690 680 960

Oficjalnie rozpoczęto prace przy budowie drogi ekspresowej do Rzeszowa (zdjęcia)

Budowa trasy S17 Lublin – Warszawa jest w naszym regionie na ukończeniu, ruszają zaś oficjalnie prace przy kolejnej dużej inwestycji drogowej, jaką jest ekspresówka do Rzeszowa. Jak deklaruje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, z pierwszych odcinków kierowcy powinni skorzystać w połowie 2021 r.

We wtorkowe przedpołudnie, w okolicach Modliborzyc, symbolicznym wbiciem łopaty oficjalnie rozpoczęto kolejną, dużą inwestycję drogową w województwie lubelskim. Chodzi o drogę ekspresową S19, która połączy Lublin z Rzeszowem. W wydarzeniu, oprócz przedstawicieli inwestora i wykonawcy wzięli udział równie z samorządowcy a także podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Rafał Weber.

Przyszła trasa ma się zaczynać od obecnej obwodnicy Lublina w gminie Konopnica a kończyć przed Sokołowem Małopolskim i mieć długość blisko 130 km. Budowę podzielono na 12. odcinków, po sześć w województwie lubelskim i podkarpackim. Przygotowania do realizacji inwestycji trwają już od dawna, pierwsze umowy z wykonawcami podpisane zostały bowiem pod koniec października 2017 r.

Same prace ruszają dopiero teraz, gdyż wcześniej wykonawcy musieli przygotować całą dokumentację projektową, potem zaś uzyskać wszystkie niezbędne zezwolenia. Najważniejsze z nich, czyli zezwolenia na realizację inwestycji drogowej, wojewoda lubelski wydał już dla czterech odcinków w naszym regionie. Kolejne dwa spodziewane są niebawem. Jeżeli chodzi o województwo podkarpackie, w procedowaniu są cztery wnioski o wydanie ZRID, a dla dwóch odcinków przygotowywana jest dokumentacja niezbędna do złożenia wniosku.

Trasa S19 na odcinku pomiędzy Lublinem, a Kraśnikiem przebiegać ma w większości po nowym śladzie omijając zabudowę okolicznych miejscowości oraz Kraśnika po jego wschodniej stronie. Dalej pokrywa się z obecnym przebiegiem drogi krajowej nr 19 w miejscu włączenia obwodnicy Kraśnika, następnie omija miejscowości: Polichna, Modliborzyce i Janów Lubelski i przechodzi przez kompleks Lasów Janowskich omijając Łążek Ordynacki. Sama droga będzie miała pod dwie jezdnie w każdym kierunku, wykonawca musi też zostawić miejsce na ewentualną dobudowę trzeciego pasa ruchu.

W naszym regionie zaplanowano węzły: Strzeszkowice – na przecięciu z drogą krajową 19, Niedrzwica Duża – na przecięciu z drogą wojewódzką 834, Wilkołaz – na przecięciu z drogą powiatową 2291, Kraśnik Północ – na przecięciu z drogą krajowa 19, Kraśnik Południe – na przecięciu z drogą krajową nr 74, Szastarka – na skrzyżowaniu z łącznikiem do z drogi krajowej nr 19 i drogi powiatowej nr 2744, Modliborzyce – na skrzyżowaniu z drogą wojewódzką nr 857, Janów Lubelski Północ – na przecięciu z drogą gminną nr 108881 stanowiącą łącznik do drogi krajowej nr 19, Janów Lub. Południe – na skrzyżowaniu z łącznikiem do drogi krajowej nr 19 oraz Lasy Janowskie – na skrzyżowaniu z drogą gminną nr 108889L, oraz łącznikiem do drogi krajowej nr 19. Powstanie też sześć par miejsc obsługi podróżnych: Radawiec/Zemborzyce, Kol. Sobieszczany, Pułankowice, Słodków, Felinów i Janów Lubelski.

Obecnie największy ruch dostrzec można na odcinku od węzła Kraśnik Południa do węzła Janów Lubelski Północ. Tam wykonawca firma Strabag, prowadzi wycinkę drzew, pierwsze roboty ziemne i wytycza przebieg przyszłej trasy w terenie. Prowadzone jest rozpoznanie saperskie i gromadzenie kruszywa. (pisaliśmy o tym TUTAJ)

Jak zapewniają przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, z pierwszych odcinków kierowcy powinni skorzystać w połowie 2021 r. a z całej trasy pomiędzy Lublinem i Sokołowem Małopolskim w połowie 2022 r. Tym samym Rzeszów poprzez Lublin połączy się drogą ekspresową z Warszawą. Po ukończeniu trasy pomiędzy węzłami Rzeszów Wschód i Lublin Sławinek będzie można przejechać zgodnie z przepisami w około 90 minut. Kolejne 70 minut potrwa przejazd ok. 140 km S17 do węzła Zakręt pod Warszawą. W efekcie na trasie z Rzeszowa do Warszawy kierowcy zaoszczędzą co najmniej godzinę.


(fot. Krzysztof Nalewajko, UW)

17 komentarzy

  1. PIS rządzi !

  2. HALO – Propagando ! a gdzie pleban ? jak to bez plebana zaczynacie ?

  3. Jak to dobrze, że są wybory…. Przynajmniej coś się dzieje!

    • Pleban w przyciasnej sutannie przyjdzie przytulić kilkadziesiąt tysiączków jak będzie zakończenie.

Kursy walut

  • USD 4.3354zł 0.21%
  • GBP 5.369zł 0.8%
  • EUR 4.7239zł 0.34%
  • CHF 4.7142zł 0.58%

Polub nas