Poszedł biegać i usłyszał wołanie o pomoc. Dramatyczna akcja ratunkowa nad Zalewem Zemborzyckim (wideo, zdjęcia)

Poszedł biegać nad Zalewem Zemborzyckim i dzięki niemu żyje starszy mężczyzna. Po trwającej kilkadziesiąt minut dramatycznej akcji ratunkowej strażakom udało się wyciągnąć 70-latka z grzęzawiska.

W sobotę wieczorem służby ratunkowe otrzymały zgłoszenie od mężczyzny biegającego w rejonie Zalewu Zemborzyckiego, z którego wynikało, że w grzęzawisku w tzw. „rękawie” znajduje się mężczyzna wołający o pomoc. Na miejscu interweniowały trzy zastępy straży pożarnej, policja oraz zespół ratownictwa medycznego.

Jak się okazało, starszy mężczyzna próbował skrócić sobie drogę jadąc rowerem i wjechał na grząski teren w miejscu, gdzie jeszcze do niedawna była woda. W pewnym momencie zaczął się zapadać. Kiedy na miejsce dojechali strażacy, mężczyzna był już zanurzony w błocie po klatkę piersiową. Rozpoczęła się dramatyczna akcja ratunkowa. Strażacy za pomocą gałęzi wykonali dojście do miejsca, gdzie znajdował się mężczyzna. Po kilkudziesięciu minutach udało się go wyciągnąć i przenieść na brzeg.

Mężczyzna nie doznał poważnym obrażeń, był jedynie wychłodzony, przyznał, że wcześniej spożywał alkohol. Strażacy przez kilkaset metrów, przez las transportowali poszkodowanego do miejsca, gdzie mógł podjechać zespół ratownictwa medycznego. 70-latek został przewieziony do szpitala.

Gdyby nie szybka rekcja mężczyzny, który biegł w tym rejonie i natychmiastowe powiadomienie służb ratunkowych, starszego mężczyznę czekałaby niechybna śmierć. Akcja ratunkowa zakończyła się około godziny 21.

 

 

(fot. wideo lublin112.pl)

Zobacz również

59 komentarzy

 1. Co, ja nie przejadę? A przejadę, potrzymaj mi piwo…

  I przejechałby, tylko mi łańcuch spadł ?

 2. Straszne że mamy takie bagna nad zalewem ! Chyba trochę za dużo wypił jak nie dał rady sam wyjść z błota !

 3. co z rowerem ? , czy rower udało się uratować ? ?

 4. brawo za postawę dla biegacza:) każdy z nas drogi skraca… oby nas to nie spotkało:)

 5. Krzysztof Bukowski

  Ten artykuł jest o różnych rzeczach: o braku wyobraźni, o głupocie ludzkiej, o zgubnych skutkach picia alkoholu, o odważnym facecie, który nie bał się biegać po ciemku w niebezpiecznym rejonie Lublina itd.

  Ja chciałbym poruszyć zupełnie inny, pozornie marginalny wątek. Otóż w tekście czytamy:

  „Kiedy na miejsce dojechali strażacy, mężczyzna był już zanurzony w błocie po klatkę piersiową. Rozpoczęła się dramatyczna akcja ratunkowa. Strażacy za pomocą gałęzi wykonali dojście do miejsca, gdzie znajdował się mężczyzna. Po kilkudziesięciu minutach udało się go wyciągnąć i przenieść na brzeg.”

  Kilkadziesiąt minut biegania po ciemnym parku z latarkami, cięcie i ściąganie na miejsce gałęzi, układanie z nich czegoś w rodzaju pomostu w chwili, kiedy facet jest już niemal po bary w bagnie…

  To skandal, że każdy, nawet najbardziej podstawowy wóz ratowniczy nie jest z samej definicji wyposażony choćby w zwykły dmuchany materac lub porządną, sztywną karimatę. Trudno mi wyobrazić sobie bardziej podstawowy sprzęt ratowniczy.

