690 680 960

Służby mundurowe wywalczyły podwyżki. Pensje funkcjonariuszy wzrosną w przyszłym roku

Związki zawodowe wynegocjowały podwyżki dla policjantów, strażników granicznych, strażaków PSP oraz funkcjonariuszy Służby Ochrony Państwa. Dodatkowe środki w wysokości 30 mln zł zostaną przeznaczone na fundusz nagród.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zawarło porozumienie ze związkami zawodnymi służb podległych resortowi. Od dłuższego czasu w całym kraju trwał bowiem protest służb mundurowych, które domagały się m.in. waloryzacji uposażeń i wynagrodzeń. Akcja polegała głównie na oznakowaniu budynków oraz pojazdów flagami i transparentami, organizowaniu pikiet do tego prowadzone były również rozmowy z szefostwem MSWiA.

Dziś obie strony poinformowały, że wynegocjowany został m.in. dodatek graniczny w wysokości 450 zł brutto oraz zwiększenie do 6 proc. dodatku terenowego dla policjantów. Ponadto fundusz nagród w przyszłym roku dla czterech służb MSWiA zostanie zwiększony o 30 mln zł. Świadczenie motywacyjne wzrośnie dla funkcjonariuszy, którzy posiadają minimum 15 lat służby.

Przedstawiciele resortu nie ukrywają, iż spory wpływ na zawarcie porozumienia miała zapowiedź odejścia ze służby ok. 8 tys. policjantów, w większości tych najbardziej doświadczonych. Stąd też za konieczne uznano wprowadzanie rozwiązań, które będą zachęcały doświadczonych funkcjonariuszy do jak najdłuższego pozostawania w służbie.

– Biorąc pod uwagę nowe świadczenia motywacyjne, kierownictwo MSWiA oraz strona związkowa wspólnie apelują do funkcjonariuszy, którzy złożyli raporty o odejściu na emeryturę, o ponowną analizę tych decyzji. Minister Mariusz Kamiński zapewnił, że zobliguje komendantów poszczególnych służb do umożliwienia funkcjonariuszom wycofania już złożonych wniosków bez żadnych konsekwencji – tłumaczą przedstawiciele MSWiA.

Od 2023 r. wszyscy funkcjonariusze z 15-letnim stażem służby będą otrzymywali specjalne świadczenie motywacyjne, które będzie rozpoczynało się od 5 proc. I będzie rosło co roku o dodatkowy 1 proc. do osiągnięcia 15 proc. po 25 latach służby. Po przekroczeniu 25. roku służby nowe świadczenie będzie utrzymywało się na poziomie 15 proc. i w żaden sposób nie wyklucza się z już wprowadzonymi świadczeniami w wysokości 1,5 tys. zł brutto po 25 latach służby i 2,5 tys. zł brutto po 28,5 latach służby.

W przypadku wysługi powyżej 32 lat kwota ta zostanie wliczana do podstawy wymiaru emerytury mundurowej. Świadczenie to będzie powszechne, niezależne od wypłacanego już obecnie świadczenia motywacyjnego. Kierownictwo MSWiA zapowiedziało, że świadczenie zostanie wprowadzone ustawą. W ocenie resortu nowe świadczenie motywacyjne dla funkcjonariuszy po 15. roku służby jest pierwszym krokiem do wprowadzenia progresywnego systemu uposażeń.

Jeżeli chodzi o przywrócenie dodatku granicznego dla funkcjonariuszy Straży Granicznej, pełniących służbę na wschodniej „zielonej granicy” oraz na przejściach lotniczych i morskich ustalono, że wyniesie on 450 zł brutto. Objętych nim zostanie 6,5 tys. osób. Natomiast policjanci delegowani ze swoich komend do zadań w terenie otrzymają dodatek w wysokości 97 zł za każdy rozpoczęty dzień. Natomiast mundurowi pełniący służbę w Warszawie otrzymają dodatkowe 548 zł brutto za każdy miesiąc. Dotyczy to zarówno policjantów, jak też funkcjonariuszy Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej oraz Służby Ochrony Państwa.

Strażacy zyskają też na podwyższeniu pomocy mieszkaniowej oraz równoważnika za brak lokalu mieszkalnego do stawek obowiązujących w Straży Granicznej i Policji. Wprowadzona zostanie również coroczna waloryzacja tych świadczeń.

(fot. lublin112)

26 komentarzy

 1. Ciekawe czy protestujący w swej sprawie policjanci czuli się bezpiecznie. Czy może walcząc w swej sprawie byli bici i poniżani.

 2. Haaaa haaA no coment

 3. Kto szczeka ten wyszczeka.

 4. Widać że wierchuszka zapewniła sobie byt, Kto ze stójkowych trzydzieści lat wytrzyma na ulicy klepiąc do 12 nocek w miesiącu w nienormowanym czasie służby gdzie z 8 godzin robi się niekiedy 12 a nawet 14 godzin służby. Siedzący za biurkami teraz dopiero przyspawają się do foteli każdy z nich odsiedzi 32 lata biorąc takie pieniądze reszta po 20 będzie wiała ze służby. Moim skromnym zdaniem powinno być odwrotnie to krawężnik powinien zarabiać jak najwięcej a stołkowy mniej a zatem bardziej w komfortowych warunkach będzie pracował, To trzeba zmienić. Już słyszę że trzeba się kształcić tak krawężnik też jest po studiach można się zorientować jak dużo takich Policjantów szlifuje bruk, Więc związki zawodowe motto powinno wam przyświecać, wyrównać płace z wyższymi przełożonymi aby można było wybierać lepsze pieniądze na ulicy mniejsze za biurkiem lecz w cieplutkim, klimatyzowanym pomieszczeniu.

 5. Nie zapomnijcie maseczki idąc kupować rybę na wigilię.

 6. Krzywousty znowu kłamał mówiąc, że nic nie dostaną. Na to wychodzi, że on kłamie nawet gdy nie musi.

 7. …na aparat ucisku, zawsze kasa się znajdzie.

Kursy walut

 • USD 4.0199zł -0.01%
 • GBP 5.0597zł -0.12%
 • EUR 4.3334zł -0.11%
 • CHF 4.6027zł 0.1%

Polub nas