690 680 960

Polska przekazała Ukrainie sprzęt wojskowy o wartości ok. 7 mld zł (wideo, zdjęcia)

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się w Krakowie z premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem. Politycy omówili aktualną sytuację wojenną w Ukrainie, scenariusze jej dalszego rozwoju, a także kwestie odbudowy kraju ze zniszczeń wojennych. Do tej pory Polska przekazała naszemu wschodniemu sąsiadowi sprzęt wojskowy o wartości ok. 7 mld zł, czyli ponad 1,6 mld dolarów.

Spotkanie na Wawelu

Podczas wizyty premierzy złożyli na Wawelu wieńce pod grobem śp. prezydenta RP Lecha i Marii Kaczyńskich oraz marszałka Józefa Piłsudskiego.

Ponadto, został im zaprezentowany miecz hetmana Piotra Konaszewicza-Sahajdacznego. Jest to niezwykle ważny dla historii Ukrainy eksponat znajdujący się w zbiorach Muzeum Królewskiego na Wawelu. Miecz miał zostać wypożyczony w tym roku w związku zaplanowaną w Kijowie ekspozycją z okazji obchodów 31. rocznicy uzyskania niepodległości przez Ukrainę oraz upamiętnieniem 400-lecia śmierci hetmana.

Tylko mocne sankcje mogą zatrzymać Rosję

Premierzy podczas spotkania omówili aktualny stan sankcji nakładanych przez wspólnotę międzynarodową i poszczególne kraje na Rosję, jej przedstawicieli i przemysł. Obecnie nałożone kary na Rosję nie działają tak, jak trzeba i nie zatrzymują agresora. Rosyjska gospodarka nie odczuwa poważnych strat, przynajmniej w okresie krótkookresowym. Natomiast Ukraina potrzebuje natychmiastowej pomocy, aby obronić swoją suwerenność. Dlatego potrzebne są bardzo mocne i skuteczne sankcje, aby Rosja przerwała wojnę i wycofała swoje wojska z Ukrainy.

Politycy podkreślili konieczność jak najszybszej rezygnacji z zakupów rosyjskich surowców energetycznych, które pozostają kluczowym źródłem finansowania rosyjskiego reżimu i jego zbrodniczych działań. Polska już od około 10 dni nie importuje rosyjskiego węgla – jest pełne embargo na ten rosyjski surowiec. Szef polskiego rządu wskazał, że czekamy na nałożenie sankcji na ropę i gaz, po to żeby jak najszybciej móc nie importować także tych towarów, wszyscy razem w Europie.

– Premier Ukrainy i ja patrzymy na te sankcje, jako zdecydowanie niewystarczające. Patrzymy na to, co się dzieje z rosyjską walutą, z rosyjskimi obligacjami, także z rosyjską inflacją. Potrzebne są sankcje wtórne. Potrzebne są nowe sankcje, które naprawdę złapią w gorset gospodarkę rosyjską i nie pozwolą jej finansować wojny. Oto stąd razem apelujemy: premier Ukrainy i premier Polski. Apelujemy do całego wolnego świata o jak najszybsze sankcje na ropę, gaz i na węgiel – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Memorandum o zacieśnianiu współpracy w zakresie kolejowym

Na zakończenie wizyty premierzy podpisali memorandum między Polską i Ukrainą o zacieśnianiu współpracy w sektorze kolejowym. Inicjatywa ta odpowiada na ukraińskie potrzeby w zakresie transportu towarowego w sytuacji zablokowania portów przez rosyjskiego agresora. Będzie ona także instrumentem wspierania korzystnego dla obu stron rozwoju gospodarczego obu krajów.

Szerokie wsparcie dla Ukrainy

Na Ukrainie codziennie toczą się walki i giną niewinni ludzie. Wiele osób, w szczególności kobiety i dzieci, uciekło do Polski w poszukiwaniu bezpiecznego schronienia. W wyniku wojny, polską granicę przekroczyło już prawie 3 mln osób.

W tym trudnym i bolesnym momencie ukraińskim uchodźcom pomaga cała Polska – rząd, samorządy, fundacje, organizacje pozarządowe, kościoły i związki wyznaniowe, prywatne firmy oraz przede wszystkim zwykli obywatele.

Polski rząd przygotował specjalną ustawę, dzięki której możliwy jest legalny pobyt Ukraińców w Polsce. Mogą oni np. podjąć pracę, skorzystać z bezpłatnej opieki zdrowotnej czy kontynuować naukę i edukację. Wsparcie finansowe otrzymują również osoby, które przyjęły pod swój dach obywateli ukraińskich.

Nasz kraj wspomaga także ukraińską armię. Do tej pory Polska przekazała Ukrainie sprzęt wojskowy o wartości ok. 7 mld zł, czyli ponad 1,6 mld dolarów. Jak przekazuje premier, sprzęt ten ratuje ukraińską, polską i europejską suwerenność.

(fot. źródło KPRM)

58 komentarzy

 1. My nie chcemy was tu to nasz kraj

 2. pinokio niech mówi w swoim imieniu a nie ,, Polska przekazała ” np. moja rodzina na to się nie zgadza bo na pewno nie oddadzą a może być użyta przeciwko nam gdyby to był polski rząd to by tego nie robił

 3. Jeszcze Polska będzie płakać za pomysły Mateuszka ale jak by coś się stało to rząd w ciągu paru godzin będzie juz za granicą i dzielnie wspierał rodaków

 4. zwykła propaganda, długi nos, pierwszy nadworny kłamca kraju i reszta oligarchów, Polska to bogaty kraj, szkoda że biedni w tym kraju nie mogą liczyć na pomoc od swojego nierządu

  • ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   kuku – przyjrzyj się załączonym fotkom bowiem zachodzi podejrzenie, że pan premier miał operację plastyczną, ma podejrzanie krótki nos !!!

  • drugi też długi nos, coraz mniej tych krótkich na górze

 5. A nam podnosicie stopy procentowe i nakazujecie z NASZYCH pieniędzy jeszcze utrzymywać Ukraińców gdzie cały sukces pomocy przypisujecie sobie…ceny paliw i żywności idą w górę nasze wypłaty maleją a uchodźcom rozdajecie mieszkania na lewo i prawo!!! w jaki sposób pomogliscie nam Polakom w walce z rosnąco cenami wszystkiego dookoła!!! Banda złodziei

 6. Ten kretyn nie musi sie martwic o ogrzanie domu i tankowanie samochodu. Odciecie sie od taniego wegla poskutkuje powrotem nocnego opału. 2500 poza sezonem za tone! Kogo na to stac? Emerytow i rencistow?

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Sprawdź program Festiwalu Re:tradycja – Jarmark jagielloński. 19-21 sierpnia, Lublin – Stare Miasto
Święto muzyki tradycyjnej oraz finał projektu „Zagraj nam muzyczko. Graj na cały kraj!”
Największe wydarzenie w Lublinie dla osób z niepełnosprawnością
Dożynki dworskie w Muzeum Wsi Lubelskiej
Re: tradycja – Jarmark Jagielloński ponownie zawita do VIVO! Lublin