Ostrzeżenie pogodowe. W sobotę możliwe w regionie gwałtowne burze

W sobotę w regionie możliwe są gwałtowne burze. Podczas przechodzenia zjawisk konwekcyjnych żagrożeniem będą obfite opady deszczu, silny wiatr, lokalnie zaś może spaść grad.

Dzisiaj Polska jest pod wpływem ośrodka wysokiego ciśnienia, przemieszczającego się znad Wielkiej Brytanii w stronę południowej Skandynawii.

We wschodniej, południowej i południowo-wschodniej części kraju swoją obecność zaznaczy płytka zatoka niskiego ciśnienia, która umożliwi rozwój konwekcji. Front chłodny w dalszym ciągu przemieszcza się na wschód, wypierając gorące zwrotnikowe powietrze, jakie zastępowane jest chłodniejszą masą pochodzenia polarnomorskiego. Na termometrach zobaczymy dziś w regionie od 24°C do 26°C.

Modele numeryczne prognozują korzystne warunki do rozwoju burz w województwie lubelskim. Najwyższe ryzyko pojawienia się groźnych zjawisk pogodowych będzie na Roztoczu, ale burz nie można wykluczyć także w centralnej i wschodniej części regionu. Najmniejsze szanse na powstanie burz mają być w powiecie puławskim, ryckim, łukowskim, radzyńskim oraz bialskim.

Tworzyć będą się na ogół pojedyncze komórki burzowe, miejscami łączące się w słabo zorganizowane klastry wielokomórkowe. Nie można wykluczyć superkomórek burzowych z płytkimi mezocyklonami.

Prędkość przemieszczania sobotnich burz ma być niewielka, dlatego znów, mając na uwadze dużą zawartość wody opadowej w pionowym słupie powietrza, nie można wykluczyć zalań. Wysokość opadów sięgnie od 10 mm do 40 mm, punktowo więcej, prowadząc do zalań.

Prawdopodobne są opady gradu o średnicy od 1 cm do 3 cm. Wiatr od 70 km/h do 90 km/h.

Wilgotna warstwa graniczna i niski poziom kondensacji może sprzyjać powstawaniu zalążków trąb powietrznych. Prawdopodobny jest przypadek 1-2 słabych trąb powietrznych, jest to jednak niskie ryzyko, ale warto o nim wspomnieć.

Pierwsze burze możliwe są nad ranem, najwięcej może być w godzinach południowych i popołudniowych. Pod wieczór burze mają słabnąć, natomiast zanikną do pierwszej części nocy. Najgroźniej ma być na południe i wschód od Lublina.

Najnowsze informacje pogodowe:
 
Położenie opadów i burz:
 

(fot. Fani Pogody)

Zobacz również

Komentarze wyłączone

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 4.0885zł -1.31%
  • GBP 5.0298zł -0.32%
  • EUR 4.48zł -0.69%
  • CHF 4.2226zł -0.88%

  Polub nas

  Darmowe ogłoszenia lokalne

   Materiały wideo

   Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
   99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
   W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
   W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)
   Szturm Twierdzy Zamość 2019

   Co? Gdzie? Kiedy?

   Dzień Dziecka w gminie Podedwórze. Dla najmłodszych przygotowano balony z helem
   Policjanci zapraszają do honorowego oddawania krwi
   Lubelskie obchody Dnia Flagi RP i Święta Narodowego Trzeciego Maja
   #zostańwdomu z Muzeum Wsi Lubelskiej | Oferta kulturalna Muzeum w sieci
   #zostańwdomu i weź udział w warsztatach kultury online