690 680 960

Obywatele Ukrainy organizowali i ułatwiali nielegalną migrację. Zatrzymano osiem osób (zdjęcia)

W ramach śledztwa nadzorowanego przez Prokuraturę Okręgową w Zamościu, funkcjonariusze Nadbużańskiego i Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej rozbili zorganizowaną grupę przestępczą specjalizującą się w organizowaniu i ułatwianiu nielegalnej migracji cudzoziemcom zza wschodniej granicy.

Funkcjonariusze Nadbużańskiego i Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej podczas działań w minionym tygodniu zatrzymali osiem osób – obywateli Ukrainy, na terenie Warszawy, Łodzi i Bydgoszczy.

Jak wynika z ustaleń śledztwa, grupa przestępcza specjalizowała się w organizowaniu i ułatwianiu nielegalnej migracji cudzoziemcom zza wschodniej granicy. 8 obywateli Ukrainy czerpało z tego procederu znaczne korzyści majątkowe. Członkowie grupy umożliwiali nielegalne przekroczenia granicy poprzez zarejestrowane oświadczenia o powierzeniu pracy i uzyskane na tej podstawie zezwolenia na pracę.

W procederze wykorzystywane były zarejestrowane spółki i firmy, prowadzące pozorną działalność gospodarczą, założone tylko i wyłącznie w celu wyrabiania dokumentów (wspomnianych oświadczeń i zezwoleń), które ostatecznie umożliwiały nielegalne przekroczenie granicy RP przez cudzoziemców, a następnie ułatwianie im pobytu w Polsce. Szacuje się, że w ten sposób działając, członkowie grupy mogli ułatwić zalegalizowanie pobytu w naszym kraju kilkuset cudzoziemcom.

Funkcjonariusze straży granicznej w trakcie działań przeszukali 9 lokali mieszkalnych wraz z siedzibami firm, gdzie zabezpieczyli liczną dokumentację w zakresie zatrudniania cudzoziemców w Polsce, a także telefony komórkowe, karty SIM i komputery, jako dowody w sprawie prowadzenia nielegalnego procederu.

Spośród zatrzymanych czterech kobiet i czterech mężczyzn w wieku od 26 do 44 lat, dwie osoby usłyszały zarzuty kierowania zorganizowaną grupą przestępczą. Wobec nich na wniosek Prokuratury Okręgowej w Zamościu zastosowano tymczasowe areszty na okres 3 miesięcy. Z kolei pozostałym zatrzymanym postawiono zarzut za udział w zorganizowanej grupie przestępczej oraz zastosowano wobec nich wolnościowe środki zapobiegawcze. Podejrzanym cudzoziemcom grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 10 lat.

(fot. NOSG)

2 komentarze

  1. Zdjęcie jakby z żoną na spacerze.

  2. Każdego Ukraińca który wjechał na teren Polski w sposób nielegalny deportować.

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Seniorze! Jak nie dać się jesiennej chandrze, nie nudzić się w domu, a przy okazji zaoszczędzić? Wszystkiego dowiesz się w Galerii Olimp!
Koncert Siema Żaki na placu Litewskim. Zagrają muzyczne grupy studenckie
Zaproszenie na otwarcie Farmy Dyniowej w Lublinie
Wykopki kartoflane w Muzeum Wsi Lubelskiej
Eko Targ w Świdniku