690 680 960

Piesi mają być bezpieczniejsi. Na przejściach w Opolu Lubelskim zamontowano ostrzegawczą sygnalizację (zdjęcia)

Jedne z najniebezpieczniejszych przejść dla pieszych w Opolu Lubelskim zostały wyposażone w sygnalizację ostrzegawczą oraz dodatkowe oświetlenie. Obecnie trwa testowanie i ustawianie całego systemu.

Zakończyły się prace związane z poprawą bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych zlokalizowanych na ul. Lubelskiej w Opolu Lubelskim. Jest to jednak z najruchliwszych ulic w mieście, znajduje się ona w ciągu drogi wojewódzkiej nr 824 Puławy – Annopol. W ramach inwestycji zmodernizowane zostały trzy przejścia dla pieszych: przy skrzyżowaniu z ulicami Puławską i Lipową oraz na wysokości Szkoły Podstawowej Nr 1.

Zamontowane zostały aktywne znaki wraz z sygnalizacją ostrzegawczą. Umieszczone przy przejściach czujniki wykrywają pieszych zamierzających przejść na drugą stronę jezdni, co sprawia, że oprócz uruchomienia sygnalizacji automatyczne zwiększana jest mocy oświetlenia. Dzięki temu kierowcy wcześniej i łatwiej mogą dostrzec osoby piesze. Wykonane zostało również dodatkowe oznakowanie poziome i zamontowano lampy oświetleniowe. Całość zasilana jest za pomocą instalacji solarnej.

Jak wyjaśnia Sławomir Plis, Burmistrz Opola Lubelskiego, przejścia te zlokalizowane są w pobliżu miejsc użyteczności publicznej, gdzie ruch drogowy i pieszy jest szczególnie natężony. Co więcej, w tych miejscach często dochodziło do różnego rodzaju kolizji i wypadków. Obecnie cały system jest jeszcze w fazie testowania i ustawiania w celu optymalizacji działania. Całkowity koszt inwestycji wyniósł 132,5 tys. zł, z czego gmina otrzymała 100 tys. zł dofinansowania od Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

(fot. Gmina Opole Lubelskie)

12 komentarzy

 1. Przejście co 30 metrów może światła sobie zróbcie korki jak na jerozolimskich

 2. Powodzenia, są podobne w Kraśniku. Po zmroku lampki ostrzegawcze oślepiają kierowce i nic nie widać. A zapalają się kiedy chcą, jak przebiega kot, jak wieje wiatr, jak przejedzie ciężarówka.

 3. jeszcze nie widziałem zatrzymania de.bila jakimkolwiek światłem

 4. Piesi będą bezpieczniejsi, jak się rozejrzą przed wejściem na jezdnię, a nie nos w smartfonie.

 5. Super dzięki za tą inwestycje. Pomaga pieszym i kierowcom. Niestety komentują tu nieudaczniki drogowe i zawsze będą narzekac

 6. W Opolu to chyba najgorzej się jeździ korki jak w wielkim mieście kierowcy zamiast 50 jadą 20/30 a i pretensje jak ktoś ich wyprzedzi masakra

 7. Jak ktoś nie ma rozumu za grosz to tu i bariera betonowa mu bezpieczeństwa nie zapewni… jeszcze by w nią wlazł i krzywdę sobie zrobił, bo przecież miał pierwszeństwo a ta mu nie ustąpiła..

 8. W Opolu to piesi powinni być mądrzejsi a nie oświetleni. Rozumu im nikt nie doda żadnym światłem.

 9. Niech się pochwali pierwszy potrącony… Jak przeżyje

 10. Te pomarańczowe lampy wyglądają jak kurnik. Pomysł ciekawy ale wykończenie paskudne.

Kursy walut

 • USD 4.1887zł -0.18%
 • GBP 5.2109zł -0.04%
 • EUR 4.479zł -0.25%
 • CHF 4.6211zł -0.19%

Polub nas