Niebezpieczne opady marznące wkroczyły do województwa lubelskiego. Zmierzają w głąb regionu

Prognozy modeli numerycznych od kilku dni wskazywały na podwyższone prawdopodobieństwo opadów marznącego deszczu i mżawki, które powodują gołoledź. Według danych z polskiej sieci radarów POLRAD te występują obecnie na południu regionu i przemieszczają się powoli na północ.

Do wschodniej Polski dociera zimne powietrze kontynentalne znad Rosji. Ilość stacji meteorologicznych z obserwatorem IMGW na obszarze południowej Lubelszczyzny jest niewielka, ale z pomocą przychodzą nam dane z polskiej sieci radarów POLRAD, jak i też ze stacji Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ulokowanych na Podkarpaciu, dzięki którym wiemy, że od 4 rano w Rzeszowie na lotnisku obserwator raportuje występowanie marznącego deszczu.

Rzeszowski radar meteorologiczny obejmujący swoim zasięgiem przeważający obszar naszego regionu, wskazuje na występowanie opadów atmosferycznych. Znając temperaturę powietrza na wyższej wysokości i wartości przy ziemi można określić, że są to opady marznącego deszczu.

Według danych radarowych marznący deszcz padać może od godziny 7 w powiecie janowskim, ale także kraśnickim oraz tomaszowskim i zamojskim. Z biegiem godzin strefa opadów przemieszczać ma się dalej na północ, obejmując m.in powiat lubelski, świdnicki oraz krasnostawski. Niebezpiecznie zrobić może się na wielu drogach naszego regionu. Nieco później opady marznące dotrzeć mogą do północnej części naszego województwa.

Temperatura powietrza w regionie wyniesie dziś od -2°C do 1°C. Zachmurzenie na ogół duże do całkowitego. Odczucie chłodu potęgować może silniejszy wiatr z sektora południowo wschodniego. Prawdopodobnie opady marznące zaczną zanikać nad północną częścią regionu po południu, bądź dopiero wieczorem. Wiele modeli numerycznych sugeruje, że ominą one zachodnią część naszego regionu.

Najnowsze informacje pogodowe

Bieżące położenie opadów i chmur

(fot. pixabay.com)

Zobacz również

Komentarze wyłączone

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7737zł -0.21%
  • GBP 5.2755zł 0.54%
  • EUR 4.5541zł 0.15%
  • CHF 4.1257zł -0.22%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Trwa akcja charytatywna w Parafii Matki Bożej Bolesnej w Kraśniku
  Oprowadzania po wystawach w Galerii Labirynt
  Dzisiaj zaczynają się Wydziałowe Drzwi Otwarte UMCS
  W Lublinie odbędzie się kolejna edycja „Nocy Sów”. Tym razem w formie online
  W Chatce Żaka na żywo zagra Orkiestra św. Mikołaja