Niebezpieczne oblodzenie wystąpi w nocy na obszarze woj. lubelskiego. Czeka nas krótkie ochłodzenie
17:59 11-02-2022 | Autor: redakcja

Epizod z nocnym mrozem w weekend ma być tylko chwilowy. W przyszłym tygodniu ponownie ruszy cyrkulacja zachodnia, przynosząc duże wahania ciśnienia, wzrost temperatury i zachmurzenia oraz częste opady. Istnieje ryzyko, że po 15 lutego 2022 pojawi się wichura w naszej części Europy.
W piątek dominuje niżowa pogoda. Przez nasz kraj przechodzi płytki niż z frontami atmosferycznymi. W godzinach po południowych nad regionem pada w zasięgu frontu chłodnego. Początkowo był to deszcz, ale wraz z napływem coraz chłodniejszego powietrza opady atmosferyczne zaczęły przechodzić w deszcz ze śniegiem i śnieg. Miejscami krajobrazy uległy zabieleniu. Temperatura z 4°C w najcieplejszym momencie dnia obniżyła się 0°C. Największe opady śniegu wystąpią w pierwszej części nocy, następnie odsuną się nad Ukrainę, lecz okresami do godzin porannych w sobotę padać ma śnieg z deszczem i śnieg.
Spodziewamy się po dziennych i wieczornych opadach deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu zamarzania dróg i chodników. Na wysokości 2 metrów termometry pokażą od -2°C do 0°C. Przy gruncie do -3°C. Najtrudniejsze warunki na drogach miejscami będą panować w drugiej części nocy i nad ranem. Dlatego kierowcy i piesi powinni zachować ostrożność.
Już w pierwszej części sobotniego dnia obserwować będziemy poprawę pogody. W naszej części Europy aurę kształtować ma wędrowny, lecz silny wyż. Napłynie przetransformowana i sucha masa powietrza pochodzenia arktycznego. Szczególnie w drugiej części dnia nie zabraknie rozpogodzeń w całym regionie. Na niebie pojawić mogą się głównie chmury piętra wysokiego. Termometry pokażą od 2°C do 4°C w najcieplejszym momencie dnia.
Szczególnie chłodna zapowiada się noc z soboty na niedzielę. Termometry wskażą od -8°C do -3°C. Zachmurzenie ma być małe, a różnica ciśnienia niewielka. Dlatego też w warunkach wyżowej pogody ulec pogorszeniu może miejscami jakość powietrza z uwagi na słaby wiatr.
W niedzielę zimne powietrze pochodzenia arktycznego będzie szybko odsuwane za naszą wschodnią granicę i zastępowane cieplejszym polarno-morskim. Wyż, który przyniesie w sobotę krótką poprawę pogody, już w ostatni dzień weekendu znajdzie się nad Ukrainą. Zachmurzenie ma być małe, okresami i miejscami umiarkowane. Nigdzie nie będzie padać. Ciśnienie atmosferyczne zacznie spadać za sprawą nasuwania się zatoki niżowej.
Początek tygodnia przyniesie coraz wyższe temperatury. Na termometrach zobaczymy nawet 5°C/7°C. Jeszcze cieplej może zrobić się we wtorek, gdy możliwe jest nawet 9°C/10°C. Od środy warunki pogodowe mogą ulec pogorszeniu za sprawą przesuwania się frontów atmosferycznych. Przynajmniej do końca przyszłego tygodnia czeka nas duża dynamika w pogodzie, opady w formie ciekłej i stałej oraz przez większość czasu temperaturę dobową powyżej zera. Możliwe są wichury. Trwałej zimy w trzeciej dekadzie lutego nie będzie, ale epizody mrozem i opadami śniegu okresami są możliwe.
Najnowsze informacje pogodowe
Położenie opadów na bieżąco
(fot. lublin112.pl)
No to fachowcy od klepania i malowania zaczynają zacierać łapki…
O radości w służbach ratowniczych nawet nie wspomnę.
A ja se pomaluśku odgarnę śnieg posypie ekologicznym popiołkiem (ze spalonego drewna), napalę w piecu i pociągając wiśniową „Soplicę” zasiądę przed telewizorem, żeby se pooglądać jak na Olimpiadzie przepychają się łokciami o medale
Kiedyś ta wiśniowa była dobra.Pyszna nawet. Ale, im starszy jestem , tym gorsze wódki robią jakieś takie niedobre.
:)))
Gdzie się chować.