Opłaty za parkowanie pobierano niesłusznie. Sprawą zajęła się prokuratura

Od zbliżającego się sezonu turystycznego, weekendowe parkowanie nad Jeziorem Białym będzie bezpłatne. Pobieranie opłat było bowiem niezgodne z prawem.

Rokrocznie Jezioro Białe jest najpopularniejszym wśród turystów akwenem na terenie pojezierza Łęczyńskim – Włodawskiego. W letnie weekendy przyjeżdżają tam tysiące osób, nie tylko z naszego regionu, lecz również z sąsiednich województw. Turyści stanowią spory zastrzyk gotówki dla gminy, która ma dochód nie tylko z opłat, podatków lecz również z parkingów.

Od wielu już lat godzina postoju auta w rejonie jeziora kosztuje 3 zł. Opłaty za parkowanie zbierane były od poniedziałku do soboty, jak się okazało, nie do końca zgodnie z prawem. Wychodzi bowiem na to, że w soboty kierowcy płacili niepotrzebnie. Wojewódzki Sąd Administracyjny uznał, że pobieranie opłat za postój w ten dzień było niezgodne z prawem.

Sprawą parkowania przy obwodnicy Jeziora Białego zajęła się bowiem prokuratura, która podejrzewała, że gminna uchwała w tej sprawie jest niezgodna z obowiązującym prawem. Dokładnie chodziło niespójność uchwały z ustawą w tej sprawie. Ta bowiem mówi, że opłaty parkingowe mogą być pobierane przez gminy tylko od poniedziałku do piątku. Gmina Włodawa zaś włączyła w to jeszcze sobotę. Sprawa trafiła do sądu, który przyznał prokuraturze rację.

Oznacza to, że od zbliżającego się sezonu turystycznego, weekendowe parkowanie nad Jeziorem Białym będzie bezpłatne. Na najbliższej sesji Rady Gminy Włodawa, mają zostać uchwalone zmiany dotyczące poboru opłat od kierowców, pozostawiających swoje auta na należących do gminy parkingach.

(fot. lublin112)
2017-03-04 17:19:21

16 komentarzy

 1. Czy redakcja znowu obudziła się z łapą w nocniku? Dziś drugi dzień Agro- Park. A wy nawet wzmianki o tym nie zamieściliście.

  • Organizatorowi widocznie nie zależało, aby aż tak promować imprezę, która tak na marginesie jest komercyjna.

  • Od ponad tygodnia a może i więcej na fejsie jest reklamowany Agro Park

   • Nie dali im kasy to nie napisali. Nie wiesz że teraz na tym polega rzetelne dziennikarstwo?

    • A ile zapłacili organizatorzy manify? Może to tajemnica handlowa? Tyle zdjęć zrobiliście 🙂

     • Nie wiem ile płacili ci od manify ale parafia z Nałkowskich musiała zdrowo podsypać, choć ostatnio wydaje mi się że niektórzy mogą liczyć na większą przychylność bez specjalnych grantów.

 2. Jak ludzie płacą to czemu nie mieli pobierać opłat? Jak ktoś zna przepisy to wie, że w weekendy nie musi płacić za państwowe parkingi…

  • Chłopie gdzie zostawiles rozum? Kto jak kto, ale samorząd powinien znać przepisy i się do nich stosować, a nie wprowadzać ludzi w błąd czerpiąc z tego korzyści majątkowe… Nie długo dojdzie do tego, żeby żyć w tym kraju każdy powinien skończyć prawo…

 3. A jak wygląda sytuacja na innych jeziorach? Np. nad jeziorem w Firleju?

  • Dokładnie , a do tego blokady dojazdu do wody gdzie jako wędkarz płacący składki powinienem mieć możliwość dojazdu i slipowania łodzi. Teraz to wygląda tak że trzeba stawać na zakazie i dźwigać wszystko do wody. Chory kraj

 4. Zaraz wynajmą teren prywatnej firmie która opłaty będzie już legalnie pobierać.

 5. Pampalini łowca zwierząt

  Kto mi teraz odda 50pln za mandat bo nie płaciłem w sobote? Gdzie mam się zgłosić i kogo mam pozwać?

  • za parkowanie furmanki nie zwracają jeśli nie płaciłeś w sobotę….wytrzezwiej i pozwij najlepiej swojego lekarza,że słabe tabletki dostałeś..przynajmniej na myslenie

 6. NIgdy bym się tam nie zatrzyMAŁ.

 7. Panu Sawickiemu zawsze mało….

 8. AKWEN WODNY <3

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Dożynki w mieście, czyli Dożynkowe Jarmarki Lubelskie
Startuje Lubelski Festiwal Nauki. Będzie specjalny pokaz na placu Litewskim oraz Piknik Naukowy
Na zamku lubelskim i zamkowych błoniach odbędzie się weekend z archeologią
Jarmark Firlejowski, czyli dawne dworskie i rycerskie tradycje z czasów świetności magnackiego rodu
Malownicza Wąwolnica: Gwiazdą wydarzenia będzie Izabela Trojanowska