Czwartek, 18 kwietnia 202418/04/2024
690 680 960
690 680 960

Przemycali papierosy z Białorusi i Ukrainy do Polski. Jest akt oskarżenia przeciwko 52 osobom

Lubelski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie skierował do Sądu Okręgowego w Lublinie akt oskarżenia przeciwko 52 osobom przemycającym papierosy z Białorusi i Ukrainy do Polski. Postępowanie było prowadzone wspólnie z funkcjonariuszami Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej w Chełmie.

Prokurator Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie oskarżył 33 osoby o udział w zorganizowanych grupach przestępczych, w tym dwóm osobom – Mateuszowi P. Pawłowi M. zarzucił kierowanie zorganizowana grupą przestępczą. Pozostałe osoby zostały oskarżone o paserstwa karnoskarbowe. Czyny zarzucane oskarżonym zagrożone są karą nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

„Grupa łukowska”

W toku śledztwa prokurator ustalił, że w latach 2013-2018 roku w Łukowie w rejonie granicy polsko-ukraińskiej na rzece Bug oraz innych miejscowościach woj. lubelskiego, działały dwie zorganizowane grupy przestępcze działające pod przewodnictwem Mateusza P. i Pawła M.

W początkowym okresie działalności od czerwca 2013 roku do połowy sierpnia 2015 roku osoby wchodzące w skład tych grup działały wspólnie, pod kierownictwem Mateusza P. i Pawła M. W tym czasie grupa zrealizowała co najmniej 44 przemyty papierosów oraz kilkadziesiąt prób.

Łącznie przemycono 637 tysięcy paczek papierosów o łącznej wartości ponad 8 milionów złotych powodując uszczuplenia podatkowe w łącznej kwocie prawie 13 milionów złotych. Następnie grupy te podzieliły się na dwie. W okresie samodzielnej działalności grupa Pawła M. zrealizowała co najmniej 11 skutecznych przemytów papierosów, przewożąc przez granice łącznie ponad 186 tysięcy paczek papierosów o łącznej wartości ponad 2,5 miliona złotych powodując uszczuplenia w łącznej kwocie ponad 4 milionów złotych.

Natomiast w okresie samodzielnej działalności grupa Mateusza P. zrealizowała 80 skutecznych przemytów ponad 2,2 miliona paczek papierosów o łącznej wartości ponad 30 milionów złotych powodując uszczuplenia podatkowe w kwocie ponad 50 milionów złotych. W kilku przypadkach czynności Straży Granicznej doprowadziły do zatrzymania na „gorącym uczynku” przemycanych papierosów oraz samochodów, którymi te papierosy były przewożone. W skład rozbitej grupy przestępczej wchodzili obywatele Polski – głównie mieszkańcy powiatu łukowskiego.

Przemyt papierosów pontonami przez Bug

W toku śledztwa prokurator ustalił, że papierosy przemycano na łodziach pontonowych przez granice państwową na rzece Bug, a ich załadunek odbywał się na ukraińskim brzegu rzeki. Po polskiej stronie papierosy były rozładowywane, a następnie odbierane przez poszczególnych członków grupy, którzy wywozili je pojazdami terenowymi w głąb kraju. W trakcie przemytów wykorzystywano samochody terenowe z napędem na cztery koła, o dużej mocy i pojemności, specjalnie przystosowane, wyposażone w noktowizory, z podniesionym zawieszeniem.

Prokurator zabezpieczył majątek o wartości 1,8 miliona złotych

W toku śledztwa prokurator dokonał zabezpieczeń majątkowych na mieniu podejrzanych w postaci pieniędzy w różnych walutach, samochodów i nieruchomości o łącznej wartości ponad 1,8 miliona złotych. W trakcie śledztwa wobec 8 osób stosowano środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania.

Przemycali papierosy z Białorusi i Ukrainy do Polski. Jest akt oskarżenia przeciwko 52 osobom

(fot. mat. śledztwa, źródło PK)

6 komentarzy

 1. Przemycali papierosy z Białorusi i Ukrainy do Polski… mowa tu chyba o czasach kiedy jeszcze nie było Wielkiego Muru małego Jarosława I kłamliwego Mateusza.
  Teraz mieliby spore problemy bo przez mur trudno naszemu pogranicznikowi kamieniem przyłożyć, a co dopiero wielkie paki z fajurkami… (no chyba, że dronami…)

 2. kiedys napisaliby ze to ukraincy ale dzis nie wolno nic zlego o ukraincach powiedziec

  • Pan Cieć z Alei Lubartowskich w Mieście Inspiracji

   Bo to panie Wojtku, o „braciach” tak jak i o zmarłych: albo dobrze, albo wcale.
   I jeszcze o klechach… też tak samo. Taki mamy klimat… 😆

  • Nie damy się nabrać na kopiejki

   Przeczytałeś artykuł ? Czy już w tych farmach pod moskwą logige odebrano? Ważne, żeby klepać negatywnie ?

 3. he he mateuszek 60 -tka i krótko siedział

Z kraju