Piątek, 12 kwietnia 202412/04/2024
690 680 960
690 680 960

Obywatele Ukrainy próbowali przewieźć przez granicę równowartość ponad miliona złotych

Funkcjonariusze lubelskiej Służby Celno-Skarbowej ujawnili u dwojga podróżnych wjeżdżających do Polski ponad milion zł. Przy przekraczaniu granicy z Unią Europejską podróżni nie dopełnili obowiązku zgłoszenia wwożonej gotówki służbom granicznym.

Oddział Celny w Dołhobyczowie

W bagażu obywatela Ukrainy funkcjonariusze SCS z drogowego przejścia granicznego w Dołhobyczowie znaleźli 80 tys. USD, co w przeliczeniu na złotówki daje sporo ponad 300 tys. zł. Mężczyzna, mimo że miał taki obowiązek, nie zgłosił, że przewozi przez granicę UE tak dużą ilość środków pieniężnych. Za złamanie przepisów dewizowych ukarany został mandatem karnym w wysokości 16 tys. zł.

Oddział Celny w Zosinie

Z kolei na przejściu granicznym w Zosinie funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej ujawnili u kierującej pojazdem osobowym obywatelki Ukrainy gotówkę o równowartości ponad 700 tys. zł, tj.: 166 tys. USD, 8,8 tys. EUR i 5,6 tys. UAH. Kobieta ukryła dewizy w poduszce i foteliku dziecięcym. Funkcjonariusze wszczęli wobec niej postępowanie karne skarbowe oraz zabezpieczyli na poczet kar środki finansowe w kwocie 40 tys. zł.

Podróżni zostali też zobowiązani do pisemnego uzupełnienia deklaracji przewożonych środków pieniężnych.

Obowiązek na granicy

Krajowa Administracja Skarbowa przypomina, że każdy, kto przywozi do UE lub wywozi z UE środki płatnicze w kwocie co najmniej 10 tys. euro (lub równowartości w innych walutach), ma obowiązek zgłosić to przy kontroli granicznej. Należy to zrobić w formie pisemnej, a wypełnioną deklarację złożyć u funkcjonariusza Służby Celno-Skarbowej lub Straży Granicznej. Pamiętanie o tych przepisach pozwoli uniknąć problemów na granicy.

24 komentarze

  1. bida

  2. Przecież to wina Polaków. Wszędzie się trąbi o zbiórkach dla Ukrainców a oni właśnie jechali zasilić tę zbiórkę.

  3. kiedys pisało sie UKRAINCY a dzis OBYWATELE UKRAINY krwa to z szacunku czy poprawnosci politycznej ?? ukraincy to najwieksza patologia

  4. Na Ukrainie są już łapanki, bo nie ma chętnych do wojowania. Zamiast negocjować i zakończyć ten bezsensowny konflikt to wolą wojować..

Dodaj komentarz

Wiadomości z info112