Nie daj się wprowadzić w błąd podczas zmiany dostawcy paliwa gazowego i energii elektrycznej

Od kilku tygodni do biura poselskiego Artura Sobonia trafiają osoby, które na skutek wprowadzenia w błąd przez przedstawicieli handlowych zmieniły dotychczasowego dostawcę paliwa gazowego i energii elektrycznej. Należy pamiętać, że jeżeli czujemy się oszukani sprawę można zgłosić do Urzędu Regulacji Energetyki czy Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, ale również na policji.

– Wszystkie osoby poszkodowane w podobny sposób opisują przebieg wizyty handlowców, którzy przedstawiają się jako przedstawiciele obecnego dostawcy najczęściej PGE oraz PGNiG i tłumaczą poszkodowanym, iż w wyniku połączenia obu spółek potrzebna jest zgoda na zmianę adresu fakturowania tak, aby faktury za prąd i gaz były dostarczane łącznie. W rzeczywistości są to przedstawiciele konkurencyjnych podmiotów (w naszym przypadku Polski Prąd i Gaz Sp. z o.o.) którzy korzystając z tego podstępu wymuszają zmianę dostawcy. Często w celu uwiarygodnienia swojej obecności wykonują telefon do jak twierdzą gazowni lub elektrowni, w rzeczywistości jednak dzwonią do call-center gdzie odbiera przedstawicielka ich firmy potwierdzając wersje przedstawioną poszkodowanym. Na oszustwo najbardziej narażone są osoby starsze i samotne, są one bardziej ufne i ciężej im zweryfikować otrzymywane informacje, dlatego często staja się celem dla oszustów – wyjaśnia Marcin Magier asystent parlamentarny Artura Sobonia

Zgodnie z art. 2 ust. 1 Ustawy z dnia 2 marca 2000 r. o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny (Dz.U. nr 22, poz. 271 ze zm.) istnieje możliwość wypowiedzenia umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa bez podania przyczyny, ale z zachowaniem 10 dniowego terminu wypowiedzenia.

– Większość osób, które trafiają do biura poselskiego ma możliwość skorzystania z tego rozwiązania, w biurze przygotowujemy stosowne oświadczenia oraz wyjaśniamy wszelkie wątpliwości powstałe w toku sprawy. Część osób trafia do nas jednak już po tym terminie, najczęściej w chwili gdy dotychczasowy dostawca przesyła informacje, iż dotychczasowa umowa została rozwiązana na rzecz innego podmiotu, w tym przypadku sytuacja jest już znacznie bardziej skomplikowana. Spółka Polski Prąd i Gaz, w treści umowy, zawarła kary umowne za rozwiązanie umowy przed jej zakończeniem (umowy zawierane są na okres 60 miesięcy) w wysokości 17 zł za każdy niezrealizowany miesiąc, w praktyce daje to kwotę 1020 zł opłaty karnej za rozwiązanie umowy na gaz i kolejne 1020 zł za umowę na dostawę energii. Dla większości osób poszkodowanych 2040 zł stanowi monstrualną kwotę, zmuszając ich tym samym do kontynuowania umowy – dodaje Marcin Magier.

Po interwencji biura poselskiego oraz przy współpracy z Powiatowym Rzecznikiem Konsumentów w Świdniku udało się wypracować rozwiązanie pozwalające na zerwanie umowy i uniknięcie opłaty karnej. Zgodnie z art. 84 oraz art. 86 Kodeksu Cywilnego istnieje możliwość uchylenia się od skutków prawnych oświadczenia woli złożonego pod wpływem błędu. Przesłankami do skorzystania z takiego rozwiązania jest fakt, iż celem poszkodowanych nie była zmiana dotychczasowego dostawcy, a podpisanie dokumentów wynikało jedynie z błędu, w który zostali wprowadzeni przez przedstawiciela spółki (którzy nie przekazali jasnych, rzetelnych, prawdziwych informacji dotyczących celu wizyty). Sama umowa pozostawiona klientom zawierała wiele istotnych błędów, nie posiadała podpisów w wielu przypadkach była zupełnie pusta lub tylko częściowo wypełniona.

Przeciw Spółce Polski Prąd i Gaz toczy się postępowanie karne prowadzone przez Prokuraturę Okręgowa w Płocku, za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów prezes UOKiK nałożył na spółkę Polski Prąd i Gaz karę ponad 10 mln zł (10 253 328 zł) i nakazał zaniechanie praktyki, trwa również postępowanie przez Urzędem Regulacji Energetyki o cofniecie koncesji dla Polski Prąd i Gaz Sp z o.o. za wprowadzanie klientów w błąd.

