Niedziela, 19 maja 202419/05/2024
690 680 960
690 680 960

Rośnie ryzyko wystąpienia ptasiej grypy. Ważne informacje

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Lublinie przypomina o obowiązujących środkach bioasekuracji w związku z rosnącym ryzykiem wystąpienia ptasiej grypy oraz stwierdzeniem kolejnych w Polsce ognisk choroby.

W związku z ryzykiem wystąpienia ptasiej grypy poleca się zwiększenie zabezpieczeń przeciwepizootycznych oraz zastosowanie wszelkich możliwych środków w celu zapobieżenia przenikania czynnika chorobotwórczego zarówno na fermach, jak i w przypadku chowu przyzagrodowego. Należy zachować szczególną ostrożność podczas wjazdu na fermy drobiu oraz stosować wzmożoną higienę związaną z obsługą drobiu.

W przypadku zaobserwowania w stadach drobiu zwiększonej śmiertelności, spadku pobierania paszy i wody, nagłego spadku nieśności, objawów nerwowych należy niezwłocznie powiadomić lekarza weterynarii lub podmiot świadczący usługi z zakresu medycyny weterynaryjnej.

Grypa ptaków to niezwykle zakaźna i zaraźliwa choroba wirusowa drobiu, która może powodować stuprocentową śmiertelność danego stada. Na zakażenie wirusami ptasiej grypy podatne są prawie wszystkie gatunki ptaków, zarówno domowych, jak i dzikich wolno żyjących. Zakażenie następuje głównie drogą oddechową i pokarmową. Najbardziej prawdopodobnym źródłem zakażenia drobiu domowego jest kontakt z wędrującymi ptakami dzikimi, zwykle ptactwem wodnym. Wirus nie jest zagrożeniem dla ludzi, jednakże wskazane jest zachowanie ostrożności w przypadku kontaktu z drobiem i dzikimi ptakami.

Szczegółowe informacje na temat ptasiej grypy oraz zalecenia i zasady ochrony drobiu przed chorobą znajdują się w załączonym poniżej piśmie Powiatowego Lekarza Weterynarii w Lublinie.

Przeczytaj komunikat

(fot. pixabay.com)

17 komentarzy

  1. Miska ryżu okraszona masłem z pędraków 🙂

  2. teraz pół miski ryżu bo trza oszczedzac energję wegiel gaz zeby inni mieli

  3. a co kury za granica juz czekaja do wjazdu do polski?