Ostatnie godziny pięknej pogody, nadchodzi arktyczny chłód i przymrozki. Pogoda na 1 listopada

Wyjątkowo długo w tym roku cieszyliśmy się z wysokimi temperaturami. Chociaż pogodę w ostatnich dniach psuły miejscowe mgły oraz chmury niskie, to na szczęście nie brakowało chwil ze słońcem. Najbliższe dni przyniosą ochłodzenie.

Ochłodzenie jest już pewne, front chłodny, który przyniesie zmianę pogody wkroczył już do Polski. Dzisiaj w regionie zobaczymy na termometrach od 14°C do 19°C.

Istotna zmiana pogody związana jest z wędrówką frontu chłodnego z północnego-zachodu na południowy-wschód. Za omawianą strefę frontową odpowiedzialny jest niż baryczny o imieniu „YAROSLAV”, który przemieszcza się znad Morza Bałtyckiego w kierunku Rosji. Tuż za frontem chłodnym napływa chłodniejsze o kilkanaście stopni powietrze polarno morskie. We wtorek spłynie zimne powietrze arktyczne z północy.

Zdjęcia satelitarne oraz zobrazowania radarowe doskonale ukazują obszar pogorszenia pogody nad Polską. Dane z polskiej sieci radarów meteorologicznych wskazują na występowanie opadów w pasie od północnej części woj. lubuskiego, pada również na Pomorzu Zachodnim oraz w północnej Wielkopolsce, woj. kujawsko pomorskim i woj. pomorskim.

Wzrasta także gradient baryczny ciśnienia, dlatego prędkość wiatru jest zauważalnie wyższa względem ostatnich dni. Modele pogodowe prognozują, że chmury związane z frontem atmosferycznym dotrą do województwa lubelskiego około godziny 14. Najpierw wzrost zachmurzenia obserwowany ma być na północy i na zachodzie województwa, natomiast wieczorem chmury obejmą cały region.

Temperatura w nocy wyniesie od 8°C do 11°C. W związku z wędrówką chłodnego frontu atmosferycznego wystąpią opady atmosferyczne w regionie. Ich natężenie będzie przeważnie słabe. Najpierw zacznie padać wieczorem w północnych powiatach woj. lubelskiego, następnie opady przemieszczą się w głąb województwa. Przez całą noc z niedzieli na poniedziałek w regionie występować mają miejscami słabe opady deszczu. W godzinach porannych, w poniedziałek padać może jeszcze na Roztoczu.

W poniedziałek Polska znajdzie się w dużo chłodniejszej masie polarno morskiej, która spłynie z północnego-zachodu. Temperatura spadnie, w najcieplejszym momencie dnia zobaczymy od 9°C do 11°C. Zachmurzenie na ogół małe do umiarkowanego, okresami duże. W pierwszej części dnia popadać może na południu regionu, gdzie zaznaczą się jeszcze chmury frontu atmosferycznego.

Po przejściu strefy frontowej rozbuduje się klin wyżu związany z układem wysokiego ciśnienia o imieniu „OLDENBURGIA” ulokowanym pomiędzy Wyspami Brytyjskimi a Islandią. Stanowić ma on istotny element blokady strefowej cyrkulacji atmosfery na kilka dni, dodatkowo sprowadzać ma do Polski coraz chłodniejsze powietrze. Średnia prędkość wiatru wyniesie 15 km/h, natomiast w porywach do 30 km/h z zachodu.

Noc z poniedziałku na wtorek będzie znacznie chłodniejsza niż nadchodząca. Spowodowane to będzie napływem chłodnego powietrza polarnego z północnego-zachodu oraz małą ilością chmur. Temperatura w regionie wyniesie od 4°C do 6°C. Zachmurzenie na ogół małe do umiarkowanego, nie są spodziewane opady atmosferyczne.

