Środa, 17 kwietnia 202417/04/2024
690 680 960
690 680 960

Ostrzeżenie hydrologiczne dla zlewni kilku rzek w regionie. Na Krznie odnotowano stan alarmowy

We wtorek przed południem wydane zostało ostrzeżenie hydrologiczne dotyczące zlewni Krzny i Huczwy, obszaru Bugu po Krzyczew oraz odcinka Wieprza po ujście Bystrzycy w województwie lubelskim. Mieszkańcy tych terenów otrzymają lub już otrzymali SMS-y z ostrzeżeniem.

Biuro Prognoz Hydrologicznych w Krakowie, Wydział Prognoz i Opracowań Hydrologicznych w Krakowie, wydało dziś o godzinie 11.57 ostrzeżenie hydrologiczne, dotyczące zlewni Krzny i Huczwy, obszaru Bugu po Krzyczew oraz odcinka Wieprza po ujście Bystrzycy w województwie lubelskim.

Ostrzeżenie to ma ważność od godziny 11.57 dnia 13 lutego 2024 r. do godziny 12.00 dnia 15 lutego 2024 r. i dotyczy znaczącego wzrostu poziomu wody spowodowanego spływem wód opadowych. W szczególności, na rzece Krzna w Malowej Górze odnotowano już przekroczenie stanów ostrzegawczych i osiągnięcie stanu alarmowego.

W związku z powyższym, mieszkańcy oraz użytkownicy terenów zalewowych wzdłuż wymienionych zlewni powinni śledzić aktualne komunikaty i zalecenia lokalnych władz oraz służb ratowniczych, a także przygotować się na możliwe ewakuacje i zabezpieczyć mienie przed nadchodzącymi wodami. Zaleca się również unikanie zbliżania się do nabrzeży rzek oraz miejsc, gdzie poziom wody jest wyjątkowo wysoki.

Mieszkańcy dotkniętych obszarów oraz osoby przebywające w pobliżu zalewanych terenów powinny na bieżąco monitorować sytuację za pośrednictwem stron internetowych i komunikatów Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej oraz innych wiarygodnych źródeł informacji, aby na czas reagować na ewentualne zagrożenia.

Do mieszkańców na tym terenie zostały wysłane również SMS-y z treścią:IMGW-PIB OSTRZEGA: WEZBRANIE Z PRZEKROCZENIEM STANOW OSTRZEGAWCZYCH/2 zlewnia Krzny i Huczwy, Bug po Krzyczew oraz Wieprz po ujscie Bystrzycy od 11:57/13.02.2024 do 12:00/15.02.2024. W zwiazku ze splywem wod opadowych prognozowane sa dalsze wzrosty poziomu wody przy aktualnie przekroczonych stanach ostrzegawczych i stanie alarmowym na Krznie w Malowej Gorze. Szczegoly na meteo.imgw.pl”

Jeden komentarz

  1. Brakuje jeszcze danych z Czerniejówki. Dziadek ze Slamsowa na pewno zbada stan.

Dodaj komentarz

Z kraju