Czwartek, 28 marca 202428/03/2024
690 680 960
690 680 960

Pokazali dzieciom, czym grozi wchodzenie na lód. Przeprowadzili pozorowaną akcję ratunkową (zdjęcia)

Od poniedziałku w Parczewie prowadzona była akcja uświadamiająca uczniów na temat zagrożeń związanych z wchodzeniem na zamarznięte rzeki i zbiorniki wodne. Tym razem nie była to tylko teoria. Uczniowie na żywo mogli obserwować akcję ratunkową.

Każdego roku w okresie zimowym notowane są wypadki związane z załamaniem się lodu pod ślizgającymi się na nim osobami. Niestety wpadnięcie do mającej zaledwie kilka stopni C wody dość często kończy się tragicznie w skutkach. Rokrocznie prowadzone są akcje uświadamiające, jednak nie do wszystkich przemawiają słowa. Dlatego też strażacy z Parczewa postanowili skupić się nie tylko na teorii, lecz również w praktyce pokazać, czym grozi nieodpowiedzialne zachowanie. Z okazji zbliżających się ferii zimowych zaprosili dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 3.

Po wyjaśnieniu jak dużym zagrożeniem jest wchodzenie na zamarznięte rzeki czy zbiorniki wodne, na zamarzniętym zalewie „RELAKS” przy ul. Lubartowskiej zaprezentowali akcję ratowania osoby, pod którą załamał się lód. Do jej ewakuowania na brzeg wykorzystywano sanie lodowe a także drabinę nasadkową. W ciągu trzech dni ćwiczenia obserwowało łącznie 110 uczniów wraz z opiekunami. Dzieciom zostały przekazane informacje jak w bezpieczny sposób można pomóc osobie znajdującej się w wodzie, jak prawidłowo zgłosić takie zdarzenie do służb ratowniczych a także jak pomóc osobie zmarzniętej i nieprzytomnej. Zaprezentowano również techniki samodzielnego wydostania się z wody na lód.

W akcji wzięły udział wszystkie zmiany służbowe JRG PSP w Parczewie oraz dwie jednostki OSP z KSRG Podedwórze i OSP Dębowa Kłoda, które posiadają specjalizację z zakresu ratownictwa wodnego. Oprócz akcji edukacyjnej, działania te były bowiem doskonałą okazją do ćwiczeń dla samych strażaków. Doskonalili oni techniki w zakresie poruszania się po kruchym lodzie, podejmowania osób tonących z zimnej i skutej lodem wody, budowania stanowisk asekuracji na lodzie z wykorzystaniem sań lodowych, drabiny nasadkowej i lin. Trenowali także techniki właściwego zachowania w przypadku załamania się lodu pod nimi samymi, w trakcie prowadzonej akcji ratunkowej.

(fot. PSP Parczew)

Jeden komentarz

  1. Witam widzę że ktoś ruszył w końcu głową i uświadamiają dzieciaki tylko szkoda że o takich inicjatywach słyszy się bardzo rzadko

Z kraju