Wtorek przyniesie jeszcze niższe temperatury niż poniedziałek. W najcieplejszym momencie dnia zobaczymy na termometrach od 7°C do 9°C. Zachmurzenie na ogół umiarkowane do dużego, w regionie lokalnie występować mają opady atmosferyczne związane z konwekcją rozwijającą się w chłodnej masie powietrza. Niewykluczone opady krupy, lecz chmury Cumulonimbus będą za niskie, aby wygenerować wyładowania atmosferyczne.

We wtorek z północy na południe Polski przemieszczać będzie się front chłodny związany z płytkim niżem znad północno-zachodniej Rosji. Tuż za frontem spływać ma zimne powietrze pochodzenia arktycznego. Sama jednak strefa frontowa będzie mało aktywna i objawi się głównie wymianą masy powietrza na znacznie chłodniejszą i rozwojem słabo rozbudowanych chmur Cumulonimbus.

Zasadniczo w polu ciśnienia znajdziemy się pomiędzy wyżem znad Wysp Brytyjskich a niżem znad Rosji. Utworzy się tzw. pochylnia do spływu mroźnego powietrza arktycznego.

Noc z 29 na 30 października ma być bardzo chłodna. Temperatura w regionie spadnie nawet do -3°C. Lokalnie w obniżeniach terenu oraz tzw. mrozowiskach możliwe są niższe wartości na termometrach. Nie są prognozowane opady atmosferyczne.

W środę cała Polska znajdzie się w zimnym powietrzu arktycznym spływającym znad Skandynawii. Temperatura w regionie wyniesie zaledwie od 4°C do 6°C w najcieplejszym momencie dnia, odczucie chłodu potęgować ma wiatr z północy.

W nocy ze środy na czwartek pozostaniemy pod wpływem wyżu znad zachodniej Europy, w mroźnej masie pochodzenia arktycznego. Ponownie spodziewane są przymrozki w regionie. Temperatura w regionie wyniesie od -3°C do 0°C. Opady nie są spodziewane, zachmurzenie na ogół małe.

Czwartek przyniesie w dalszym ciągu niskie temperatury w regionie, ale dużo chwil ze słońcem. Opady nie są spodziewane. Pozostawać mamy pod wpływem wyżu, zalegać ma jednak dalej powietrze arktyczne, dlatego na termometrach w najcieplejszym momencie dnia zobaczymy tylko 5 stopni.

Noc z czwartku na piątek może przynieść ujemne temperatury. Nie wystąpią opady atmosferyczne. Lokalnie możliwe spadki temperatury do -3°C.

Modele pogodowe prognozują, że 1 listopada temperatura wyniesie od 6°C do 7°C w regionie. Zachmurzenie na ogół małe do umiarkowanego, dlatego nie zabraknie chwil ze słońcem. Nie są prognozowane opady atmosferyczne na ten moment.

2 listopada cała Polska ma znaleźć się już w dużo cieplejszej masie powietrza z południowego zachodu, zachodu. Front ciepły przemieszczający się piątek przez nasz kraj zacznie odsuwać powietrze arktyczne.

Prawdopodobnie po 3 listopada termometry w regionie pokażą powyżej 10 stopni. Poszczególne prognozy wskazują temperatury nawet na poziomie 15 stopni w okolicach 4-5 listopada. Wkrótce podamy więcej informacji.

Najnowsze informacje pogodowe

Bieżące położenie opadów i chmur

(fot. lublin112.pl, pixabay.com)

Jeden komentarz

  1. Jerzy Gondol Znadwisły

    Ja u siebie (Alaska) taką pogodę mam od 3 tygodni, ale cieszę się, że przesyłka dotarła 😆

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

„Jarmark Pawłowski – ginące zawody” – święto miłośników folkloru i tradycji ludowej
Noc Muzeów w Woli Osowińskiej
Kościelec – Historia na Nowo – czyli piknik rodzinny w Piaskach
Seans filmowy pod chmurką na Placu Wolności
Rajd Tylko dla Zuchwałych: Coś dla miłośników motoryzacji ale i starego, dobrego bluesa.