Piątek, 24 maja 202424/05/2024
690 680 960
690 680 960

Niszczące burze pojawią się w woj. lubelskim. Możliwe duże szkody wiatrowe i gradobicia oraz zalania w regionie

Wygląda na to, że przed mieszkańcami województwa lubelskiego najsilniejsze burze od początku 2023 roku. Względem ubiegłej doby, gdy burze pojawiły się lokalnie, dzisiaj obszar zjawisk oraz natężenie okaże się nadzwyczaj wysokie, powodując miejscami spore szkody materialne.

Nie można dzisiaj wykluczyć poważnych szkód wiatrowych, gradowych, zalań i przerw w dostawach prądu. Wysoka aktywność elektryczna stwarzać ma dziś realne zagrożenie dla zdrowia, życia i mienia. Prawdopodobne są również pożary od piorunów. Możliwe są w piątek dwie strefy burzowe. Prawdopodobne dziś są układy mezoskalowe w formie MCS, jak i też superkomórki burzowe z potencjałem do opadów dużego gradu o średnicy do 3-5 cm, porywami wiatru do 110 km/h, licznymi wyładowaniami doziemnymi i nawalnymi opadami o charakterze burzowym.

Niż nad Polską

W piątek Polska znajdzie się pod wpływem układu niżowego o imieniu Lambert z systemem frontów atmosferyczny i linią zbieżności wiatru, który przemieści się z zachodu na wschód naszego kraju sprowadzając umiarkowane i intensywne opady deszczu oraz silne burze. Początkowo docierać mają nad woj. lubelskie masy pochodzenia zwrotnikowego z południa kontynentu, a potem ciepłe i chłodne masy powietrza polarnomorskiego znad Atlantyku Północnego. Weekend przyniesie duże ochłodzenie i uspokojenie w pogodzie.

Niespokojny piątek w pogodzie

Prognozy wskazują, że w dzień od zachodu wzrastające zachmurzenie do dużego, przejściowo i miejscami całkowitego. Na przeważającym obszarze woj. lubelskiego opady oraz gwałtowne burze, miejscami grad. Modele szacują wysokość opadów w burzach do 40-50 mm. W najcieplejszym momencie dnia termometry wskażą od 27°C do 30°C. Wiatr okaże się słaby i umiarkowany, zmienny z przewagą południowego i południowo-wschodniego. W czasie burz porywy wiatru do 90-100 km/h. Najgroźniejsze burze są dziś prognozowane na zachodzie, południu i centrum regionu, ale załamanie pogody obejmie w dwóch strefach prawdopodobnie cały region.

Lokalnie nie można wykluczyć trąb powietrznych. Jednak z uwagi na małą skalę tego zjawiska i nieprzewidywalność, nie jest możliwe wskazanie dokładnie obszaru zagrożonego. Dlatego zalecamy śledzić uważnie podstawy chmur Cumulonimbus. Burze opuszczą woj. lubelskie wieczorem i w pierwszej części nocy, natomiast pojawią się już przed godzinami południowymi. Najpierw na zachodzie regionu, potem w centrum, południu, północy i wschodzie regionu. Należy podkreślić, że aura będzie dziś niebezpieczna w całym regionie.

Noc z opadami i deszczem, miejscami silne burze

Podczas nadchodzącej nocy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady deszczu oraz silne burze, szczególnie w pierwszej połowie nocy, gdzieniegdzie grad. Prognozowana wysokość opadów czasie burz do 25-30 mm. W najchłodniejszej części nocy od 14°C do 17°C, lokalnie 18°C. Wiatr będzie przeważnie umiarkowany, okresami porywisty, z kierunków zmieniających się. W czasie burz porywy wiatru do 70-85 km/h, najsilniejszej w pierwszej części nocy.

Sobotnie ochłodzenie

W sobotę prognozowane jest ochłodzenie spowodowane napływem znacznie chłodniejszych mas powietrza pochodzenia polarnomorskiego. Jutro w dzień zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Gdzieniegdzie przelotne opady deszczu. W najcieplejszym momencie dnia zaledwie od 17°C do 20°C. Wiatr okaże się przeważnie umiarkowany, pod wieczór słabnący, okresami porywisty, północno-zachodni i zachodni.

Noc z soboty na niedzielę zapowiada się z zachmurzeniem dużym z postępującymi od północnego zachodu większymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami. Lokalnie przelotne opady deszczu. Miejscami utworzą się silne zamglenia. W najchłodniejszej części nocy od 12°C do 15°C. Wiatr będzie słaby, okresami, zwłaszcza początkowo, umiarkowany i porywisty, zachodni skręcający na północny, okresami zmienny.

Prawdopodobieństwo gwałtownych burz powodujących duże szkody materialne ocenia się na 95%

Prognozy pogody dla Polski

Położenie opadów i lokalnych silnych burz online

Mapa wyładowań atmosferycznych dla Polski za ubiegłą dobę poniżej

Niszczące burze pojawią się w woj. lubelskim. Możliwe duże szkody wiatrowe i gradobicia oraz zalania w regionie

(fot. pixabay.com)

54 komentarze

 1. Oby Bóg ukarał swoim gniewem tych co głosują na komunistów z PIS-u, PO, SLD czy PSL!

 2. A w Kraśniku lekka burza i cudowny fajny gęsty deszcz. Powietrze jak poezja. A 1 km dalej niesamowicie grzeje.

 3. W Lublinie zagrzmiało, popadało.
  Co na to Adolfik i spółka?

 4. Redakcja vs trolle. Kto zwycięży?
  Z trollami można wygrać?

 5. Pogodowe klikbajty

 6. Masakra trzeba się było słuchać waszych prognoz huczy tak że kury nie chcą się nieść świnie nie chcą się tuczyć a wiatr taki że wywiało Zetora ze stodoły i kuń uciekł w popłochu. Już będę posłuszny. Łapcie kunia!

 7. Rolnik_podlubelski

  Masakra wieje i leje i błyska kurnik otworzyło i koguta wywiało. Kto znajdzie i przyniesie wysoka nagroda ale nie więcej niż 10 zł

 8. Strona Ventusky powinna dostać medal z ziemniaka za prognozy. Przez cały dzień miał być kataklizm pogodowy w Lublinie,szczególnie od godziny 13

Dodaj komentarz