Poniedziałek, 22 kwietnia 202422/04/2024
690 680 960
690 680 960

Ostrzeżenie hydrologiczne dla zlewni Tanwi, Krzny, Huczwy, Bugu oraz Wieprza

Pojawiło się kolejne ostrzeżenie hydrologiczne dla regionu. Tym razem chodzi o wzrost poziomu wód w obszarze zlewni rzek Tanwi, Krzny, Huczwy oraz odcinka rzeki Bug po Krzyczew i Wieprza po ujście Bystrzycy.

Biuro Prognoz Hydrologicznych w Krakowie, działające w ramach Wydziału Prognoz i Opracowań Hydrologicznych w Krakowie, wydało zmienione ostrzeżenie dotyczące wezbrania wód z przekroczeniem stanów ostrzegawczych. Ostrzeżenie zaktualizowane 11 lutego 2024 roku o godzinie 10.58, dotyczy obszaru zlewni rzek Tanwi, Krzny, Huczwy oraz odcinka rzeki Bug po Krzyczew i Wieprza po ujście Bystrzycy, znajdujących się na terenie województwa lubelskiego.

Ostrzeżenie zostało sklasyfikowane jako stopień 2 w 3-stopniowej skali zagrożenia, co oznacza średni poziom zagrożenia. Jego ważność rozpoczyna się od godziny 14.00 dnia 11 lutego 2024 roku i potrwa do godziny 12.00 dnia 13 lutego 2024 roku.

Wezbranie wód jest przewidywane w związku ze spływem wód opadowych, a w niektórych miejscach również z opadami marznącymi oraz topnieniem śniegu. Prognozowane są dalsze wzrosty poziomu wody, przy czym na niektórych odcinkach rzek stan wód już przekroczył poziomy ostrzegawcze i alarmowe. Szczególnie na rzece Krzna, w miejscowości Malowa Góra, obowiązuje stan alarmowy.

Zgodnie z przewidywaniami Biura Prognoz Hydrologicznych, istnieje 90% prawdopodobieństwo wystąpienia opisanego zjawiska. W komunikacie podkreślono, że zmiana ostrzeżenia dotyczy czasu jego obowiązywania, co sugeruje aktualizację w odpowiedzi na zmieniające się warunki hydrologiczne.

IMGW-PIB ostrzega mieszkańców i użytkowników terenów zagrożonych poprzez wysłanie wiadomości SMS, podkreślając potrzebę śledzenia aktualnych informacji meteorologicznych i hydrologicznych na stronie meteo.imgw.pl. Zaleca się mieszkańcom i instytucjom na obszarach zagrożonych podjęcie odpowiednich środków ostrożności, monitorowanie komunikatów lokalnych służb.

Stan wód – mapa IMGW

5 komentarzy

 1. Dziadek Józek ze Slamsowa (75 wiosen)

  Ostrzeżenie hydrologiczne dla zlewni Tanwi, Krzny, Huczwy, Bugu oraz Wieprza – mnie to nie rusza, za daleko.
  Chociaż jakby jakie tsunami Bystrzycą do Czerniejówki…

 2. Nowy orzechów ma zbiornik retencyjny na wodę tylko że tam woda jest trzymana i całość dzierżawiona pod zarybienie po to mamy zbiorniki w Polsce

 3. -------------------------

  Przez osiem lat nie było powodzi, teraz już wiecie dlaczego teraz jest. Wcale mi was nie żal.

 4. Józef tata Jezusa

  Zaniedbanie działaczy PiS.

Dodaj komentarz

Z kraju