– Do chwili obecnej w imieniu klientów złożyliśmy dwa komplety formularzy oświadczeń o uchyleniu się od skutków prawnych oświadczenia woli złożonego pod wpływem błędu. Otrzymaliśmy odpowiedź, z której wynikało, iż Spółka Polski Prąd i Gaz nie poczuwa się do odpowiedzialności, ale rozwiązuje umowę zawartą z klientem i nie naliczy opłaty za przedterminowe rozwiązanie umowy. Daje to nam podstawy sądzić, iż w kolejnych tego typu przypadkach odpowiedz będzie tożsama – mówi Marcin Magier.

W marcu 2017 roku UOKiK wydał decyzję dotyczącą spółki Polski Prąd i Gaz (dawniej Polska Energetyka PRO). Do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wpłynęło ponad 500 skarg na działania Polski Prąd i Gaz. Kilkaset zgłoszeń otrzymał także Urząd Regulacji Energetyki. Zawiadomienia najczęściej wpływały od osób starszych i ich rodzin. O praktykach Polska Energetyka Pro informowali również rzecznicy konsumentów, do których zwracali się konsumenci poszkodowani działaniami spółki.

Tutaj znajdziecie komunikat Urzędu Regulacji Energetyki w tej sprawie:
https://www.ure.gov.pl/pl/urzad/informacje-ogolne/aktualnosci/7201,Uwaga-na-praktyki-przedstawicieli-handlowych-Polski-Prad-i-Gaz-Sp-z-oo.html

2018-02-13 21:14:16
(fot. nadesłane)

Zobacz również

31 komentarzy

 1. Zaraz…. czy L112 w jakikolwiek sposób jest związane z BIUREM POSELSKIM ARTURA SOBONIA?? Czy przypadkiem nie przesadzacie??? Nie można było napisać, że SĄ PROBLEMY Z OSZUSTAMI itd itp….. ooo, nie ładnie .

  • A no taki ma związek, że zgłaszają się m.in. do tego biura poselskiego ludzie, którzy podpisali takie umowy. Doszukiwanie się jakiegoś drugiego dna – zbyteczne.

  • A co nie podoba Ci sie PIS, 500 + bierzesz lub ktoś z twojej rodziny, do 67 czy wolisz pracowac do 65 i wiele innych przypadkow można pisać, wiec. ARTUR SOBON zaja sie tą sprawą bo ludzie z PO w niczym obywatelom nie pomagają

   • Weź pomysł logicznie.. oni dysponują pieniedzmi z naszych podatków jak można wogole twierdzić że oni coś dają?? Najwyżej oddają ale nie wszystkim. Po drugie to czym więcej „dadzą” to więcej muszą najpierw zabrać logiki nie oszukasz

    • mpk. według twojej logiki za rządów PO powinny być bardzo niskie podatki

     • nie byly niskie ale teraz zostaly powiekszone o 500+ no i dodatkowo urzymanie administracji ktora sie tym zajmuje

   • Wsadz sobie te 500+wiesz gdzie! Dlaczego ono nie jest na KAZDE DZIECKO JAK OBIECYWALI?? Kiedy skończy się ta ściema, Dlaczego zasiłki z Opieki Społecznej są tak żenująco niskie że ludzie muszą żyć poniżej egzystencji. Wytłumacz to a nie brednie opowiadasz jak to dobrze dzieciorobom teraz!

    • Schetino ci da. Tylko musisz na niego glosować. Zapewni ci też solidną emeryturę po 76 roku życia. Ktoś będzie musiał na to zapracować, bo jak pijawki przyssą się do finansowego obiegu. Mają wprawę po ośmiu latach rządów. Co do zasiłków z OS. Było sobie w życiu zapracować na emeryturę a nie przed bramą wystawać. Swoja drogą, zgłoś się do Kulczyka i podobnych jemu „biznesmenów” Oni mają ciężko wypracowane miliony przez Polaków. Między innymi na zasiłki i emerytury.

     • Jedni lepsi od drugich. Zbyteczna dyskusja. Wybór między dżumą a cholerą.

     • Te liczysz się załapać?na dobrą zmianę?HE A afery SKOK? Itd itp. Mógłbym tak wyliczać w nieskończoność, tylko poco i komu? Jak twój mózg nieprzyjmuje żadnych logicznych argumentów. klapki na oczach i alleluja i do przodu.

     • Możesz robić z nienawiśći i złości pod siebie. Ale NIGDY nie znajdziesz się w Ratuszu! A tak na marginesie to zle czasy że tacy mają cokolwiek do powiedzenia.

