Wtorek, 23 kwietnia 202423/04/2024
690 680 960
690 680 960

Oszuści przechwycili fakturę i podmienili dane. Firma straciła kilkanaście tysięcy złotych

Jedna z firm powiatu zamojskiego otrzymała fakturę, na której znalazły się zmodyfikowane dane. W ten sposób przelew trafił na inne konto niż powinien. Policjanci ustalają okoliczność tego zdarzenia.

W ostatnim czasie na terenie powiatu zamojskiego doszło do niecodziennego oszustwa, którego ofiarą padła jedna z firm. Jakiś czas temu pewna firma wykonywała dla owej firmy usługę. Orientacyjny koszt i sposób rozliczenia usługi był wstępnie ustalony. Zapłata miała nastąpić na podstawie faktury, która w niedługim czasie miała zostać przesłana drogą elektroniczną.

Oczywiście dokument dotarł do usługobiorcy, a osoba odpowiedzialna za rozliczenia wykonała przelew pieniędzy na wskazane konto na dokumencie. W sumie było to ponad 14 tys. złotych. Po pewnym czasie do firmy zaczęły spływać ponaglenia w związku z płatnością.

Po kontakcie pracowników obu przedsiębiorstw i weryfikacji korespondencji pomiędzy nimi, wyszło na jaw, że oszuści przechwycili przesyłane wiadomości elektroniczne pomiędzy firmami, dzięki czemu wiedzieli o wystawionej fakturze. Następnie zmodyfikowali rachunek podając w nim całkiem inny numer konta bankowego. Tym sposobem ponad 14 tysięcy złotych trafiło w ręce oszustów. Sprawą zajmują się policjanci ze Szczebrzeszyna.

Pamiętajmy, że decydując się na opłacenie przesyłanej mailowo faktury zawsze należy ją wcześniej sprawdzić, zwłaszcza pod kątem numeru konta bankowego. Przed sfinalizowaniem transakcji najlepiej skontaktować się ze sprzedawcą lub usługodawcą aby potwierdzić prawdziwość tych danych.

(fot. pixabay.com)

8 komentarzy

 1. No, to jest dopiero oszustwo na które można się nadziać, a nie jakieś linki do instalacji, telefony z banku, czy metoda na wnuczka, na które trzeba mieć zerowy instynkt samozachowawczy.

 2. Ciekawe jak można przechwycić maila?

  • Może była zwykła papierowa noszona przez doręczyciela.

  • Nie ma takiej możliwości przechwycenia emaila to jakaś lipa tym bardziej podmiany danych na fakturze. Winnych trzeba szukać w firmie która odebrała fakture

   • Zakładając, że oszuści mają w tym temacie takie umiejętności jak ty – to faktycznie, nie ma takiej możliwości. 🙂

 3. Przepytać dobrze pracowników.

 4. A można było sprawdzić nr rachunku bankowego na „białej liście podatków vat”.

 5. Taaa…
  Masz firmę i robisz kilkadziesiąt przelewów dziennie. Pokażcie mi choć jednego który dzwoni i dopytuję o każdą fakturę czy numer jest poprawny.

Z kraju