690 680 960

Niebezpieczne oblodzenie wystąpi w nocy na obszarze woj. lubelskiego. Czeka nas krótkie ochłodzenie

Na brak nudy w pogodzie nie możemy narzekać. Warunki pogodowe w pierwszej dekadzie lutego są zmienne za sprawą aktywnej cyrkulacji atlantyckiej. Często przechodzą przez naszą część Europy zatoki niżowe oraz fronty atmosferyczne. Temperatura przez większość czasu jest dodatnia. Pod koniec bieżącego tygodnia czeka nas jednak ochłodzenie i krótkotrwały napływ powietrza arktycznego, w którym rozwinie się wędrowny wyż. Wygląda na to, że trwałej zimy nie będzie.

Epizod z nocnym mrozem w weekend ma być tylko chwilowy. W przyszłym tygodniu ponownie ruszy cyrkulacja zachodnia, przynosząc duże wahania ciśnienia, wzrost temperatury i zachmurzenia oraz częste opady. Istnieje ryzyko, że po 15 lutego 2022 pojawi się wichura w naszej części Europy.

W piątek dominuje niżowa pogoda. Przez nasz kraj przechodzi płytki niż z frontami atmosferycznymi. W godzinach po południowych nad regionem pada w zasięgu frontu chłodnego. Początkowo był to deszcz, ale wraz z napływem coraz chłodniejszego powietrza opady atmosferyczne zaczęły przechodzić w deszcz ze śniegiem i śnieg. Miejscami krajobrazy uległy zabieleniu. Temperatura z 4°C w najcieplejszym momencie dnia obniżyła się 0°C. Największe opady śniegu wystąpią w pierwszej części nocy, następnie odsuną się nad Ukrainę, lecz okresami do godzin porannych w sobotę padać ma śnieg z deszczem i śnieg.

Spodziewamy się po dziennych i wieczornych opadach deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu zamarzania dróg i chodników. Na wysokości 2 metrów termometry pokażą od -2°C do 0°C. Przy gruncie do -3°C. Najtrudniejsze warunki na drogach miejscami będą panować w drugiej części nocy i nad ranem. Dlatego kierowcy i piesi powinni zachować ostrożność.

Już w pierwszej części sobotniego dnia obserwować będziemy poprawę pogody. W naszej części Europy aurę kształtować ma wędrowny, lecz silny wyż. Napłynie przetransformowana i sucha masa powietrza pochodzenia arktycznego. Szczególnie w drugiej części dnia nie zabraknie rozpogodzeń w całym regionie. Na niebie pojawić mogą się głównie chmury piętra wysokiego. Termometry pokażą od 2°C do 4°C w najcieplejszym momencie dnia.

Szczególnie chłodna zapowiada się noc z soboty na niedzielę. Termometry wskażą od -8°C do -3°C. Zachmurzenie ma być małe, a różnica ciśnienia niewielka. Dlatego też w warunkach wyżowej pogody ulec pogorszeniu może miejscami jakość powietrza z uwagi na słaby wiatr.

W niedzielę zimne powietrze pochodzenia arktycznego będzie szybko odsuwane za naszą wschodnią granicę i zastępowane cieplejszym polarno-morskim. Wyż, który przyniesie w sobotę krótką poprawę pogody, już w ostatni dzień weekendu znajdzie się nad Ukrainą. Zachmurzenie ma być małe, okresami i miejscami umiarkowane. Nigdzie nie będzie padać. Ciśnienie atmosferyczne zacznie spadać za sprawą nasuwania się zatoki niżowej.

Początek tygodnia przyniesie coraz wyższe temperatury. Na termometrach zobaczymy nawet 5°C/7°C. Jeszcze cieplej może zrobić się we wtorek, gdy możliwe jest nawet 9°C/10°C. Od środy warunki pogodowe mogą ulec pogorszeniu za sprawą przesuwania się frontów atmosferycznych. Przynajmniej do końca przyszłego tygodnia czeka nas duża dynamika w pogodzie, opady w formie ciekłej i stałej oraz przez większość czasu temperaturę dobową powyżej zera. Możliwe są wichury. Trwałej zimy w trzeciej dekadzie lutego nie będzie, ale epizody mrozem i opadami śniegu okresami są możliwe.

Najnowsze informacje pogodowe
Położenie opadów na bieżąco

(fot. lublin112.pl)

3 komentarze

 1. Dziadek ze Slamsowa

  No to fachowcy od klepania i malowania zaczynają zacierać łapki…
  O radości w służbach ratowniczych nawet nie wspomnę.
  A ja se pomaluśku odgarnę śnieg posypie ekologicznym popiołkiem (ze spalonego drewna), napalę w piecu i pociągając wiśniową „Soplicę” zasiądę przed telewizorem, żeby se pooglądać jak na Olimpiadzie przepychają się łokciami o medale

  • Kiedyś ta wiśniowa była dobra.Pyszna nawet. Ale, im starszy jestem , tym gorsze wódki robią jakieś takie niedobre.
   :)))

 2. Gdzie się chować.

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Gra Miejska – Unia Lubelska
Rodzinny Piknik Kajakowy w Sernikach. Będzie też Festiwal Serników
Wakacyjne Kino Plenerowe w Ostrowie Lubelskim
Powitanie wakacji w Hrubieszowie. Gwiazdą wieczoru będzie Łukasz Zagrobelny
Wystawa Zwierząt Hodowlanych, Maszyn i Urządzeń Rolniczych w Sitnie