Wtorek, 16 kwietnia 202416/04/2024
690 680 960
690 680 960

Ponad 30 osób oskarżonych o udział w grupie przestępczej. Chodzi o papierosy z Ukrainy

Ponad 71 tys. paczek papierosów o wartości ponad 1 mln złotych przemycili członkowie grupy przestępczej, która działała w Tomaszowie Lubelskim. Wyroby tytoniowe trafiły do Lublina, gdzie zostały sprzedane.

Prokuratura Okręgowa w Zamościu zakończyła śledztwo w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej, zajmującej się przemytem do Polski, a następnie wprowadzaniem do obrotu papierosów bez znaków akcyzy. W jej skład wchodziły 32 osoby, z czego 2 pełniły stanowiska kierownicze. Pozostali nabywali, przechowywali, przemycali z Ukrainy i przewozili wyroby tytoniowe celem dalszej odsprzedaży.

Jak ustalili śledczy, grupa działała w okresie od stycznia 2018 roku do stycznia 2020 roku na terenie Tomaszowa Lubelskiego oraz innych miejscowości. W tym czasie udało im się przemycić do Polski ponad 71 tys. paczek papierosów, których wartość rynkową oszacowano na ponad 1 mln zł. Cała kontrabanda trafiła do Lublina, gdzie była sprzedawana.

Prokurator przedstawił zatrzymanym zarzuty kierowania i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz zarzuty popełnienia przestępstw karnoskarbowych. Większość z nich przyznało się do popełnienia zarzucanych im czynów i złożyło wyjaśnienia, w których opisali ze szczegółami działalność grypy, jak też zadania poszczególnych osób.

Gotowy jest już akt oskarżenia, który trafił właśnie do Sądu Okręgowego w Zamościu. Większość oskarżonych będzie odpowiadało z wolnej stopy. Tylko wobec trzech osób sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Członkom grypy grozi kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

(fot. zdjęcie ilustracyjne)

3 komentarze

  1. Brano policja! Teraz sąd ma problem bo wielu to pewnie jedynie żywiczne rodziny, ale może już skazani? Jeszcze do tego maseczki PiS. Ciężki orzech do zgryzienia skąd sędziego, chyba że dostanie telefon z góry…

  2. 71 tysięcy paczek w 2 lata to mniej niż 10 kartonów dziennie. jedna osoba to przewoziła w torbie?

  3. łapać, jak to bez udziału państwa ma być, kasa musi być, paczka fajek 5 zł podatek 10. trzeba mieć za co patusom plusy wypłacać.
    za mało zarabiali skoro ich dojechali. sasin 70 mln za ebał. i teraz jest bohaterem. a jego ochroniarz przypadkiem posadkę w PP dostał

Z kraju