„Moje ciało mój wybór”. W Lublinie odbyła się pierwsza Manifa

W sobotę w Lublinie odbyła się pierwsza Manifa. Protest zorganizowała Lubelska Koalicja na Rzecz Kobiet.

W tym roku do grona miast, w których odbywają się Manify dołączył także Lublin. Organizatorką Manify była Lubelska Koalicja na Rzecz Kobiet – nieformalna grupa kobiet i osób wspierających ich prawa. Manifa jest inicjatywą oddolną, niehierarchiczną i apartyjną. W sobotnim proteście oprócz sporej grupy kobiet udział wzięli także mężczyźni.

Manifestujący żądają edukacji seksualnej opartej na faktach, refundacji nowoczesnej antykoncepcji, prawa do aborcji, pełnej, rzetelnej informacji dotyczącej zdrowia kobiet i zapewnienia godnych standardów opieki okołoporodowej, a także prawa do decydowania o swoim ciele i macierzyństwie.

– Sprzeciwiamy się ograniczaniu dostępności do skutecznych sposobów planowania rodziny, w tym do tabletki „dzień po” i zapłodnienia metodą in vitro – mówili protestujący.

Kolejne postulaty Manify to:

– Równość obowiązków i praw dla rodziców w opiece nad dziećmi w przepisach i na co dzień. Należy intensywniej promować i wspierać urlopy ojcowskie, a także skutecznie egzekwować alimenty.

– Równość dostępu do pracy i kariery, przeciwdziałania dyskryminacji i różnicy płac oraz zapewnienia kobietom odpowiednich warunków zależnie od drogi życiowej, jaką obiorą po urodzeniu dziecka. Godne zasiłki rodzicielskie oraz przyjaznej infrastruktury, w tym sieci szeroko dostępnych żłobków i przedszkoli.

– Konieczność zwalczania wszelkich form przemocy wobec kobiet i przeciwdziałania jej skutkom. Postulujemy rozbudowanie narzędzi pomocy w trudnych sytuacjach życiowych, w tym w bezdomności kobiet. Domagamy się respektowania zakazu nielegalnych eksmisji i stworzenia zabezpieczeń dla eksmitowanych.

– Żądamy respektowania neutralności światopoglądowej państwa, wartości religijne podzielane tylko przez część obywatelek i obywateli nie mogą wpływać na funkcjonowanie całego społeczeństwa.

Uczestnicy zgromadzenia przeszli spod Zamku przez Stare Miasto pod Ratusz, a następnie ul. Krakowskie Przedmieście, ul. Narutowicza na plac przed Centrum Kultur.

2017-03-04 17:32:08
(fot. lublin112.pl)

Zobacz również

115 komentarzy

 1. ale tłumy 😛

 2. Hmm podobno każdy człowiek jest wolny i ma prawo dobrowolnie decydować o swoim życiu to gwarantuje nam konstytucja. Uważam że aborcja powinna być dozwolona w Polsce w określonych przypadkach. W życiu zdarzają się różne sytuacje, nie każde dziecko rodzi się zdrowe. Myślę że większość z was nie dotkną taki problem, dlatego tak stanowczo wypowiadacie się przeciw. Może warto zrobić w tej sprawie referendum, ale zanim ktoś odda swój głos powinien obowiązkowo odwiedzić ośrodek, szkołę specjalną w której uczą się dzieci z zespołem Downa, porażeniem mózgowym, porozmawiać z ich rodzicami i dopiero wtedy decydować, wypowiadać się na ten temat i oceniać tych którzy są za aborcją.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7416zł -0.75%
  • GBP 5.0897zł -0.21%
  • EUR 4.5342zł -0.29%
  • CHF 4.213zł -0.38%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Baśnie i bajki przeczytają znane osoby z terenu gminy. Posłuchać będzie mógł każdy
  Na placu Litewskim odbędzie się Nabożeństwo Ekumeniczne „Idę po wodzie”
  Gra miejska- Świąteczny Lublin
  Święta z Warsztatami Kultury
  W sobotę rusza cykl treningów i biegów indywidualnych CITY TRAIL