  • Mnie też zdziwiła konieczność budowania czegokolwiek z gałęzi… Paranoja jakaś!

   • Wy jesteście jak paranoja najprostsze rzeczy są czasem najlepsze i wasze teorie zachowajcie dla siebie trzeba było być na miejscu i widzieć jaki był przebieg całej sytuacji a nie zleci się grupa mendrcow przed komputer i wszyscy tacy geniusze i to by dali i to najlepiej jakies pontony maty proponuję zważyć sobie głowę dziękuję Dobranoc

    • Na szczescie do straży pożarnej nie biorą takich filozofów i mędrków jak wy… przeczyta jakąś relacje i on by wszystko lepiej zrobił… cały świat chcielibyście poprawić to zacznijcie od prostowania bananów na palmach z waszym zapałem

     • Oby tak nie było. Gdyby nikt niczego nie krytykował to straż biegałaby z wiadrami do pożaru.

  • No pacz Pan, cholera… pierwszy raz głos rozsądku, na lublin112… 😉 😀 😀 😀

  • Źle się czyta opinie, kogoś kto nie był na miejscu i nie wie, w jakich warunkach i w jakim miejscu strażacy udzielali pomocy. Nikt nie biegał z latarkami kilkadziesiąt minut po lesie i ciął gałęzi. Strażacy natychmiast przystąpili od akcji ratunkowej. Liczyła się każda minuta, a gałęzie były potrzebne, aby sami ratownicy udzielający pomocy mieli stabilne oparcie na grząskim gruncie oraz kolejni strażacy mogli ich wspomóc w działaniach. Wozy strażackie stały kilkaset metrów od miejsca zdarzenia. O jakim materacu pan pisze???

   Strażacy zachowali się bardzo profesjonalnie. Ma pan błędny obraz akcji ratunkowej. Byliśmy kiedyś na spotkaniu z komendantem głównym PSP, który zaznaczył, że w przypadku nietypowych akcji ratunkowych, strażacy mają prawo pomijać procedury i wykorzystać dostępne środki i sposoby, do ratowania życia ludzkiego. Zachęcamy do zapoznania się z filmem – https://www.youtube.com/watch?v=iavISXL5Wc8 – to właśnie za tę akcję strażacy zostali nagrodzeni i o tych działaniach mówił komendant.

   Pozdrawiamy

  • Wodnik znad zalewu

   Eksperci zza monitora już się odwali hahahaha matko jakie wy macie mizerne pojęcie o akcjach ratunkowych. Jeden specjalista lepszy od drugiego. To wam podpowiem ,bo możne nie wiecie, że na grząskim gruncie położenie gałęzi ułatwia chodzenie, myślicie że co budowali pomost przez pół godziny hahahahah.

   Rzucenie 5 gałęzi co są pod ręką to 5 sekund pracy i jesteś przy poszkodowanym. No tak ale sobotni kontrolerzy jakości pojawili się komentarzach, mistrzowie survivalu i znawcy strażackiej roboty. A ten od materaca rozwalił system, tam powinni mieć materać i dmuchanego łabędzia hahaha bo może wodę by napuścili i trzeba było pływać. Padłem od opinii tego od materaca. Pan tak na serio z tym materacem i karimatą?

   • Przeczytaj komentarz, do którego się odnosisz i porównaj ze swoim.
    Trochę inny ton.

    To, że się z kimś nie zgadzasz lub ktoś nie miał racji, nie oznacza, że możesz go poniżać, wyzywać, obrażać.

    Człowiek wyraził opinię, że straż powinna mieć sprzęt do takich sytuacji, bo to potrzebne do ratowania życia, zdrowia.
    I miał podstawy tak sądzić bo akcja trwało do 21 (biegacz nie biegał po ciemku tylko, zachód słońca to ok 17:35).
    Jeśli wg Ciebie zebranie kilku gałęzi to 5 sekund, to co się działo przez 3 godziny ?

  • Ty byś nawet nie pomógł temu człowiekowi.

