Przemycili papierosy warte ponad 4 miliony złotych

Siedem osób oskarżyła lubelska prokuratora o udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się przemytem papierosów na dużą skalę. Dwie osoby na rozprawę sądową poczekają w areszcie.

Zakończyło się śledztwo przeciwko zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się przemytem papierosów zza wschodniej granicy. Czynności w tej sprawie prowadził Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie. Akcję, w w efekcie której zatrzymanych zostało siedem osób, przeprowadzili funkcjonariusze NOSG w Chełmie i BSW SG w Chełmie.

W toku postępowania prokuratorzy ustalili, że grupa przestępcza kierowana była przez Michała L. działała od sierpnia 2015 roku do lipca 2017 roku w miejscowości Stare Okopy w gminie Dorohusk, jak też innych miejscowościach na terenie Polski. Oskarżeni w zmiennej konfiguracji osobowej, zajmowali się nielegalnym wwozem na terytorium Polski wyrobów tytoniowych podlegających ograniczeniom obrotu i obowiązkowi oznaczania znakami akcyzy. Grupa nie dokonywała ich zgłoszenia do kontroli celnej oraz przechowywała wyroby tytoniowe bez oznaczeń polskimi znakami akcyzy.

W tym czasie dokonano przemytu łącznej ilości ponad 270 tysięcy paczek papierosów różnych marek, których łączna wartość wyniosła ponad 4 miliony złotych. Jak obliczyli śledczy, w wyniku tego uszczuplenia należności celnej wyniosły łącznie ponad 240 tysięcy złotych, uszczuplenie należnego podatku VAT ponad 1,2 miliona złotych i podatku akcyzowego ponad 4,5 mln złotych.

Prokurator oskarżył siedem osób o udział w zorganizowanej grupie przestępczej oraz o popełnienie przestępstw skarbowych w postaci nieujawnienia przedmiotu opodatkowania. Michał L. jest również oskarżony o przekupstwo Śledczy ustalili, że oskarżony wręczył korzyści majątkowe w łącznej kwocie 20 tysięcy złotych. Pięć osób jest oskarżonych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej i popełnianie przestępstw skarbowych w postaci przemytu wyrobów akcyzowych. Ponadto trzem oskarżonym zarzucono również popełnienie innych przestępstw skarbowych.

Do Sądu Okręgowego w Lublinie został już skierowany akt oskarżenia w tej sprawie.

(fot. archiwum)

Zobacz również

3 komentarze

 1. Ciekawe, co sie stalo, ze ktos postanowil rozwiazac te grupe? Czyzby inni chcieli zajac ich miejsce?

 2. A kiedy zajmą się tymi dresikami pod Nova? Oni upłynniają te fajki. A co z tymi cygankami pomiędzy Nova a pksem? Kiedy z nimi porządek zrobi policja? Lunlin112 napiszcie może o nich artykuł

 3. Proszę napisać artykuł kto przewozi to bo na przejściach granicznych Polaków szukają po ponad godzinie znajdą całe nic a Ukraińców robią 5 min i wyjeżdża nie sprawdzany. Proszę o tym napisać. Bardzo dobrze że biora się za takie grupy bo na tym traci panstwo duże pieniądze ale.prosze.sie wziąć za celników którzy „chyba” za korzyści przepuszczają Ukraińców bez kontroli….

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7336zł -0.03%
  • GBP 5.2657zł 0.08%
  • EUR 4.5285zł -0.05%
  • CHF 4.1567zł -0.08%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Nad Zalewem Zemborzyckim odbędzie się Zielona Gra Miejska
  Przestrzenie Teatru na scenie Muszli Koncertowej i w Wirydarzu Centrum Kultury
  Małe Inne Brzmienia już za dwa tygodnie
  Jarmark Lubelski zaprasza na starcie serów polskich i włoskich
  Spotkanie pokoleń upamiętniające 77 rocznicę pobytu i walk 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK w ramach akcji „Burza” na Lubelszczyźnie