Sobota, 20 kwietnia 202420/04/2024
690 680 960
690 680 960

Ruszył proces w sprawie FruVitaLandu. Na ławie oskarżonych zasiadło 12 osób

Po trwającym kilka lat śledztwa dotyczącego FruVitaLandu z Piotrawina w powiecie opolskim ruszył proces 12 oskarżonych. Większość z nich podkreśla, że są niewinni.

W środę przed Sądem Okręgowym w Lublinie rozpoczął się w środę proces w sprawie usiłowania wyłudzenia 4,5 mln zł dotacji z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Na ławie oskarżonych zasiadło 12 osób. Odpowiadają one również za poświadczenie nieprawdy w dokumentach i składanie fałszywych zeznań. Sprawa dotyczy grupy producentów owoców i warzyw FruVitaLand z Piotrawina w powiecie opolskim.

Jak wynika z akt sprawy, członkowie zarządu, Paweł G., Rafał Sz. i Sławomir Z. w okresie od co najmniej 15 marca 2016 r. do 27 stycznia 2017 r. mieli przedstawić do ARiMR dokumenty dotyczące postępów w budowie przechowalni owoców. Prokuratura wskazuje, iż poświadczały one nieprawdę, były nierzetelne. W ten sposób starano się wyłudzić 4,5 mln zł dotacji na inwestycję. Oskarżeni swojego celu nie osiągnęli ze względu na wstrzymanie wypłaty dofinansowania.

W trakcie śledztwa okazało się, że w sprawę zamieszane są kolejne osoby. Dlatego też oprócz zarządu na ławie oskarżonych zasiedli również Robert P., Andrzej S., Piotr M., Janusz Cz., Andrzej O., Sylwester K., Tomasz B. i Ewa Cz. Im zarzucono poświadczenie nieprawdy w dokumentach. Z kolei Jacek L. odpowiada za składanie fałszywych zeznań.

W trakcie dzisiejszej rozprawy członek zarządu FruVitaLand Paweł G. wskazywał, że w trakcie realizacji inwestycji wnioski o płatność do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa składano co pół roku. Nikt nigdy nie miał do nich większych zastrzeżeń. Problem zaczął się w momencie zakończenia prac budowlanych, kiedy postanowiono rozliczyć się z wykonania obiektu. Wtedy ARiMR zaczęła przeciągać w czasie wydanie decyzji, co trwało trzy lata. Potem do siedziby grupy producenckiej wkroczyła prokuratura.

Przypomnijmy, FruVitaLand był szybko rozwijającą się grupą producentów owoców i warzyw. Obsługiwał ponad stu rolników, którzy byli członkami grupy odbierając od nich m.in. jabłka, maliny, truskawki, wiśnie i porzeczki. Owoce te były później konfekcjonowane i sprzedawane. W 2014 roku w Piotrawinie powstało centrum logistyczne z biurowcem i halą sortowniczo-przechowalniczą z kilkunastoma komorami. Wówczas rocznie skupowano ponad 20 tysięcy ton owoców i warzyw a obrót wynosił ponad 25 milionów zł i z roku na rok rósł średnio o 15 proc.

Problemy Grupy zaczęły się w 2016 roku, kiedy to złożyła ona wniosek do ARiMR o płatność za ostatni etap budowy Centrum Logistycznego. Po kilku miesiącach pracownicy Agencji odwiedzili siedzibę FruVitaLandu i rozpoczęli kontrolę. O jej wynikach powiadomiona została prokuratura.

Zarząd grupy producenckiej przez lata podkreślał, że nie ma mowy o żadnej próbie wyłudzenia zaś Grupa robiła wszystko zgodnie z prawem. W tej sprawie skierowane było nawet pismo do premiera Mateusza Morawieckiego z prośbą o pomoc w starciu z urzędnikami. Nie przyniosło ono jednak skutku.

Spośród wszystkich 12 oskarżonych, jedynie trzy osoby przyznały się do popełnienia zarzucanych im czynów. Są to: Ewa Cz., Tomasz B. i Janusz Cz. Pozostali konsekwentnie utrzymują, że są niewinni. Grozi im do pięciu lat więzienia. Kolejny termin rozprawy został wyznaczony na 5 grudnia.

(fot. FruVitaLand)

8 komentarzy

  1. … po nazwie myslałem że to jakaś zagraniczna firma ze wzgórz golan

  2. Jak zawsze NIKT nie jest winny. U jednego dom działka jak się patrzy u drugiego firma działa jak złoto a i tak kradną i oszukują a są nie winni. Powinni zabrać sprzedać ich majątki i że sprzedaży spłacić biednych rolników.

  3. szukali pomocy u premiera a premier to nie urzędnicza machina

  4. Resort sprawiedliwości w Polsce to kpina. Te sądy które są to tak jakby ich nie było bo zwykły człowiek nie dość że musi czekać to jeszcze się może nie doczekać dosłownie katastrofa.

  5. Do tej pory pieniędzy nie odzyskałem. A jeżeli odzyskam, to powinni uwzględnić inflację…., ale to jest właśnie polska!

  6. Co za ściema . Centrum Logiczicznego im się zachciało . Teraz trzeba logicznie myśleć by czterech liter nie dać sobie zapuszkować .

Z kraju