    • nigdy nie obiecywali,że na każde dziecko.Była mowa-na KAŻDE DRUGIE I KOLEJNE dziecko.A jeśli chodzio o zasiłki i wypłaty,to zależy to też od województwa.U nas w Lub nie jest z tym dobrze.

     • W Internecie jest pełno filmów z obietnicami przedwyborczymi pani Szydło.

      Mówiła o każdym dziecku.

      Zachowała się podobnie jak ten przedstawiciel od prądu i gazu. Ale ta umowa będzie ciężka do rozwiązania, a pan poseł w tym akurat przypadku nie będzie skłonny nam pomóc.

    • Dziecko swojej mamy

     Zagalopowałeś się „wielokroku” – żeby nie żyć poniżej progu egzystencji, wymyslono coś takiego jak pracę, a niskie zasiłki są dlatego, zeby leni czujący wstret do pracy nieco ukierunkowac i przymusić do niej.
     Plus 500 też nie będzie wypłacane do końca świata i jeden dzień dłużej, to jest tylko program, a nie jakaś Ustawa.
     Tak, ze nie licz na drapane w nieskończoność… do roboty, do roboty!!!

     • Do Dziecko swojej mamy

      Tu niechodzi o jedna osobę, tylko całokształt. Są ludzie w tym Społeczeństwie którym w życiu z różnych powodów se nieudalo. To może być choroba, różne nieprzewidywalne sytuację w życiu. Niekoniecznie to że ktoś niechcial pracować i dlatego zasiłki dla nich powinny być wyższe. Są ludzie bezdomni! Dlaczego dziecioroby mają być promowani? ciebie też może coś w życiu spotkać jakieś nieprzewidywalne zdarzenie będziesz wtedy inaczej piszczal -cienko! 🙂

   • Pier….y następny AMBER , tylko że PRĄD !!!!

  • Posłanka Mucha, miedzy wokalnymi występami a pobytem u kosmetyczki sprawę raz dwa by załatwiła.

  • przecież nie pójdzie do biura jakiegoś POwca, bo znowu zostanie oszukany

 2. Mnie odwiedził człowiek z Energie2 i też twierdził że jest z PGE i chce mi zmieć sposób rozliczania na rozliczenia miesięczne a podsuwa umowę na sprzedaż energii elektrycznej. Jeszcze mi zostawił swoje dane i dzięki temu zgłosiłem sprawę na policję bo podszywał się za pracownika PGE. Taki młody i taki głupi Karol z Jaśminowej w Turce.

  • Wczoraj byl u mnie pan Karol G. Jestem osoba starsza I dalam sie naciagnac poprzez podpisanie umowy.PAn K przedstawil sie jako pracownik pge I bardzo sie spieszyl w miedzyczasie otrzymal dwa telefony. Dopiero dzis corka pokazala mi artykul,umowe podpisalam z energie2, czy ma PAn jakies doklade dane na temat karola G. Co mam zrobic aby odkrecic ta umowe’? Z gory dziekuje za odpowiedzi

   • Powinna Pani jak najszybciej wysłać im oświadczenie o odstąpieniu od umowy. Ma Pani na to 14 dni od podpisania umowy.

   • W takich sprawach zawsze polecam Rzecznika Konsumentów w Urzędzie Miasta, Wieniawska 14.

 3. Czy przypadkiem personalnie do tych pożal się Boże przedstawicieli różnej maści pseudo firm „dostarczających” gaz i energię elektryczną nie można wystąpić z zarzutami w odniesieniu do odpowiedzialności karnej wynikającej z Art. 286. § 1. KK? ?

 4. Pociecha, Sieprawice, Garbów, Bogucin i okolice nawiedzają oszuści

  UWAGA !!!! W Gminie Garbów chodzili oszuści podawali się za PGE a to faktycznie „Energie2” naciągali na umowy na prąd, że niby taniej a później przysyłają kary umowne do opłaty… tak samo jak tu jest opisane umowy wciskają starszym, samotnym, nie wypełnione do końca a pracownicy w podpisach to ukraińskie nazwiska. Uważajcie na tych oszustów z energie2

 5. w takich przypadkach niepostrzeżenie włączam w telefonie nagrywanie i taki delikwent całą spowiedź ma zarejestrowaną, na koniec proszę, żeby mi przypomniał swoje imię i nazwisko oraz potwierdził, że jest przedstawicielem mojego operatora…no i następuje OPUSZCZENIE KURTYNY – informuję gościa, że cała rozmowa była nagrywana i co on na to 😀 zaczynają się wtedy prośby, żeby to skasować rzecz jasna 🙂

 6. Problem polega na tym, że ktoś podpisuje dokumenty bez ich przeczytania.
  W dodatku, zawsze ma jeszcze 10 dni na rozwiązanie umowy. Kolejny to nieuczciwość przedstawiciela, który idzie na łatwiznę zatajając prawdę skąd jest albo wręcz kłamiąc w żywe oczy.

