Sobota, 20 kwietnia 202420/04/2024
690 680 960
690 680 960

Samoobsługowe stacje naprawy rowerów zamontowane zostaną na Roztoczu

Rowerzyści, których z roku na rok na Roztoczu jest coraz więcej, będą niebawem mieli do dyspozycji samoobsługowe stacje naprawy rowerów. Oprócz szybkiego usuwania prostych usterek jednośladów, będzie można dzięki nim też dokonywać poważniejszych napraw.

Roztocze z roku na rok coraz chętniej jest odwiedzane przez rowerzystów. Nieskazitelna przyroda, ciekawe pod względem turystycznym tereny, a także rozbudowana sieć szlaków sprawia, że niegdyś niedoceniana przez miłośników spędzania wolnego czasu na dwóch kółkach kraina, nabiera coraz większego znaczenia. Również poszczególne samorządy zauważają, że turystyka rowerowa zaczyna być popularna, więc starają się zapewnić rowerzystom odpowiednie warunki.

Nie tak dawno informowaliśmy, że przy szlaku z Zamościa na Roztocze, a dokładnie w miejscowości Mokre, powstało miejsce odpoczynku z drewnianą altaną wyposażoną w stoły i ławki oraz murowanego grilla. Do tego zamontowano cztery stojaki na rowery, tyle samo ławek oraz pięć koszy na śmieci. Została również wykonana i ustawiona tablica informacyjna z mapą szlaku. Cały teren wyłożono zaś kostką brukową.

Teraz Lokalna Grupa Działania „Nasze Roztocze”, we współpracy z Gminą Krasnobród, planuje montaż dwóch samoobsługowych stacji naprawy rowerów. Obie mają powstać w Krasnobrodzie, który to jest bardzo często odwiedzany przez rowerzystów. Tymczasem tego typu stacje nie są nigdzie w okolicy dostępne. Wiadomo już, że jedna ze stacji ustawiona zostanie przy budynku Informacji Turystycznej. Stacje będą wyposażone w pompkę ręczną i zestaw kluczy.

Oprócz szybkiego usuwania prostych usterek jednośladów, takich jak regulacja siodełka, dokręcenie śrub, naciągnięcie łańcucha, regulacja kierownicy czy pompowanie kół, będzie można też dokonywać poważniejszych napraw. Na tego typu stacjach znajdują się bowiem wspornik do zawieszania rowerów oraz niezbędne narzędzia do pracy w postaci: wkrętak­ów zarówno krzyżowych jak i płaskich, kluczy płaskich i nastawnych, zestawu imbusów w rękojeści, łyżki do opon czy też pompki z adapterem na wszystkie zawory. Narzędzia są trwale przymocowane do stacji i chronione przed deszczem.

Przez Roztocze przebiegają m.in. Centralny Szlak Rowerowy Roztocza, który wiedzie od Kraśnika do Lwowa na Ukrainie czy też Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo prowadzący przez pięć województw we wschodniej Polsce, tj. województwo lubelskie, podlaskie, podkarpackie, świętokrzyskie i warmińsko-mazurskie. Do tego szereg lokalnych szlaków m.in.: Roztoczański Szlak Rowerowy To długości 45 km prowadzący przez jeden z najciekawszych fragmentów Roztocza, Szlak Geoturystyczny Roztocza Środkowego czy Szlak Rowerowy Ziemi Józefowskiej.

(fot. Gmina Krasnobród/rowery.rzeszow)

5 komentarzy

  1. Narzedzia się tam znajdują ? Równie dobrze można ich tam w ogóle nie umieszczać i wyjdzie na to samo ,bo w pierwszy dzień jakiekolwiek narzedzia z tamtąd znikną .To jeszcze nie ten etap ewolucji wiekszosci obywateli tego kraju żeby udostępniać im jakiekolwiek narzedzia za frre

    • Masz rację, długo tam nie pozbędą, nawet jak by kamerę założyli to się zamaskują i ukradną.
      Taka mentalność po komunie i zaborach zostało.

  2. … słupki drogowe stoją max 2 dni … stacji ( wyposażeniu ) daję 1 noc !

  3. Hehe ,niezle się usmiałem .Stacja bedzie wyposażona w „narzedzia ” .Idę o zakład że to „wyposażenie ” nie doczeka do końca dnia w kótrym te stacje otworzą

  4. Co się uda pierwszej nocy ukradną a resztę zdewastują.

Z kraju