Piesi i rowerzyści będą mogli przekraczać granicę w Dołhobyczowie przez kolejne pół roku

Pilotażowy ruch pieszy na przejściu granicznym Dołhobyczów – Uhrynów został po raz kolejny przedłużony do 30 czerwca 2018r. Wiadomość ta ucieszy wiele osób, zwłaszcza że każdego dnia z tej formy przekroczenia granicy korzysta bardzo dużo osób.

Po trwającej wiele lat batalii o utworzenie pieszych i rowerowych przejść granicznych w naszym regionie, od 1 lipca 2015 roku umożliwiono w ten sposób przekraczanie granicy na przejściu granicznym Dołhobyczów – Uhrynów. Miejsce to wybrano nieprzypadkowo, istniała tam nowa infrastruktura, dzięki czemu nie trzeba było dużych zmian i nakładów do udostępnienia przejścia granicznego dla ruchu pieszego. Początkowo wszystko traktowane było jak eksperyment, a samo pieszo-rowerowe przejście miało funkcjonować przez pół roku. Okazało się, że ze względu na spore zainteresowanie, porozumienie Pełnomocników Granicznych Rzeczpospolitej Polskiej Odcinka Nadbużańskiego i Ukrainy Odcinka Lwowskiego zostało przedłużone. W większości przypadków przejście służy podróżnym do szybszego przekraczania granicy.

Wygląda to w ten sposób, że podjeżdżają do przejścia granicznego pojazdami, następnie przekraczają granicę w ruchu pieszym, po czym wsiadają do kolejnych pojazdów oczekujących po drugiej stronie granicy i dalej kontynuują podróż. W znacznie mniejszym stopniu przejście wykorzystywane jest do turystyki pieszej czy rowerowej. Dzięki przejściu w Dołhobyczowie odciążone zostały sąsiednie drogowe przejścia graniczne z Ukrainą w Hrebennem i Zosinie, z których korzystało wielu podróżnych, udających się do Lwowa. W ciągu doby granicę przekracza na obu kierunkach, pieszo lub rowerem około 1000 osób.

Obecnie dobiega końca okres obowiązywania umowy na funkcjonowanie przejścia. Wiadomo już, że pieszo – rowerowe odprawy na przejściu granicznym w Dołhobyczowie nie znikną. Możliwość ta została przedłużona do 30 czerwca 2018 roku. Przypominamy, przejście jest w całości zlokalizowane po polskiej stronie i kontroli granicznych dokonują w tym miejscu zarówno polskie jak i ukraińskie służby graniczne. Przeznaczone jest dla całodobowego, międzynarodowego ruchu osobowego. Przejście graniczne pod względem rozwiązań organizacyjnych i architektonicznych jest jednym z najnowocześniejszych przejść na granicy zewnętrznej z UE.

Odprawy piesze odbywają się obecnie w ramach pilotażu do momentu stworzenia odpowiedniej infrastruktury granicznej, która będzie przystosowana do prowadzenia odpraw w ruchu pieszym. Realizacja tego pilotażowego programu odpraw granicznych w ruchu pieszym jest możliwa dzięki porozumieniu Komendanta Głównego Straży Granicznej z Szefem Służby Granicznej Ukrainy, zawartego na podstawie art. 9 pkt. 1 Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Ukrainy w sprawie przejść granicznych, sporządzonej w Warszawie dnia 18 maja 1992 r.

(fot. UW)
2017-12-22 11:26:47

Pozdrawiam,

1 komentarz

 1. 99% to przemytnicy, nie licząc innych przestępców

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.9313zł 1.17%
  • GBP 5.0998zł 0.77%
  • EUR 4.6189zł 0.65%
  • CHF 4.3113zł 0.87%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Spektakl słowno – muzyczny „Nasz papież” w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim
  Targi marki Festool w Lublinie. Przedstawią rozwiązania dla branży stolarskiej i budowlanej
  Nabór do drużyny cheerleaderek – Perełki Tytanów
  „Obieraczki kapuściane” w Muzeum Wsi Lubelskiej
  Uroczyste obchody 81 rocznicy masowego mordu w Szczuczkach