690 680 960

Przy granicy z Polską znajduje się około 3,5 tys. migrantów. Trwa próba wejścia do Polski (wideo)

Trwa próba masowego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej przez grupę około 3,5 tys. migrantów. Na miejscu cały czas przejście graniczne w Kuźnicy zabezpieczają polskie służby.

Przemieszczenie migrantów z prowizorycznego obozu na przejście graniczne w Kuźnicy to zaplanowana operacja białoruskich służb, informuje MON. Akcja kierowana jest najprawdopodobniej z wozu dowodzenia, który znajduje się na tyłach byłego obozowiska migrantów. Według danych Polskiej Policji na zamkniętym przejściu granicznym w Kuźnicy Białorusini zgromadzili ok. 3,5 tysiąca migrantów.

Służby reżimu w pierwszej kolejności pod infrastrukturę graniczną skierowały kobiety i dzieci, choć stanowią niewielką część przyprowadzonej grupy, a tuż za nimi ustawiono dziennikarzy. Mężczyźni stanowią jednak zdecydowaną większość tej grupy. Służby polskie są w pełnej gotowości.

W rejonie granicy doszło również do kolejnych prowokacji Białorusinów. Odgłosy strzałów, prawdopodobnie ze ślepej amunicji to codzienność, z która mierzą się nasi żołnierze i funkcjonariusze, poinformowało Ministerstwo Obrony Narodowej.

Z kolei w nocy z niedzieli na poniedziałek doszło do siłowej próby przerwania zabezpieczeń granicznych. Na teren Polski próbowała wtargnąć grupa 60 osób w okolicach miejscowości Połowce. Próba ta została udaremniona.

Cały czas sytuacja w Kuźnicy jest napięta. Część migrantów odeszła od przejścia i zaczęła rozpalać ogniska oraz rozstawiać namioty. Migranci zaczynają być dużym problemem dla Białorusi, która żyje m.in. z tranzytu. Obecna grupa całkowicie zablokowała zamknięte kilka dni temu przez Polskę przejście graniczne.

(fot. wideo SG, MSWiA)

19 komentarzy

 1. Może ktoś by mi odpisał.
  Widzę że samochody z wodą. Leją wodą, ale tak, by nikogo nie oblać, i to na przejściu granicznym.
  Apeluję do poważnych osób.
  Nie wiem teraz co mam myśleć.
  Też bym nie chciał ich w Polsce, ale być może wśród tych kilku tysięcy przestępców, jest jednak kilku, co uciekają rzeczywiście przed wojną i prześladowaniami.
  Jeżeli przyszli na przejście graniczne, zamiast przewracać ogrodzenia i zasieki graniczne, to może chcą nam powiedzieć że mają pokojowe zamiary.
  Nadal jestem za służbami które bronią granic i nadal w modlitwie ich wspieram.
  Nikt nie ma prawa przekraczać granicy nielegalnie.
  „Zielona granica” musi być szczelna i jestem pełen uznania dla polskich służb, ale przecież przejścia graniczne istnieją dla ludzi, którzy chcą legalnie ją przekroczyć.
  Dlaczego przejście graniczne zostało zamknięte?
  Jeżeli ktoś zna odpowiedź na moje dylematy, proszę o odpowiedź.

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Festyn Ludowy „U Cioci Pauliny”
Święto Kwitnącej Lipy
Bukowskie Jagodzianki. Gwiazdą wieczoru będą Pogwizdani
Dni Konstantynowa. Gwiazdą wieczoru będzie MiłyPan.
Święto Róż w Końskowoli