Czwartek, 25 kwietnia 202425/04/2024
690 680 960
690 680 960

Jutro rozpoczynają się badania przesiewowe nauczycieli w kierunku zakażenia koronawirusem

Jutro ruszają ogólnopolskie badania przesiewowe nauczycieli w kierunku zakażenia koronawirusem. Testami zostanie objętych około 165 tys. nauczycieli i pracowników administracyjnych szkół.

W miniony piątek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnej zapowiedział wejście w fazę praktyczną przygotowań do ewentualnego powrotu dzieci do szkół po 17 stycznia.

– To nie jest ostateczna decyzja o powrocie do szkół. To jest ogłoszenie wejścia w fazę praktyczną przygotowań do ewentualnego powrotu. O tym, czy ten powrót nastąpi, zdecyduje pan premier w przyszłym tygodniu, po dodatkowych konsultacjach z Radą Medyczną – powiedział minister.

Powrót uczniów klas I-III do szkół będzie możliwy jedynie w reżimie sanitarnym. Wspólnie z GIS i MZ przygotowano wytyczne dla szkół. Opracowane zasady mają na celu przede wszystkim zwiększenie bezpieczeństwa. Wytyczne te, w dużej mierze opierają się na zapisach znanych już np. z września 2020 r. Znajdują się w nich rekomendacje dotyczące zasad organizacji zajęć, higieny, czyszczenia i dezynfekcji pomieszczeń oraz powierzchni, organizowania gastronomii czy postępowania w przypadku podejrzenia zakażenia u pracowników szkoły.

Nauczyciele od jutra w całym kraju zostaną poddani testom przesiewowym na obecność SARS-Cov-2. Chodzi tutaj o pedagogów klas I-III szkół podstawowych, nauczycieli szkół specjalnych i pracowników obsługi administracyjnej szkół. Badania potrwają do 15 stycznia 2021 r.

Badania będą dobrowolne i bezpłatne. Mogą się na nie zgłosić się nie tylko nauczyciele, ale również pracownicy szkoły, tj.: obsługa administracyjna, kierownictwo szkoły, personel sekretariatu, personel pomocniczy, personel odpowiedzialny za funkcjonowanie techniczne szkoły, personel sprzątający, a także personel wykonujący bieżące prace naprawcze na terenie szkoły.

Do testów zgłosiło się około 165 tys. nauczycieli i pracowników oświaty. Badania zostaną przeprowadzone w ponad 600 punktach wymazowych, które zostały zorganizowane na bazie laboratoriów inspekcji sanitarnej, punktów drive-thru, a także punktów WOT i mobilnych punktów wymazowych. W ramach WOT ma to być 130 punktów.

Badania będą wykonywane za pomocą testu PCR, w jednostkach inspekcji sanitarnej oraz w punktach drive thru. Listy punktów i godziny poboru wymazów od nauczycieli i pracowników szkół opublikowane zostaną na stronach internetowych Wojewódzkich Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych i Powiatowych Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych. Wynik badania każdy otrzyma najpóźniej w niedzielę, 17 stycznia 2021 . Wynik będzie dostępny na Internetowym Koncie Pacjenta.

Osoby, które otrzymają pozytywny wynik testu na obecność SARS-Cov-2 muszą poddać się obowiązkowej 10. dniowej izolacji domowej (w przypadku braku objawów) oraz skontaktować się telefonicznie z lekarzem POZ. Konieczne będzie również zgłoszenie do Państwowej Inspekcji Sanitarnej osób z kontaktu.

(fot. pixabay.com)

22 komentarze

  1. To będzie wysyp „przypadków” …!
    trzeci akt, przepraszam trzecią falę czas zacząć… kurtyna…!!!! aaaaahahhahhahahh

  2. Bez sensu. Szczepić ich od razu, dać sobie spokój z testami. Szczepieniowóz wysłać pod każdą szkołę i szczepić hurtowo.

  3. Uczycielom (***) czy jak tam zwał… Jest na rękę siedzieć w domu i brać kasę… Coś dam zadadzą resztę rodzice nauczą i lepiej już się nie da… Taka prawda ludziska… I teraz zacznie się ujadanie tych co mają uczycieli w domu albo w rodzinie… Auuu Auuu chał chał…

    • @99noga widzę, że oprócz jednej nogi (byłeś kiedyś pewnie stonogą) straciłeś również rozum. Jeśli straciłeś jeszcze więcej części ciała, to pewnie nie możesz być rodzicem, a wypowiadasz się w kwestii edukacji dzieci

      • jestem rodzicem i mam takie samo zdanie jak 99noga…
        obecnie służba zdrowie udaje że leczy…
        szkolnictwo udaje że uczy…
        urzędnicy udają ze pracują…
        rząd udaje że rządzi…
        jedno wielkie udawanie w udawanej pandemii…
        jedyne co realne to rzeka pieniędzy odpływająca w siną dal za rekwizyty covidowego teatrzyku…

        • … i bynajmniej nie jest to wina nauczycieli bo większość się stara i prowadzi lekcje online z których się musi rozliczyć.. chodzi o to że w tym czasie większość dzieci gra lub ogląda filmiki….
          a nauczyciel gada do monitora bo co ma zrobić…? w klasie widzi kto nie uważa, online to nie do ogarnięcia… czasem widzę jak jestem w domu jak to „działa”… dzieci się nie da tak nauczać po prostu to nie działa…!

          • Lekarze też leczą online – a żadnego zakazu przyjmowania pacjentów niby nie ma – prywatnie do lekarza można wejść prosto z ulicy.
            CUDA

  4. Przypomniał mi się kabaret Nowaki i zdalne nauczanie z buteleczką wina pod stołem ?

  5. Nie powinni brac pensji bo nic nie robio ale gdzie u nauczycieli honot

    • Panie Adamek cyt. Honot to ty masz. Ja uczę w szkole średniej. Wszystkie lekcje prowadzę przed kamerkami. Pracuję na własnym sprzęcie, bo nikt nie da służbowego. Jak śmiesz mówić, że nauczyciele cyt. Nic nie robio. Po błędach, które popełniasz śmiem twierdzić, że Tobie do szkoły było zawsze pod górkę o ile ja skończyłeś.

  6. Hahahaha. Brak chętnych do testów to zaczynamy zmuszanie. Coś mi się wydaje że dzieci jednak po feriach nie wrócą do szkoły. Policjantów nie chcą testować bo by nie miał kto pracować. Dziwie się że ludzie widząc tą obłudę i oszustwo rządu dalej w to wierzą. Pewnie za dużo tvp.

  7. Wpisać od ręki wszystkim że mają COVID i będzie z głowy całe 2 tygodnie oni i ich rodziny na kwarantannie.

  8. co to zmieni?

Z kraju