 6. … i ta sztywna karimata… zaj..iście uwierała by w plecy.. 😀

 7. Dziadu trza było się chwycić rowera pośrodku ramy i byś się nie zapadał, a po drugie po huk tam właziłeś.

 8. Brawo dla strażaków i dla Pana który biegał. Śmiać mi się chce z wypowiafajacych się pseudo ekspertów. Wozy strażackie są dobrze wyposażone ale czasem i to jest za mało więc wykorzystali gałęzie jeśli uznali że to będzie pomocne. Oni są fachowcami a nie melepety którzy są fachowcami na każdy temat czy akcja zakończy się sukcesem czy nie to zawsze źle i po nie ich myśli. Szkoda mi was melepety i może i was ktoś kiedyś uratuje za pomocą gałęzi. Jeszcze raz brawo za akcję ratunkową!

 9. Wy jesteście jak paranoja najprostsze rzeczy są czasem najlepsze i wasze teorie zachowajcie dla siebie trzeba było być na miejscu i widzieć jaki był przebieg całej sytuacji a nie zleci się grupa mendrcow przed komputer i wszyscy tacy geniusze i to by dali i to najlepiej jakies pontony maty proponuję zważyć sobie głowę dziękuję Dobranoc

 10. Ja tylko powiadomiłem odpowiednie służby. Każdy zachował by się tak samo w tej sytuacji. Nie bójmy się reagować gdy ktoś woła o pomoc. Pamiętajmy jednak, że z ratowanego ratownika nie ma pożytku… W takich sytuacjach dzwońcie na numer alarmowy ”112”. Na pochwalę zasługuje błyskawiczna rekacja PSP oraz pełen profesjonalizm ze strony tych panów jak i oczywiście Policji oraz służby pogotowia ratunkowego.

 11. Ja byłem osobą, która powiadomiła służby ratunkowe. Nie rozumiem tylko tych beznadziejnych komentarzy ludzi piszących o braku wyposażenia PSP. Sam jestem strażakiem-ratownikiem z OSP. Uznałem, że nie pomogę temu człowiekowi w pojedynkę i natychmiast powiadomiłem 112. Ten kto zna teren Zalewu Zemborzyckiego, ten wie że nie wszędzie da się dojechać korzystając z udogodnień infrastruktury drogowej. Tymbardziej gdy jest to pora zmroku i naszym atutem nie jest znajomość okolicznego terenu. Panowie z PSP musieli iść pieszo ” dobrze” ponad kilometr od miejsca, w którym najbliżej dało się zaparkować wóz strażacki. Na koniec, po akcji ratunkowej musieli nieść człowieka na noszach do karetki w miejsce gdzie mogła ona wjechać ponieważ to był podmokły teren leśny. To był praktycznie ten sam dystans odległości do pokonania. Służby rotownicze były wyposażone w wymagany sprzęt jak zawsze gdy są wzywane. Nie podlega to wątpliwości. Po co piszą ludzie, których tam nie było i nie znają sytuacji. Ciężko zrozumieć to zwykłemu śmiertelnikowi, takiemu jakim jestem ja.

 12. > starszego mężczyznę czekałaby niechybna śmierć.

  a w każdym razie szybkie wytrzeźwienie

 13. ratownik z Francji

  Niestety są grzezawiska, gdzie w okolicy nie ma zadnych gałęzi. Gdyby gwaltowni krytycy jednego rozsadnego (łącznie z redakcja, czujaca się w obowiązku ratowania dobrego imienia straży) zapoznali sie z procedurami i wyposazeniem strazy z za zachodnich granic, byliby bardziej powsciągliwi w krytykach.
  W akcjach na taflach lodowych np., gdzie warunki sa podobne, uzywa sie przedewszystkiem drabin, ktore polozone na lodzie czy gruncie zwiekszaja znakomicie opór zapadania sie, itp. itd.

