Wtorek, 16 lipca 202416/07/2024
690 680 960
690 680 960

Radary i azyle dla pieszych. Poprawią bezpieczeństwo na przejściach, gdzie dochodzi do niebezpiecznych sytuacji

W sześciu miejscach na terenie Lublina, w których dochodzi do licznych wypadków i kolizji z udziałem pieszych, zaplanowano budowę azyli oraz radarów z wyświetlaczami wskazującymi prędkość. W kolejnych lokalizacjach powstaną dodatkowe elementy uspokojenia ruchu.

Na przejściach dla pieszych na terenie Lublina zaplanowane zostały prace, których celem jest poprawa bezpieczeństwa osób przechodzących na drugą stronę ulicy. Miasto rozpoczęło już poszukiwanie wykonawcy, pozyskało także wsparcie finansowe ze środków unijnych w kwocie blisko 400 tys. zł. Zakres prac obejmuje budowę azyli, radarów z wyświetlaczami wskazującymi prędkość, do tego dochodzą dodatkowe elementy uspokojenia ruchu.

Na przejściach na ul. Zemborzyckiej, przy Zespole Szkół Transportowo Komunikacyjnych, powstaną dwa azyle, zlikwidowany zostanie także pas do skrętu w lewo jak też wyznaczona będzie dodatkowa powierzchnia wyłączona z ruchu. Na ul. Wileńskiej, między ul. Wajdeloty a Głęboką, również zaplanowano dwa azyle, przejścia przy zatoce autobusowej zostanie zaś przesunięte.

Na ul. Zana przy ul. Krasińskiego oprócz azylu nastąpi podział szerokości jezdni przed przejście. W stronę al. Kraśnickiej zaprojektowano dwa pasy ruchu na odcinku od ul. Krasińskiego do ul. Skierki: jeden do skrętu w lewo, drugi do jazdy na wprost i skrętu w prawo. Podobne rozwiązanie będzie w przeciwnym kierunku.

Przed niebezpiecznym przejściem na al. Witosa w rejonie ul. Rolna Osada zamontowane zostaną urządzenia mierzące prędkość pojazdów oraz wyświetlacze. Będą one pokazywać ikony: czerwoną smutną w sytuacji przekraczania dozwolonej prędkości i zieloną uśmiechniętą, kiedy pojazd porusza się z prędkością dozwoloną lub niższą. To samo zaplanowano na ul. Krańcowej w rejonie ul. Kossaka oraz na ul. Nałęczowskiej przy ul. Gnieźnieńskiej. Rozwiązanie to ma na celu uspokojenie ruchu w rejonie przejść.

Dodatkowo na kolejnych przejściach na terenie miasta mają pojawić się płytki z wypustkami dla osób z dysfunkcją wzroku, dodatkowe oznakowanie, punktowe elementy odblaskowe, pasy wibracyjno – akustyczne oraz słupki zabezpieczające przestrzeń przeznaczoną dla pieszych. Wszystkie prace mają zostać zrealizowane w tym roku.

(fot. pixabay/zdjęcie ilustracyjne)

38 komentarzy

 1. nie kryty krytyk

  rozumiem że już pierwszeństwo nie wystarczy na przejściu, przecież tyle mniej wypadków, to jeszcze coś trzeba?? może postawcie policjantów z granatnikami przy każdym PdP i jak cos to ognia jak komendant szkolił.
  albo niech zrobią zakaz ruchu aut po szosie, i piesi mają wolny wybieg.

  • a może wystarczy zwolnić przy przejściu – 90-100 km/h to sporo za dużo….

   a może spróbuj parę razy przejść przez przejście dla pieszych ?

 2. Czyli będą większe korki.

  • Mam dla ciebie rozwiązanie jeśli się martwisz o wieksze korki. Wysiadasz z samochodu i korki ciebie nie dotyczą. W sumie proste, nieprawdaż.

 3. Czy będą zapory dla baranów włażących prosto pod koła?

  • Kieruję samochodem i również a nawet więcej chodzę pieszo, i niestety ale baranków włażących pod koła jest znikoma ilość w porównaniu z patusami w samochodach jadącymi zbyt szybko i udającymi ze pieszego przy pdp nie ma. To własnie takim piesi niby włazą pod koła , a to zwykła wymówka bo problem jest w zbyt szybkiej jeździe i kropka.

   • Każdy kierujący jest przechodniem. Zawsze trzeba z auta wyjść i gdzieś pójść. Co za idiotyzm sugerować, że kierowcy nie chodzą po chodnikach i nie korzystają z przejść!!

    I jeśli zwolniłem w okolicy pdp do nawet 20kmh i ktoś włazi mi prosto przed maskę to jest baranem – i kropka.

    • ba, ja powiem więcej – to Ty taki jesteś…
     Bo Twoim obowiązkiem jest przepuścić pieszego.
     A jeśli tego nie rozumiesz, to przesiądź się do komunikacji publicznej – nie będziesz stwarzał zagrożenia dla zdrowia i życia innych.

     • Wciąż nie rozumiesz tego co czytasz. Też jestem pieszym i nie włażę nikomu przed maskę. I nie obchodzi mnie idiotyczne prawo o pierwszeństwie pieszego. Zawsze czekam przed przejściem, aż auta przejadą. Nie uczyli w szkole: w lewo, w prawo, i na przejściu jeszcze raz w prawo?

   • bzdura odkąd pieszy ma pierwszeństwo nawet na boki się nie rozgląda. rozglądają się piesi którzy jeżdzą samochodami bo oni wiedzą że samochód nie staje w 1s

 4. Prócz tych wspomnianych udogodnień, obok przejść zarządzić stałe dyżury grabarzy w strojach „wizytowych”, ku opamiętaniu i przestrodze.
  Albo „dobrodzieja”, który w nagrodę za prawidłowe przechodzenie przez PdP, pokropiłby jakąś podróbką wody święconej.

 5. Precz z Unią europejską i eurokołchozem.

 6. nie ma pieniędzy na kładki ale pieniądze są na radary

 7. Postawcie radar na ul.Narutowicza w okolicach delikatesów społem co tam się wyprawia w nocy to głowa mała kasy będzie jak lodu.

Z kraju

Sport