Czwartek, 13 czerwca 202413/06/2024
690 680 960
690 680 960

W powiecie lubartowskim powstaje siłownia wiatrowa (wideo z drona)

W gminach Michów i Abramów w powiecie lubartowskim trwa montaż wiatraków w jednej z większych w regionie siłowni wiatrowych. Prace mają się zakończyć jeszcze w tym roku.

Farma Wiatrowa Lubartów- gdyż taką nazwę posiada inwestycja, będzie miała 16 wiatraków. Starania o jej budowę trwały od wielu lat. Jedni mieszkańcy protestowali, inni z kolei byli za budową, jednak przez pięć lat w tej sprawie niewiele się działo. Prace ruszyły dopiero w tym roku, po tym jak Starostwo Powiatowe w Lubartowie wydało pozwolenie na budowę.

Choć do tej pory cześć mieszkańców jest przeciwna inwestycji, to inni liczą na zarobek. Rolnicy, którzy wydzierżawili działki pod wiatraki dostaną za to około 20 tys. złotych rocznie. Zarobi również gmina, na której konto tylko z tytułu inwestycji wpłynie 1,800 tys. Co roku około miliona dostanie tez z podatków.

Farma Wiatrowa ma być gotowa do końca grudnia tego roku. Oprócz wiatraków powstaje infrastruktura towarzyszącą, w tym: drogi dojazdowe, place montażowe, czy też sieć energetyczna.

Nagranie z placu budowy otrzymaliśmy od naszego czytelnika. Dariusz – DZIĘKUJEMY!

(wideo – nadesłane)
2015-10-04 18:34:21

11 komentarzy

  1. Kto jest właścicielem tej farmy? Jeśli obcy kapitał to należy wiatr obciążyć akcyzą.

  2. Będą widoczne z Drogi krajowej nr 19?

  3. mam nadzieję, że rozsądek wygra nad oszołomstwem i nie będzie protestów (np. tych co nie dostaną kasy bo na ich polu nie stoi).

  4. Montaż do kitu. Czy tak ciężko obciąć te śmigła w kadrze i do tego te gwałtowne ruchy porażka.

  5. Błąd w artykule. Ma powstać 24 wiatraków, w tym 18 w gminie Michów a reszta w Gminie Michów. Już stoi 7-8. Zagęszczenie niesamowite. Protesty są. Ludzie sądzili że będą milionerami jak oddadzą działki, a okazało się narazie żadnych pieniędzy nie zobaczą, a na pewno nie milionów. Ja ogólnie jestem za takimi inwestycjami. Tylko niektórzy ludzie nie widzą korzyści jakie będą z tego. Kapitał jest polski.

  6. Co do wiatraków to jadąc 19-stką w Strzeszkowicach, widać daleko na polu duży wiatrak, ale on się nie kręci. Na moje oko stoi on w okolicach Bełżyc .. nie wie ktoś co ten wiatrak tam robi i po co on?

  7. Od Knajpy Bidy ich widać a na wysokości Garbowa jadąc nowa 17-tka widać ich jak na dłoni także w z odleglości do 40 km widać ich ładnie

  8. To Hiszpańska firma prywatna stawia te wiatraki i nie ma czym się szczycić bo to ta firma będzie zarabiać, tylko dla nich będą korzyści. Mieszkańcom będzie tylko świstać nad polami he he he he
    Durny kraj…..

Z kraju