  • Konstruktywna krytyka jest potrzebna. Może w wozach strażackich zmienią zakres wyposażenia.

  • Następny mądry spec może się zgadaj z kolegą od pontonu i weźcie ze sobą sztywna matę i pogdybajcie sobie że jakby nie było gałęzi jak wyjdziecie . Pisze że mieli drzewo pod ręką to nie tracili czasu i uważam że słusznie postapili a ty piszesz że są grzęzawiska gdzie ich nie ma po co to pisać odnieś się do konkretnej sytuacji a nie wymyślasz , oczywiście można użyć drabiny tylko nie byłeś na miejscu a 5 groszy byś chciał dołożyć . A i nie zapomnijcie o Łabędziu ?

 14. Wniosek? Warto biegac ;D

  • i nie jeździć rower po pijoku.

   • Ty masz pojęcie o wyposażeniu wozów strażackich? Poszukaj sobie lepiej nowych rurek na internetach,a nie komentuj spraw o których nie masz pojęcia.

 15. przypomial mi się 1967 r jakbym był w Wietnamie. bagna.węże. pola ryżowe i my żołnierze po piersi w bagnie

 16. Jasio Down z zerówki

  Ja tam nie wiem (za głupi jestem), ale mamusia z ciocią już po pierwszym piwku ustaliły, że służby ratunkowe dobrze zrobiły, że nam dziadka wyciągnęły z błota.
  Niech se dziadunio setki dożyje, a co mi tam…

 17. A mówią że jazda rowerem to zdrowie…

 18. W gierce mieli 2 kilometrowe mosty zwodzone i 3 życia. Czemu tu nie mieli?

 19. Bo jakby był tor w Świdniku dla rowerów …. .

  • Jak ancymonowie nie jeżdżą po ścieżkach rowerowych tylko ulicach to akurat po torze pojadą. Wolne żarty.

   • a od kiedy zabronione jest jeżdżenie rowerem po ulicy??? nie wszędzie są ścieżki rowerowe

 20. Bedzie tor na” Rusałce” a żeby się do niego dostać , trzeba najpierw pokonać Bystrzycę czołgając się w poprzek rzeki, kto to zrobi będzie miał juź zaliczony egzamin.?? z toru i przetrwania.

 21. Dziadek chciał se skrócić przez bagno to se skrócił. jakim jołopem trzeba być aby wleżdż w teren gdzie się nogi zapadają. Kuwa wchodzę i noga mi się zapada to nie właże dalej , co wpadł po szyję od razu? Wniosek ;Stary a głupi „Tyle w temacie bo nic go nie usprawiedliwia tego starego bałwana.

 22. może i dobrze .że przeżył wnuki dalej będą zabierać rentę na winko bo 500 zabiorą? ??

 23. współczujący

  Ja cie kręce! Ale go diabeł zwiódł w badunie…

 24. Los pokaral starego głupiego mohera! Ja tam go nie żałuję. Jednego durnia by było mniej.

 25. Chodzenie po bagnach wciąga…

 26. Kiedyś dobry zawodnik wiec Enduro mu nie straszne próbować trzeba ryzyko musi być

 27. Jak stary tak durny i jeszcze na bani.Obciążyć starego dziada kosztami akcji i będzie miał nauczkę na przyszłość.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.8503zł -0.35%
  • GBP 4.9671zł 0.43%
  • EUR 4.2844zł -0.01%
  • CHF 3.8969zł 0.17%

  Polub nas

  Darmowe ogłoszenia lokalne

   Materiały wideo

   99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
   W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
   W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)
   Szturm Twierdzy Zamość 2019
   Jutro premiera nowego pokazu na fontannie multimedialnej. Zobacz zwiastun (wideo)

   Co? Gdzie? Kiedy?

   Miasteczko Zmysłów w Centrum Spotkania Kultur
   Dzieje dzielnicy Dziesiąta widziane z perspektywy kobiet. Rozpoczęły się spacery i spotkania tematyczne
   Weekend w Kazimierzu Dolnym: Wystawa, wycieczki i koncerty
   Dzień Kariery na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie
   Obchody Narodowego Dnia Pamięci Duchownych Niezłomnych w Lublinie
   x

   Szanowny Czytelniku!

