690 680 960

Nadeszły trudne czasy dla przemytników. Skanery znajdą nawet najbardziej ukrytą kontrabandę (zdjęcia)

Urządzenia służące do wykrywania przemytu, zamontowano na dwóch kolejnych przejściach granicznych w naszym regionie. Skanery wykryją przeróbki i skrytki w pojazdach. Są też całkowicie bezpieczne dla otoczenia i obsługi.

Na drogowym przejściu granicznym z Białorusią w Terespolu uroczyście oddano do użytku skaner RTG do prześwietlania pojazdów. Za pomocą urządzenia prześwietlane będą zarówno samochody osobowe, jak też busy a nawet autokary, które przekraczają granicę. Jednak to nie wszystko. Jednocześnie symbolicznie przekazano klucze do bliźniaczej inwestycji, jaka powstała na przejściu granicznym z Ukrainą w Zosinie. Dodatkowo funkcjonariusze z komórki zwalczania przestępczości Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Białej Podlaskiej otrzymali mobilny skaner RTG. Będzie on służył zarówno do prześwietlania samochodów osobowych i ciężarowych, jak również kontenerów oraz przesyłek typu Cargo.

Jak podkreślają funkcjonariusze, urządzenia rentgenowskie są szczególnie przydatne podczas kontroli, gdyż pozwalają przede wszystkim znacznie skrócić czas sprawdzania poszczególnego pojazdu, jednocześnie dzięki nim wzrasta wykrywalność prób przemytu. Dodają również, że do tej pory kontrolując dane auto musieli ręcznie przeszukiwać całą jego przestrzeń. Wszystko dlatego, że pomysłowość przemytników jest nieograniczona. Chowają oni kontrabandę m.in. w zbiornikach paliwa, butlach gazowych, przestrzeniach dachu, drzwi, słupków, nadkoli, pod deską rozdzielczą oraz w wielu innych, trudno dostępnych miejscach. Tymczasem skaner pozwoli na szybkie znalezienie nawet specjalnie utworzonych skrytek.

W symbolicznym przekazaniu funkcjonariuszom nowej broni do walki z przestępczością graniczną i przygraniczną uczestniczyła Szefowa Krajowej Administracji Skarbowej Magdalena Rzeczkowska a także posłowie, przedstawiciele władz województwa i samorządu oraz służb i instytucji współpracujących z KAS. Jak wskazywano, są to jedne z najnowocześniejszych urządzeń tego typu. Co więcej, kolejne, jakie zamontowano na przejściach granicznych. Obecnie w naszym regionie znajduje się siedem stacjonarnych rentgenów do skanowania samochodów oraz trzy urządzenia do prześwietlania pociągów towarowych i kontenerów.

Koszt trzech oddanych właśnie do użytku skanerów wynosi ponad 33 mln złotych. Urządzenia w Terespolu i Zosinie zostały zakupione ze środków budżetu państwa, z kolei mobilny pojazd RTG dofinansowany został natomiast przez Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych.

– Można śmiało powiedzieć, że wydatki te szybko się zwrócą. W województwie lubelskim Krajowa Administracja Skarbowa ochrania blisko 500 km granicy Unii Europejskiej. Zjawiskiem najbardziej charakterystycznym na tym odcinku granicy jest przemyt papierosów. Gdyby papierosy te wjechały do Polski i zostały nielegalnie sprzedane na polskim rynku, to tylko z tego tytułu skarb państwa straciłby setki milionów złotych z nieopłaconych należności publicznoprawnych – tłumaczył Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Lublinie dr Artur Krukowski.

Jak podkreślono, urządzenia są w pełni bezpieczne dla osób przekraczających granicę. Za ich pomocą wykrywane mają być jednak nie tylko przemyty papierosów, lecz wszystkich towarów, jakie nielegalnie przekraczają granicę. Wspomniano m.in. o podrabianych i niebezpiecznych środkach ochrony roślin, podrabianych zabawkach, odzieży, kosmetykach, lekach i sterydach, a także bursztynie czy zagrożonych wyginięciem okazach roślin i zwierząt oraz oczywiście narkotykach.

(fot. KAS)

8 komentarzy

  1. Nie na takie cudeńka przemytnik znajdzie sposób.

  2. Ciekawe dlaczego pomimo takiej zaskakujacej skutecznosci kontroli na granicach przy galerii nova papierosy na tony sie sprzedaja hahaha

  3. Przez oficjalne przejście i turbo super bramkę nie przejdą ale to nic nie zmieni…. Przejdą gdzie indziej

  4. Znajdą kiedy trzeba,jak nie trzeba to nie szukają.

  5. I tak handel bedzie kwit i co.ma.przejsc to.przejdzie …tylko leszcz nie rozumi i co w tym wszystkim.kaman

  6. Papierosy pod novą są bo nie było skanerów do tej pory

  7. A tymczasem pod Novą…

  8. Oddanie do użytku uważam za nieważne, na żadnym zdjęciu nie ma szamana z pędzelkiem.

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

II Festyn Rodzinny w Niebrzegowie
Dożynki gminne w Siemieniu. Zagrają Energy Girls, Malibu i News
Potańcówka przy fontannie
Milejowski Koncentrat Smaków czyli dożynki gminno parafialne
Piknik rodzinny w Osowie