Środa, 11 grudnia 202411/12/2024
690 680 960
690 680 960

Pacjenci musieli płacić za pranie, ładowanie telefonów oraz za prąd potrzebny do przygotowania herbaty. Szpital zapłaci 210 000 zł kary

Nie pomogło odwołanie Wojewódzkiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Suchowoli, dotyczące kary nałożonej przez Rzecznika Praw Pacjenta. Sąd uznał, że szpital zaniechał działań mających na celu wyeliminowanie praktyk naruszających dobro pacjentów.

W dniu 5 września 2017 r. Naczelny Sąd Administracyjny ostatecznie potwierdził słuszność nałożonej przez Rzecznika Praw Pacjenta kary pieniężnej w wysokości 210 000 zł na Wojewódzki Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Suchowoli. Kara pieniężna została nałożona na Szpital za niepodjęcie działań niezbędnych do zaniechania stosowania praktyk naruszających zbiorowe prawa pacjentów oraz za niepodjęcie działań mających na celu usunięcie skutków tych naruszeń, które Rzecznik nakazał w rzeczonej decyzji.

Zastrzeżenia Rzecznika Praw Pacjenta dotyczyły m.in. tego, że personel Szpitala kazał pacjentom płacić za pranie, strzyżenie, ładowanie telefonów oraz za prąd potrzebny do przygotowania herbaty. Rzecznik zwrócił również uwagę na brak indywidualnych programów terapeutycznych, niewłaściwie prowadzoną dokumentacje medyczną, brak spacerów oraz niestosowanie parawanów podczas udzielanych świadczeń zdrowotnych.

Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził za Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Warszawie, że art. 68 ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, stanowi, iż Rzecznik ma obowiązek nałożenia kary pieniężnej na Szpital, w przypadku niepodjęcia działań określonych w decyzji o uznaniu praktyk za naruszające zbiorowe prawa pacjentów. Sąd poparł wszystkie argumenty Rzecznika, podkreślając, że w świetle zebranego materiału dowodowego, nałożona kara pieniężna jest adekwatna do ustalonego stanu faktycznego sprawy.

Naczelny Sąd Administracyjny zwrócił uwagę na ilość oraz ciężar gatunkowy naruszonych przez Szpital praw pacjenta, które wbrew twierdzeniom podmiotu leczniczego, stanowiły realne zagrożenie dla zdrowia i życia pacjentów.

Wyrok jest ostateczny.

(fot. archiwum – zdjęcie ilustracyjne)
2016-11-12 08:00:50

12 komentarzy

  1. Fajnie, zaplaca. Ale kto dostanie te pieniadze z kary? Pacjentom powinno sie oddac a nie takie cos 😉

  2. Czy oby tam mądrzy leczą ?

  3. Szpitale psychiatryczne powinny być 10x razy intensywniej sprawdzane, bo pacjenci z takich placówek mają najtrudniej dowieść swoich praw i racji.

  4. O którą to Suchowolę chodzi? jeśli mogę wiedzieć.

  5. W lubartowie jesli rodzic ma dziecko na oddziale dzieciecym , chcac zostac z nim na noc to musi spac na podlodze lub placic za tzw kozetke za kazda dobe. A wypisu nie dostaniesz dopuki nie urególujesz oplaty hotelowej. Z karteczka za usluge hotelowa idziesz do ksiegowosci gdzie dostajesz paragon za opieke medyczna. To jest nfz a i tak trzeba placic bo kozetke wyniosa mile pielegniarki jesli nie zgodzisz sie na wynajm.

  6. I jaki pożytek z takiej kary? Mniej zostanie na szpital, a więc koniec końców straci na tym pacjent. Powinno pociągać się do odpowiedzialności, również finansowej, osoby odpowiedzialne za taki stan rzeczy.

  7. ciekawe. jak ja lezalam w szpitalu, a bylo ich kilka, to nikt mi nie robił herbatek, nie strzygł, ani nikogo nie interesowało czy mam recznik, mydło itp… jak chciałam sie napic czegos cieplego to bylo wytlumaczenie, jest automat..w automacie tez trzeba zapłacić i to normalne, za telewizje równiez się płaci i to tez jest okej.. nie kazdy szpital stac na automat czy taki telewizor z podajnikiem na pieniadze.. i to jest okej.. cały rzecznik i sąd chyba zapomnieli ze jest to szpital PSYCHIATRYCZNY, znajduja sie ludzie chorzy, chorzy na głowę, czasem nawet nie wiedza jak sie nazywaja… pomijany tez jest fakt ze „pacjenci” przywożeni są zewsząd, w stanach opłakanych, zawszeni, śmierdzący i nie mający co na siebie włożyć. to szpital ma zapewnić im ubranie? może jeszcze kosmetyczka, joga, pilates, basen, stylista i fryzier? nie znam takiego szpitala gdzie zapewniane są warunki wczasowe…o takie rzeczy powinna dbać rodzina, a nie personel szpitalny.

    • O to chodzi właśnie, że wszystko co wymieniłaś nie jest normalne. I nie powinno być.
      Niech sobie stoją automaty z przekąskami i napojami. Ale równolegle powinno być udostępnione jakieś pomieszczenie socjalne, ze stolikiem, z czajnikiem i lodówką. Żeby można było w normalnych warunkach zrobić herbatę czy kawę.
      Telewizja płatna na godziny? Uważasz, że to normalne? Dla mnie jest to bezwzględne i cyniczne żerowanie na chorych i ich rodzinach. Telewizor się zwraca po miesiącu.

      I czy aby na pewno wszyscy pacjenci w tym konkretnym szpitalu są tak chorzy, że wymagają stałego nadzoru i nie są świadomi okoliczności? A nawet tych najciężej chorych trzeba odzierać ich z godności? Parawan za dużo kosztuje? W czym jest problem?

      Na koniec, zwracam uwagę, że kara nie jest nałożona za te praktyki. Ale za brak chęci do zmiany tych praktyk. A to jest jeszcze gorsze. I nie ma na to wytłumaczenia.

      To niewątpliwie bardzo ciężka praca. W dodatku zapewne bardzo słabo płatna. Ale, może lepiej poszukaj innej pracy, dla swojego i pacjentów dobra.

  8. tak bylo oda lat jestem swiadkiem i chetnie podam kilka osob ktore tez to poswiadcza to absurd kiedys mego tescia zamkneli i mosial placic jakiemus h,,,jowi zamknac tego i cala kader natychmist!!!! nie opublikujecie tego to was pozwe jutro!!!!!

  9. w pierdlu za darmo, lepiej wybić jakąś witrynę sklepową albo komuś zęby i pójść na dłuższe wakacje, przynajmniej leczenie i TV będzie za friko

  10. Widocznie choroby psychiczne są zaraźliwe. Wirus opanował cały szpital wraz z personelem.

Z kraju

Polityka i społeczeństwo

Nauka i technologia