   Pragniemy Cię poinformować, że nasza strona może dostosowywać treści do Twoich potrzeb. Aby to robić, potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych w celach personalizacji treści marketingowych, dzięki czemu otrzymujesz:

   Lepszą jakość strony. Możemy dostosowywać treści pasujące do poszczególnych grup odbiorców.

   Reklam jest mniej i są bardziej dopasowane do Twoich potrzeb. Dzięki reklamom finansujemy nasz rozwój, dzięki czemu nasz serwis nie wymaga opłat

   Twoje dane są u nas bezpieczne.Zgodę na przetwarzanie danych możesz wycofać w każdej chwili na stronie Polityka Prywatności.

   Klikając przycisk "Przejdź do serwisu" lub zamykając to okno za pomocą przycisku "x" wyrażasz zgodę na przetwarzanie, w tym profilowanie* przez ITLU sp z o.o. oraz naszych Partnerów, Twoich danych danych osobowych zapisanych w plikach cookies i im podobnych technologiach stosowanych w Serwisach przez ITLU sp. z o.o. i Partnerów w celu marketingowym, obejmującym analitykę w celach marketingowych oraz wyświetlanie spersonalizowanych ofert, reklam i innych usług.

   Pamiętaj, możesz w każdej chwili nie wyrazić zgody lub cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych.

   Informujemy także, że poprzez korzystanie z tego Serwisu bez zmiany ustawień Twojego oprogramowania/przeglądarki wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies i im podobnych technologii w Twoim urządzeniu końcowym oraz na korzystanie z informacji w nich zapisanych w celach dopasowania treści i reklam. Więcej przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

   Kto jest administratorem danych osobowych?

   Administratorem Twoich danych osobowych będziemy my, tj. spółka ITLU Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie oraz nasi Partnerzy (reklamodawcy).

   Szczegółowe informacje na temat celów przetwarzania

   Twoje dane uzyskane w naszych Serwisach za pomocą plików cookies i im podobnych technologii będziemy przetwarzać, w tym profilować:

   • w naszych celach marketingowych polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie, w celach badań analitycznych w celach marketingowych, w celach dokonywania analiz i badania ruchu na stronach, w celu zapewnienia bezpieczeństwa naszych usług, w celu dochodzenia praw i roszczeń (podstawa: nasz prawnie uzasadniony interes),
   • w celach marketingowych naszych partnerów-reklamodawców, polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie, w celach badań analitycznych w celach marketingowych (podstawa: Twoja zgoda).

   Jeśli wyrazisz na to zgodę nasi Partnerzy będą przetwarzali, w tym też profilowali Twoje dane osobowe uzyskane w naszych Serwisach za pomocą plików cookies i im podobnych technologii w celach marketingowych polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie a także badań analitycznych w tych celach.

   Więcej przeczytasz w Polityce Prywatności.

   Twoje prawa

   Jeśli wyraziłeś zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych możesz ją zawsze cofnąć.

   Przysługuje Ci też prawo dostępu do Twoich danych, prawo do ich sprostowania, usuwania, prawo do przenoszenia danych, wyrażenia sprzeciwu, prawo do ograniczenia przetwarzania. Przysługuje Ci także prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym będzie Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień przeczytasz tutaj.

   * Do przetwarzania wykorzystywane będą następujące dane: Twój adres IP, adres URL żądania, nazwa domeny, identyfikator urządzenia, typ przeglądarki, język przeglądarki, liczba kliknięć, ilość czasu spędzonego na poszczególnych stronach, data i godzina korzystania z Serwisu, typ i wersja systemu operacyjnego, rozdzielczość ekranu, dane zbierane w dziennikach serwera a także inne podobne informacje.