: „Zawsze gotowi, zawsze blisko” na trwale pozostanie w Waszych sercach – powiedział dowódca 2 LBOT płk Tadeusz Nastarowicz.

Ochotnicy, od 4 stycznia br. ćwiczyli w koszarach oraz w swoich stałych rejonach odpowiedzialności, pod okiem doświadczonych instruktorów z batalionu lubelskiego i zamojskiego. Zmagania zakończyła tzw. „pętla taktyczna”, czyli egzamin podsumowujący zdobyte umiejętności, które teraz żołnierze będą doskonalić i rozwijać przez najbliższe trzy lata.

Pierwsza w tym roku przysięga, jest już 30 w historii Lubelskiej Brygady OT. W sumie w tym toku Lubelska Brygada OT zaplanowała 7 takich uroczystości.

Lubelska Brygada OT powstała w pierwszym etapie formowania Wojsk Obrony Terytorialnej. W jej skład wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty w: Lublinie, Dęblinie, Białej Podlaskiej, Chełmie oraz Zamościu. W szeregach 2 LBOT aktualnie służbę pełni ponad 3400 żołnierzy. Średnia wieku lubelskich Terytorialsów to 32 lata, blisko 20% stanowią kobiety.

Terytorialsi złożyli pierwszą przysięgę w tym roku (zdjęcia)

Terytorialsi złożyli pierwszą przysięgę w tym roku (zdjęcia)

Terytorialsi złożyli pierwszą przysięgę w tym roku (zdjęcia)

Terytorialsi złożyli pierwszą przysięgę w tym roku (zdjęcia)

(fot. WOT)

21 komentarzy

  1. W tych beretach to chyba trochę zimno? Uszy odmrożą i rozkazu nie dosłyszą!!! Tylko jaka to różnica dla tej cywilbandy!

  2. Ciekawe na co ślubowali.
    Na konstytucję czy jak u psiarni już wyłącznie na bycie wiernym.
    Operatorem pałki i miotacza.

  3. Tych wszystkich niedowiarków prosi się o próbę przystąpienia do WOT a dopiero później komentowania

    • Widzimy jak gwardia narodowa w USA, czyli odpowiednik, pomaga kraść władzę oszustom. I jeszcze nie dali im naboi :). Nie ważne przysięgi, ważne kto i jakie rozkazy wydaje.