  Takie sprawy są bardzo chętnie nagłaśniane przez państwowe firmy, które mają w obecnej chwili praktycznie monopol na dostarczanie energii i gazu i nie są zainteresowane wpuszczaniem na rynek konkurencji.

  Pamiętacie jak było dwadzieścia lat temu z Telekomunikacją Polską?

  Gdyby nie konkurencja w postaci Netii i Tele2 dalej płacilibyśmy bajońskie sumy za telefon stacjonarny.

 7. Uważajcie na przedstawicieli firmy FORTUM, którzy ostatnio chodzą po starszych ludziach w Świdniku i oszukując wciskają umowy na zmianę operatora gazu i prądu.

 8. OBIECYWAŁA Szydło podczas bodajże kampanii wyborczej. Ze na każde dziecko będzie 500+!

 9. @lublin112 – dziś młody Pan śmiga po blokach i przedstawia się że jest z wydziału regulacji energetyki, wciska kit że wysyłali pismo odnośnie zmiany terminów płatności za prąd i coś od rzeczy pierdzieli o licznikach, oczywiście został pognany z soczystą wiązanką, co za cwaniaki, kiedyś latała taka kobitka co może i miała zdolności markwtingowe ale na wciskanie kebabów, UWAGA PAN ŚCIEMNIACZ ŚMIGA PO FELINIE (OS. JAGIELLOŃSKIE) – NISKI WZROST, CZERWONA KURTKA, DLA BEZPIECZEŃSTWA W UMOWACH NIE OTWIERAĆ

 10. A ja się pytam kto na to pozwolił ,żeby w swietle prawa oszukiwano ludzi ? to tylko w naszym „kochanym „:kraju możliwe …Takie umowy ,czy delikwent wprowadzajacy w bład ,powinny być z urzedu nie ważne

 11. Uwaga na oszustów z firmy Fortum („sprzedawca” gazu i prądu).

  Zwracam czytelnikom forum szczególną uwagę na popularne ostatnio oszustwo „na sprzedawcę gazu/prądu”, równie popularne jak „na wnuczka”. Do mojej Mamy (92 lata) przyszła pani „z gazowni” w sprawie „obniżenia rachunku”. Mama będąc przekonana że rozmawia z przedstawicielem PGNiG dała się oszukać i podpisała nową umowę z Fortum. O tym że jest to zmiana sprzedawcy dowiedzieliśmy się dopiero jak z PGNiG przyszedł dokument z rozliczeniem i informacją o rozwiązaniu umowy oraz przestały przychodzić faktury za gaz.

  Mamy teraz duży problem z odkręceniem tego. Odstąpienie zostało odrzucone, bo jest po terminie. Teoretycznie termin ten się nie liczy, bo Mama nie była świadoma co podpisuje, ale Fortum ma to w d…pie. PGNiG też umywa ręce, bo Mama nie jest już ich klientem.

  Trzeba złożyć wypowiedzenie, ale to oznacza kary umowne. Trzeba z tym iść do sądu. Szczęście są organizacje konsumenckie, które w tym pomagają.

  Uczulcie na to swoich Rodziców i Dziadków. W Polsce, przy cichym wsparciu polityków, istnieje zgoda na Zorganizowany Przemysł Oszukiwania Seniorów. Oszukuje się na seansach prania mózgu zwanych „pokazami promocyjnymi” jak i w domach przez różnej maści „przedstawicieli handlowych”, jak to pokazało Fortum.

  Upublicznijcie proszę ten post jeśli możecie. Tym samym utrudnicie działanie oszustom z Fortum i innych tego typu firemek. Poszukajcie sobie w necie „oszukani przez Fortum”, znajdziecie wiele takich historii.

  Pozdrawiam,
  Andrzej

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.9646zł 0.41%
  • GBP 4.9941zł 0.05%
  • EUR 4.4745zł 0.02%
  • CHF 4.2099zł 0.04%

  Polub nas

  Darmowe ogłoszenia lokalne

   Materiały wideo

   Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
   Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
   99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
   W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
   W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

   Co? Gdzie? Kiedy?

   Z okazji 100-lecia polskiego lotnictwa morskiego otworzą wyjątkową wystawę
   W Lubartowie odbędzie się coroczne „Annowanie”, czyli ogólnopolski zjazd Anek
   Społeczne obchody upamiętniające ofiary zbrodni wołyńskiej
   Festiwal Pierogów Świata w Lublinie
   Potrzebna krew dla 8-letniego Tomka