Czwartek, 25 kwietnia 202425/04/2024
690 680 960
690 680 960

Pocztówka z Kamionki już gotowa. Ekologiczny mural przedstawia głuszca (zdjęcia)

Para głuszców umieszczona na znaczku pocztowym zdobi ścianę szkoły w Kamionce w powiecie lubartowskim. Mural powstał dzięki staraniom Stowarzyszenia Mieszkańców i Przyjaciół Gminy Kamionka.

Na ścianie budynku Zespołu Szkół im. Ks. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Kamionce powstał mural. Stworzone w kilka dni malowidło przedstawia Głuszca Zwyczajnego-gatunek ptaka zagrożonego w naszym kraju wyginięciem. Obecnie polska populacja tych ptaków liczy niespełna 600 osobników. Do tego głuszce są uznawane za jedne z najpiękniejszych polskich ptaków, zaś nasz region jest jednym z niewielu miejsc w Polsce, gdzie one występują.

Dzieło powstało dzięki staraniom Stowarzyszenia Mieszkańców i Przyjaciół Gminy Kamionka. W ramach konkursu „Świat oczami młodych” organizowanego przez Bank Ochrony Środowisk udało im się pozyskać grant w wysokości 15 tys. zł na wykonanie muralu ekologicznego. Projekt przygotowała lubelska firma Fabryka Tablic. Co ważne, w trakcie oceny pokonał on 500 innych prac z całej Polski.

Obecnie jednymi z ostatnich ostoi głuszców w naszym kraju są Lasy Janowskie i Puszcza Solska. Żyją one w dużych i niedostępnych kompleksach leśnych gdyż nie znoszą sąsiedztwa ludzi. W ostatnich latach leśnicy prowadzą intensywne działania mające uratować ten gatunek. Usuwane są m.in. podrosty sosny i brzozy oraz czeremchy amerykańskiej. Szczególnie chodzi o ten ostatni gatunek, który jest inwazyjny i wypiera borówkę, a jej owoce są podstawowym pokarmem głuszców.

Do tego wysypywane są kamyki ułatwiające ptakom trawienie. Kontroluje się także liczebność drapieżników, głównie kun, lisów i jastrzębi, które są głównymi wrogami głuszców.

Pocztówka z Kamionki już gotowa. Ekologiczny mural przedstawia głuszca (zdjęcia)

Pocztówka z Kamionki już gotowa. Ekologiczny mural przedstawia głuszca (zdjęcia)

Pocztówka z Kamionki już gotowa. Ekologiczny mural przedstawia głuszca (zdjęcia)

14 komentarzy

 1. Ujmę to najgrzeczniej jak się da głupota w czystej postaci i marnowanie publicznych pieniędzy

 2. Czy tą biedną gminę stać na robienie takich bzdetòw?
  Czy nie lepiej byłoby przeznaczyć te środki na poprawę infrastruktury lub walkę z bezrobociem i biedą???
  Ile kosztował ten malunek???

  • Na walkę z bezrobociem nie muszą przeznaczać środków, mieszkańcy są operatywni i zatrudniają się bez problemu w Lublinie.

 3. Mural finansowany z konkursu, a nie z samorządu ? grant 15tys z BOŚ, jest w tekście

 4. A ten ekologiczny mural to jakimi farbami namalowany ?

 5. Trochę zazdroszczę. Kamionka musi być bogatą gminą że przepuszczają pieniądze na takie rzeczy. U nas w gminie nie ma nawet dożynek.

 6. Ładny ten mural.

 7. Szkoda tylko że kolory tłuszcza słabo mają się do rzeczywistości i że nazwa gatunkowa jest błędna. Powinno być głuszec a nie głuszec zwyczajny

 8. Bogata Gmina może sobię pozwolić, same super inwestycje Mural, Nowy Stadion, łapówka dla Burmistrza, na szczęście na całą gminę tylko miejscowość Kamionka zyskuję, dobrze że chociaż otwarcie Burmistrz na zebraniach mówi że inni przedstawiciele mieszkańców i instytucji gminy nie są godni uwagi. Wszystkiego dobrego dla zastępcy Burmistrza

 9. Lepiej głuszca niż guźca.

 10. Czytanie ze zrozumieniem padło. Chyba że komuś po prostu nie chciało się przeczytać. Jakieś stowarzyszenie pozyskało zewnętrze pieniądze i zrobili sobie za to mural. Mogli? Mogli! Całkiem nieźle wygląda. A jak u nas w Lublinie robią murale to pytacie skąd kasa? Ci przynajmniej pozyskali z zewnątrz i jasno to powiedzieli. Tylko pogratulować pomysłu.

Dodaj komentarz

Z kraju