Czwartek, 23 maja 202423/05/2024
690 680 960
690 680 960

Od poniedziałku będzie można pójść do lasu na spacer. Nie ma konieczności zasłaniania twarzy

Od jutra uchylony zostanie zakaz wstępu do lasów. W dalszym ciągu niedostępne będą różnego rodzaju wiaty czy też obiekty turystyczno – wypoczynkowe i edukacyjne. Co ważne, nie będzie potrzeby noszenia maseczek.

W niedzielę Ministerstwo Środowiska przedstawiło szczegóły związane z wprowadzonym rozporządzeniem Rady Ministrów, dotyczącym możliwości swobodnego odwiedzania lasów. Wcześniej zabroniono do nich wstępu z powodu epidemii koronawirusa. Wiadomo już, że dostępne będą też parki narodowe. Do ich dyrektorów zostały już skierowane odpowiednie wytyczne w tej sprawie. Pozwalają one jednak na wprowadzenie w ramach lokalnego rozpoznania, zakazu wstępu w określony rejon lub na dany szlak turystyczny. Decyzje w tej sprawie podejmowane będą przez poszczególne Parki Narodowe w ciągu najbliższych dni.

Co ważne, na terenach leśnych nie będzie obowiązku zasłaniania ust i nosa. Jednak w miejscach, gdzie może jednocześnie pojawić się więcej osób, twarz trzeba będzie zasłaniać. Chodzi tu m.in. o parkingi. Jak tłumaczy minister środowiska Michał Woś, pomimo zlikwidowania zakazu wstępu do lasów, nadal obowiązuje zakaz grupowania się. Dlatego też należy zachowywać bezpieczny odstęp od innych osób.

Aby uniknąć skupisk ludzi, które mogą sprzyjać roznoszeniu się wirusa, cały czas będzie też obowiązywał zakaz korzystania z leśnej infrastruktury. Chodzi m.in. o różnego rodzaju wiaty czy też obiekty turystyczno – wypoczynkowe i edukacyjne i miejsca służące do biwakowania.

(fot. lublin112)

39 komentarzy

  1. Normalne osoby nie stanowią zagrożenia dla lasu. Pójść pospacerować jest zdrowo a jak nie palisz nie smiecisz to skąd ma się wziąć pożar. Jak ktoś jest sebixem i wjedzie do środka lasu swoim Matizem bo tak wygodniej to nie zakazuj mi tam chodzić. Mścij się na tych co stwarzają problemy.